از میان 9 شکل زیر، تصویر مورد علاقه‌تون رو انتخاب کنید. حواستون باشه که رنگ و شکل، هر دو براتون خوشایند باشه. بعد توضیح مربوط به هر شکل رو،درادامه مطلب بخونید و ببینید چه شخصیتی دارید!!
                                                   


                                                      


                                                  


در ادامه مطلب پاسخ را بخوانيد...

منبع: وبلاگ روانشناسی (Psychology)
برچسب‌ها: تست خودشناسي جالب, گلستان دانش, مالكي پور

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه چهارم دی ۱۳۹۲ | 13:34 | نویسنده : اکرم مالكي پور |
شیشه ای میشکند


یک نفر میپرسد که چرا شیشه شکست؟


آن یکی میگوید شاید این رفع بلاست


دل من سخت شکست


هیچکس هیچ نگفت...


غصه ام را نشنید...


از خودم میپرسم


ارزش قلب من از شیشه یک پنجره هم کمتر بود؟!!!


برچسب‌ها: دل من سخت شكست, گلستان دانش, مالكي پور

تاريخ : چهارشنبه چهارم دی ۱۳۹۲ | 10:18 | نویسنده : اکرم مالكي پور |
تاريخ : سه شنبه سوم دی ۱۳۹۲ | 19:55 | نویسنده : اکرم مالكي پور |
تاريخ : سه شنبه سوم دی ۱۳۹۲ | 19:13 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

niniweblog.com

داستان حضرت آدم عليه السلام 


(٦) خداوند متعال در قرآن كريم درباره فلسفه خلقت حضرت آدم (عليه السلام ) مى فرمايد:


و اذ قال ربك للملائكه انى جاعل فى الاءرض خليفه قالوا اءتجعل فيها من يفسد فيها و يسفك الدماء و نحن نسبح بحمدك و نقدس لك قال انى اءعلم ما لاتعلمون * و علم آدم الاءسماء كلها ثم عرضهم على الملائكه فقال اءنبئونى باءسماء هؤ لاء ان كنتم صادقين * قالوا سبحانك لا علم لنا الا ما علمتنا انك اءنت العليم الحكيم * قال يا آدم اءنبئهم باءسمائهم فلما اءنباءهم باءسمائهم قال اءلم اءقل لكم انى اءعلم غيب السماوات و الاءرض و اءعلم ما تبدون و ما كنتم تكتمون (٧)


 به خاطر بياورهنگامى را كه پروردگارت به فرشتگان گفت : من در روى زمين جانشينى نماينده اى  رار خواهم داد. فرشتگان گفتند: [پروردگارا!] آيا كسى را در آن قرار مى دهى كه فساد و خونريزى كند؟! 


زيرا موجودات زمينى ديگر كه قبل از اين آدم وجود داشتند نيز به فساد و خونريزى آلوده شدند و اگر هدف از آفرينش ‍ اين انسان عبادت است  ما تسبيح و حمد تو را به جا مى آوريم و تو را تقديس مى كنيم . پروردگار فرمود: من حقايقى را مى دانم كه شما نمى دانيد.


 سپس تمام علم اسماء [علم اسرار آفرينش و نامگذارى موجودات ] را به آدم آموخت بعد آنها را به فرشتگان عرضه داشت و فرمود: اگر راست مى گوييد اسامى اينها را به من خبر دهيد! فرشتگان عرض كردند: منزهى تو! ما چيزى جز آنچه به ما تعليم داده اى نمى دانيم ، تو دانا و حكيمى . فرمود: اى آدم ! آنان را از اسامى [و اسرار] اين موجودات آگاه كن .


 هنگامى كه آنان را آگاه كرد، خداوند فرمود: آيا به شما نگفتم كه من غيب آسمانها و زمين را مى دانم ؟! و نيز مى دانم آنچه را شما آشكار مى كنيد و آنچه را پنهان مى داشتيد!))


