مشخصات كلي
نام مربي: تاريخ: نام منطقه/ناحيه:
موضوع آموزشي: زمان: نام مدرسه:
تعداد نوآموزان: مكان:
هدف كلي:
در اين قسمت هدف اصلي مد نظر است كه معمولاً يك هدف مي باشد به عنوان مثال:
آشنايي نوآموزان با پرچم ايران
حدود انتظارات ( در سه حيطه ي ، دانش ، مهارت، نگرش)
به عنوان مثال:
- آشنايي با شكل ظاهري پرچم ايران (دانش)و ...
- تشخيص محل هر رنگ در پرچم(مهارت)و ...
- احترام گذاشتن به پرچم ايران به عنوان نماد ملي ( نگرش)و ...
اهداف رفتاري
در اين بخش اهدافي نوشته شود كه قابل اندازه گيري باشد و سعي شود سطوح مختلف رفتار مورد توجه قرار گيرد.
به عنوان مثال:
- نوآموز رنگهاي پرچم ايران را نام ببرد.
طرح درس روزانه:
پيشنهاد مي شود از اين قسمت به بعد در قالب جدول طراحي شود.
مراحل | مربي | نوآموز | روش يا الگو | رسانه يا وسايل | زمان |
در اين قسمت مراحل مختلف تدريس عنوان مي شود. | دراين قسمت مربي تمام سؤالات ، رفتارهاي مورد انتظار و ... در طول مراحل تدريس را كامل مي نويسد. مثل: مربي با اشاره به شكل پرچم مي پرسد؟ ( اين چيست؟)
مثل: ( پرچم ايران را در كجاها ديده اي؟) | در اين قسمت تا پايان فعاليت پيش بيني پاسخها و عملكردهاي نوآموزان پيرامون نتيجه گيري هاي همگرا
نوشته مي شود مثل: (پرچم) ولي در قسمت پاسخهاي واگرا نبايد هيچگونه پيش بيني صورت پذيرد زيرا نوآموزان با توجه به دانش قبل و تجارت خود هر يك به صورت منحصر به فرد قادر با پاسخگويي خواهند بود. | از هر روشي كه استفاده نموديدنام آن را بنويسيد. به عنوان مثال: روش نمايشي | از هر وسيله اي كه استفاده شده نام ببريد. به عنوان مثال: عروسك نمايشي | زمان تعيين شده با توجه به در نظر گرفتن كل زمان تدريس |
رفتار ورودي | به عنوان مثال : سلام، احوالپرسي و ... | - | - | - | - |
سنجش آغازين | اين قسمت به دو صورت است 1- سؤال از درسهاي قبل كه به درس امروز ربط دارد. به عنوان مثال: مهره هاي رنگ سبز و سفيد و قرمز را از كل مهره هاي رنگي جدا كند. 2- سؤال از پيش نياز درس جديد ( پيش آزمون) به عنوان مثال: آيا تا به حال پرچم ايران را ديده اي؟ | - | - | - | - |
ايجاد انگيزه | ايجاد انگيزه: 1- كوتاه و مختصر باشد. 2- ارتباط مستقيم با درس داشته باشد. 3- نوآموزان را به فراگيري درس جديد علاقه مند كند. به عنوان مثال: يك شعر، چيستان و ... | - | - | - | - |
ارائه ي درس جديد | اين قسمت بايد به گونه اي شفاف نوشته شود كه هر خواننده اي بتواند درك واحدي از روش اجرا داشته باشد. ( مبهم و كلي نباشد) | - | حتي الامكان از روشهاي گروهي فعال استفاده شود | - | - |
جمع بندي مطالب | جمع بندي بهتر است به روشي صورت گيرد كه در آن رعايت تنوع در نظر گرفته شود.( با روش قبل متفاوت باشد) و اين جمع بندي با هدايت مربي توسط نوآموزان صورت پذيرد. به عنوان مثال: مقايسه كردن مدلهاي مختلف پرچم با پرچم ايران | - | - | - | - |
ارزشيابي تكويني | در اين مرحل از اهداف رفتاري موزد نظر ارزشيابي صورت گيرد و سعي شود براي تنوع در كار روش آن با ساير مراحل متفاوت باشد . به عنوان مثال : پازل پرچم ايران را جور كند. | - | - | - | - |
فرصت سؤال | در اين قسمت مربي از نوآموزان مي خواهد كه اگر سؤالي دارند بپرسند. | - | - | - | - |
تعيين تكليف | بهتر است با توجه به تفاوتهاي فردي و برداشت مربي از سطح كلاس به صورت چند نمونه آماده شود. به عنوان مثال: مشاهده دقيق از يك موضوع خاص و بيان آن براي مربي | - | - | - | - |
بازخورد پس از تدريس | اين ستون بعد از تدريس توسط مربي پر مي شود و نظر خود را در رابطه با اي طرح و اجراي آن در كلاس توضيح مي دهد. |
|
|
|
|
در اين قسمت مباني علمي ونظري الگويي را كه استفاده كرده ايد كاملاً توضيح دهيد.
گروه آموزشي پيش از دبستان استان اصفهان
برچسبها: طراحی سناریو پیش دبستانی, آموزش, پیش دبستانی, گلستان دانش
.: Weblog Themes By Pichak :.