خداوند پس از آفرينش آسمانها و زمين و ستارگان و فرشتگان و ساير موجودات ، اراده كرد موجودى بيافريند كه شايسته مقام خلافت الهى و نماينده او در زمين گردد، از اين رو آدم را آفريد. امام صادق (عليه السلام ) در روايتى در اشاره به اين مطلب فرموده كه فرشتگان بعد از آگاهى از مقام آدم ، دانستند كه او و فرزندانش سزاوارترند كه خلفاى الهى در روى زمين و حجت هاى او بر خلق باشند.

 niniweblog.comبرچسب‌ها: قصه هاي قرآني, از آدم تا خاتم, تاريخ انبيا, حضرت ادم, گلستان دانش

تاريخ : سه شنبه سوم دی ۱۳۹۲ | 11:36 | نویسنده : اکرم مالكي پور |
تاريخ : یکشنبه یکم دی ۱۳۹۲ | 18:59 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

niniweblog.com

پيشگفتاراز موضوعات مهم قرآن كه نسبتا بخش عمده اى از آن را در بر مى گيرد موضوع ((قصص )) در آيات شريف الهى است كه پيرامون زندگى رسولان و پيامبران و امت هاى آنان سخن مى گويد و بعضا زندگى فرد و يا افراد محدودى را نيز مطرح مى كند. اگر بخواهيم قرآن را به سه بخش تقسيم كنيم دو بخش نخست آن را ((عقايد و معارف )) و ((قوانين و احكام )) و بخش سوم آن را داستان هاى قرآن تشكيل مى دهد، 


و مى بينيم قصص قرآن در هر دو بخش سابق حضور دارد زيرا درگيرى و كشمكش هاى پيامبران با امت ها و اقوام خويش درباره معارف و احكام بوده است در اين صورت از قصص به عنوان ابزار هدايت بهره گيرى شده و در خدمت عقايد و قوانين اخلاقى قرار گرفته است . يكى از ويژگى هاى قصص قرآن بيان اهداف آنهاست . قرآن كريم در آيات گوناگون اهداف قصص را اين گونه بيان مى كند:


الف : پند و اندرز:

قرآن با بيان زندگى پر فراز و نشيب اقوام و ملل كه چگونه از قله سعادت در سراشيبى ذلت و بدبختى قرار گرفته اند، درس هايى بيان و عبرت هايى ترسيم مى كند همچنان كه مى فرمايد: لقد كان فى قصصهم عبره لاولى الالباب (١) ؛ ((در سرگذشت آنها درس عبرتى براى صاحبان انديشه است )). و در جاى ديگر قرآن به پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) دستور مى دهد كه سرگذشت هاى آنان را براى مردم بازگو نمايد تا آنان بينديشند و عبرت گيرند: فاقصص القصص لعلهم يتفكرون (٢) ؛ ((سرگذشت ها را بازگو كن تا آنان بينديشند و عبرت گيرند)).و در آيه اى ديگر اين نوع سرگذشت ها را مايه يادآورى مى داند چنان كه مى فرمايد: و ذكرى للمؤ منين . (٣)ب : وحدت هدف در دعوت پيامبران عليهم السلام :

آيات قرآن گواهى مى دهد كه تمامى پيامبران (عليهم السلام ) براى هدف واحدى مبعوث شده اند چون از يك منبع الهام مى گيرند، چنانكه مى فرمايد: و لقد بعثنا فى كل امه رسولا ان اعبدوا الله و اجتنبوا الطاغوت (٤) ؛ ((ما در هر امتى رسولى برانگيختيم كه خداى يكتا را بپرستيد و از پرستش طاغوت پرهيز كنيد)).ج : تقويت قلب پيامبر صلى الله عليه و آله و سلم :


پيامبران و رسولان الهى در مسير تبليغ و دعوت خود با انواع ناملايمات روحى و جسمى روبرو بوده اند و پيوسته با جاهلان و ضرب و شتم آنان سر و كار داشته اند لذا بازگويى ناملايمات مصلحان پيشين در درجه نخست مايه تقويت قلب پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) و آرامش خاطر او، سپس مايه دلگرمى مصلحان ديگر است چنانكه مى فرمايد: و كلا نقص ‍ عليك من اءنباء الرسل ما نثبت به فؤ ادك (٥) ؛ ((ما در سرگذشت پيامبران را از نظر تقويت قلب و روح تو بازگو مى كنيم )).

 


niniweblog.com


برچسب‌ها: قصه هاي قرآني, از آدم تا خاتم, تاريخ انبيا, گلستان دانش, مالكي پور

تاريخ : یکشنبه یکم دی ۱۳۹۲ | 15:50 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

niniweblog.com


با سلام و درود به همه دوستان و همكاران اين دنياي مجازي

اين بار قصد دارم ان شاءالله به ياري خداوند و با نظر امام زمان (عج) يكي از كتابهاي گرانبها و با ارزش را معرفي نموده وتا جايي كه در توان دارم خلاصه اي از مطالب آن را برايتان به نمايش بگذارم

كتاب مورد نظر قصه هاي قرآني از آدم تا خاتم از آقاي سيد  جوادرضوي مي باشد


ويژگى كتاب حاضر:

كتاب هايى كه تاكنون در اين زمينه به چاپ رسيده است غالبا هر فصل آن به طور كلى به گونه داستان سرايى مى باشد كه ممكن است در ضمن نقل آن داستان ها، آيات ، روايات ، شعر و... ذكر شده باشد ليكن ، اين اثر كه به سفارش انتشارات ((موعود اسلام )) نگارش يافته هر فصل از داستان ها به دو بخش تقسيم گرديده كه بخش اول آن ، اصل موضوع داستان در قرآن و بخش دوم آن در روايات مى باشد. فى المثل داستان حضرت آدم (عليه السلام )،


 بخش نخست آن ، داستان آن حضرت در قرآن مى باشد كه اجمالا آيات قرآنى پيرامون حضرت آدم (عليه السلام ) استخراج گرديده و سپس درباره آن نيز توضيحاتى داده شده 


 بخش دوم آن نيز در روايات مى باشد كه سعى شده روايات معتبر و بدون خدشه در سند آن ، نقل شود و همچنين در بعضى از فصل ها بخش سومى نيز با عنوان ((پرسش ها و پاسخ ‌ها)) آمده كه به گونه اختصار به شبهات و سؤ الاتى كه در ذهن خواننده عزيز ايجاد مى گردد در حد بضاعت خويش بدانها پاسخ داده شده است .


 در پايان لازم مى دانم از مديريت محترم انتشارات موعود اسلام كه انصافا زحمات بسيارى در چاپ اين كتاب متحمل شده تشكر و قدردانى كنم و از درگاه احديت براى ايشان و همه عزيزانى كه حقير را در نگارش اين اثر يارى نموده اند آرزوى موفقيت مى كنم . والحمدلله رب العالمين .

سيد جواد رضوى

 

منبع: http://www.alhassanain.org

 

niniweblog.com


برچسب‌ها: قصه هاي قرآني, از آدم تا خاتم, تاريخ انبيا, گلستان دانش, مالكي پور

تاريخ : یکشنبه یکم دی ۱۳۹۲ | 13:51 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

مژده وصل تو کو کز سر جان برخیزم

طایر قدسم و از دام جهان برخیزم

به ولای تو که گر بنده خویشم خوانی

از سر خواجگی کون و مکان برخیزم

یا رب از ابر هدایت برسان بارانی

پیشتر زان که چو گردی ز میان برخیزم

بر سر تربت من با می و مطرب بنشین

تا به بویت ز لحد رقص کنان برخیزم

خیز و بالا بنما ای بت شیرین حرکات

کز سر جان و جهان دست فشان برخیزم

گر چه پیرم تو شبی تنگ در آغوشم کش

تا سحرگه ز کنار تو جوان برخیزم

روز مرگم نفسی مهلت دیدار بده

تا چو حافظ ز سر جان و جهان برخیزم

 

 


برچسب‌ها: مژده وصل تو کو کز سر جان برخیزم, اشعار حافظ, گلستان دانش, مالكي پور

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه یکم دی ۱۳۹۲ | 9:41 | نویسنده : اکرم مالكي پور |
تاريخ : شنبه سی ام آذر ۱۳۹۲ | 11:53 | نویسنده : اکرم مالكي پور |
 _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_  _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_


شب یَلدا یا شب چلّه یکی از جشن‌های کهن ایرانی استدر این جشن، بلندترین شب سال در نيم كره شمالي  گرامی داشته می‌شود. این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاييز تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز  زمستان اطلاق می‌شود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن می‌گیرند. این شب در نیم‌کره شمالی با  انقلاب زمستاني مصادف است و به همین دلیل از آن زمان به بعد طول روز بیش‌تر و طول شب کوتاه‌تر می‌شود.

 


واژهٔ «یلدا» ریشهٔ  سرياني  دارد و به‌معنای « ولادت» و «تولد» است. منظور از تولد، ولادت  خورشید (مهر/میترا) است. رومیان آن را ناتالیس آنایکتوس یعنی روز تولد  مهر شکست‌ناپذیر می‌نامند ابوريحان بيروني    از این جشن با نام  «میلاد اکبر» نام برده و منظور از آن را «میلاد خورشید» دانسته‌است. 

چلّه ، دو موقعیت گاه‌شمارانه در طول یک سال خورشیدی با کارکردهای فرهنگ عامه، یکی در آغاز تابستان (تیرماه) و دیگری در آغاز زمستان (دی ماه)، هریک متشکل از دو بخش بزرگ (چهل روز) و کوچک (بیست روز). واژه چلّه برگرفته از چهل (معین، ذیل واژه) و مخفف  «چهله» و صرفآ نشان‌دهنده گذشت یک دوره زمانی معین (و نه الزامآ چهل روزه) است

 

 چله و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است. مردم روزگاران دور و گذشته، که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می‌داد و در طول سال با سپری شدن فصل‌ها و تضادهای طبیعی خوی داشتند، بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کارها و فعالیت‌های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند.
آنان ملاحظه می‌کردند که در بعضی ایام و فصول روزها بسیار بلند می‌شود و در نتیجه در آن روزها، از روشنی و نور خورشید بیشتر می‌توانستند استفاده کنند. این اعتقاد پدید آمد که نور و روشنایی و تابش خورشید نماد نیک و موافق بوده و با تاریکی و ظلمت شب در نبرد و کشمکش‌اند. مردم دوران باستان و از جمله  اقوام ايراني  از  هند و ايراني -  هندواروپايي  دریافتند که کوتاه‌ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب‌ها کوتاهتر می‌شوند، از همین رو آنرا شب زایش خورشید نامیده و آنرا آغاز سال قرار دادند] بدین‌سان در دوران کهن فرهنگ  اوستايي ، سال با فصل سرد شروع می‌شد و در اوستا، واژه Sareda, Saredha «سَرِدَ» یا «سَرِذَ» که مفهوم «سال» را افاده می‌کند، خود به معنای «سرد» است و این به معنی بشارت پیروزی اورمزد  بر اهريمن  و روشنی بر تاریکی است در   آثار الباقيه ابوريحان بيروني ، ص ۲۵۵، از روز اول دی ماه، با عنوان «خور» نیز یاد شده‌است و در قانون مسعودي  نسخه موزه بريتانيا  در   لندن ، «خُره روز» ثبت شده، اگرچه در برخی منابع دیگر «خرم روز» نامیده شده است در  برهان قاطع  ذیل واژه «یلدا» چنین آمده است.

یلدا شب اول زمستان و شب آخر پاییز است که اول جَدی و آخر قوس باشد و آن درازترین شب‌هاست در تمام سال و در آن شب و یا نزدیک به آن شب، آفتاب به برج جدی تحویل می‌کند و گویند آن شب به غایت شوم و نامبارک می‌باشد و بعضی گفته‌اند شب یلدا یازدهم جدی است.


 

 _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_  _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_تاریکی نماینده اهریمن بود و چون در طولانی‌ترین شب سال، تاریکی اهریمنی بیشتر می‌پاید، این شب برای ایرانیان نحس بود و چون فرا می‌رسید، آتش می‌افروختند تا تاریکی و عاملان اهریمنی و شیطانی نابود شده و بگریزند، مردم گرد هم جمع شده و شب را با خوردن، نوشیدن، شادی و پایکوبی و گفتگو به سر می‌آوردند و خوانی ویژه می‌گستردند، هرآنچه میوه تازه فصل که نگاهداری شده بود و میوه‌های خشک در سفره می‌نهادند. سفره شب یلدا، «میَزد» Myazd نام داشت و شامل میوه‌های تر و خشک، نیز آجیل یا به اصطلاح زرتشتیان، «لُرک» Lork که از لوازم این جشن و ولیمه بود، به افتخار و ویژگی «اورمزد» و «مهر» یا خورشید برگزار می‌شد در آیین‌های ایران باستان برای هر مراسم جشن و سرور آیینی، خوانی می‌گستردند که بر آن افزون بر آلات و ادوات نیایش، مانند آتشدان، عطردان، بخوردان، برسم و غیره، برآورده‌ها و فراورده‌های خوردنی فصل و خوراک‌های گوناگون، خوراک مقدس مانند «می‌زد» نیز نهاده می‌شد.


ایرانیان گاه شب یلدا را تا دمیدن پرتو پگاه در دامنهٔ کوه‌های البرز به انتظار باززاییده شدن خورشید می‌نشستند. برخی در مهرابه ها نیایشگاه‌های پیروان آیین مهر) به نیایش مشغول می‌شدند تا پیروزی مهر و شکست اهریمن را از خداوند طلب کنند و شب‌هنگام دعایی به نام «نی ید» را می‌خوانند که دعای شکرانه نعمت بوده‌است. روز پس از شب یلدا (یکم دی ماه) را خورروزروز خورشید و دی گان؛ می‌خواندند و به استراحت می‌پرداختند و تعطیل عمومی بود (خرمدینان، این روز را خرم روز یا خره روزمی‌نامیدند خورروز در ایران باستان روز برابری انسان‌ها بود در این روز همگان از جمله پادشاه لباس ساده می‌پوشیدند تا یکسان به نظر آیند و کسی حق دستور دادن به دیگری نداشت و کارها داوطلبانه انجام می‌گرفت نه تحت امر. در این روز جنگ کردن و خونریزی حتی کشتن گوسفند و مرغ هم ممنوع بود این موضوع را نیروهای متخاصم با ایرانیان نیز می‌دانستند و در جبهه‌ها رعایت می‌کردند و خونریزی به طور موقت متوقف می‌شد و بسیار دیده شده که همین قطع موقت جنگ به صلح طولانی و صفا تبدیل شده است. در این روز بیشتر از این رو دست از کار می‌کشیدند که نمی‌خواستند احیاناً مرتکب بدی شوند که آیین مهر ارتکاب هر کار بد کوچک را در روز تولد خورشید گناهی بسیار بزرگ می‌شمرد. ایرانیان به سرو  به چشم مظهر قدرت در برابر تاریکی و سرما می‌نگریستند و در خورروز  در برابر آن می‌ایستادند و عهد می‌کردند که تا سال بعد یک سرو دیگر بکارند. _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_  _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_


۩۞۩  سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرشباهنگ Shabahang's Pictures ۩۞۩


 


برچسب‌ها: شب يلدا, يلدا, ميترا, گلستان دانش, مالكي پور

تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۹۲ | 12:45 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

فلسفه آتش پرستى 

عبدالحميد بن ابى ديلم گويد كه امام صادق (عليه السلام ) فرمود: هنگامى كه قابيل ديد آتش ، قربانى هابيل را پذيرفت و قربانى او را اعتنا نكرد، شيطان به او گفت : علت پذيرفته شدن قربانى هابيل آن است كه او اين آتش ‍ را مى پرستد پس تو نيز آن را عبادت كن .


قابيل در جواب شيطان گفت : آتشى را كه هابيل پرستيده عبادت نمى كنم ولى نسبت به آتشى ديگر حرفى ندارم و قربانى برايش مى برم . اين بار آتش ‍ جديد قربانى او را پذيرفت . از اين رو قابيل آتشكده اى بنا كرد و در آن آتش ‍ افروخت و به آن تقرب مى جست و عبادتش مى كرد تا اينكه از پروردگار عزوجل غافل گرديد و همين سبب شد كه آتش پرستى در خاندانش به ميراث باقى ماند (٧٦).


چگونگى پيدايش نسل 


ابوبصير گويد: امام باقر (عليه السلام ) در حرم نشسته بود، گروهى از دوستانش به دور او حلقه زده بودند، كه طاووس يمانى با گروهى وارد مسجد شد و گفت : صاحب اين حلقه كيست ؟

به او گفتند: محمد (الباقر) بن على بن الحسين بن على بن ابى طالب (عليهم السلام ) است .

گفت : من هم او را مى خواهم ، در مقابل حضرت ايستاد و سلام كرد و نشست و گفت : آيا اجازه پرسش مى فرماييد؟


امام باقر (عليه السلام ) فزمود: اجازه داديم ، بپرس .

گفت : به من خبر بده كدام روز بود كه يك سوم مردم هلاك شد؟

حضرت فرمود: اشتباه پنداشتى اى شيخ ! بايد بگويى يك چهارم مردم ؟! آن روزى بود كه هابيل كشته شد، مردم در آن زمان چهار نفر بودند: قابيل ، هابيل ، آدم و حوا، پس يك چهارم آنان هلاك شد. گفت : شما درست گفتى . من اشتباه كردم . كدام يك پدر مردم بود، قاتل يا مقتول ؟


حضرت فمود: هيچ يك ؛ پدر مردم شيث بن آدم بود (٧٧).

ابوبكر حضرمى ، مى گويد: امام باقر (عليه السلام ) به من فرمود: مردم - اهل سنت - درباره تزويج فرزندان حضرت آدم (عليه السلام ) چه مى گويند؟

عرض كردم كه مى گويند: حوا هر بار كه بارور شد، دو فرزند آورد؛ يك پسر و يك دختر، پسر شكم اول با دختر شكم دوم ودختر شكم اول با پسر شكم دوم ازدواج كرد تا اينكه نسلى به وجود آمد.

امام باقر (عليه السلام ) فرمود: چنين نيست . وقتى هبة الله متولد شد و بزرگ شد، حضرت آدم از خداوند 

متعال خواست كه او را تزويج كند. خداوند حوريه اى از بهشت براى او فرستاد و با او ازدواج كرد و از او چهار پسر به دنيا آورد، پس از آن از آدم فرزند ديگرى متولد شد كه چون بزرگ شد به او اجازه ازدواج داد. او با جن ازدواج كرد و از آن چهار دختر به دنيا آورد. بنابراين ، پسران اين پسر با دختران پسر ديگر ازدواج كردند.


پس آنكه داراى جمال و زيبايى است از جانب حوريه است و آن كه صاحب حلم و شكيبايى است از جانب آدم و آن كه داراى سبكى و خفت است از جن است . چون زاد و ولد شد، حوريه به سوى آسمان صعود نمود (٧٨).

زراره گويد: از امام صادق (عليه السلام ) سؤ ال شد كه پيدايش نسل آدم چگونه بود و نيز كيفيت توليد نسل از ذريه او چگونه بود؟


امام (عليه السلام ) فرمودند:... براى آدم هفتاد پشت متولد شد كه در هر پشت يك پسر و يك دختر بود، تا وقتى كه هابيل به دست قابيل كشته شد. پس از وقوع اين حادثه آدم سخت به جزع آمد و از فراغ هابيل بسيار گريست ؛ به طورى كه تا پنجاه سال توان نزديكى كردن با حوا را نداشت . پس از آنكه با حوا مقاربت كرد، خداوند متعال بر خلاف هر بار، تنها شيث را به او داد. نام اصلى شيث ، هبه الله بود. او اولين كسى بود كه در زمين به عنوان وصى تعيين شد. بعد از شيث خداوند متعال تنها يافث را به آدم داد كه با او نيز دومى نبود؛ وقتى هر دو به سن بلوغ رسيدند، حق عزوجل آنچه قلم بر صفحه لوح محفوظ ثبت كرده و نكاح خواهر با برادر را حرام كرده است ، رعايت نمود، از اين رو بود كه روز پنجشنبه ، بعد از عصر، فرشته اى از بهشت به نام نزله به زمين فرستاد و به آدم امر كرد كه او را به تزويج شيث درآورد و آدم نيز چنين كرد.بعد از عصر فرداى آن روز، فرشته اى به نام منزله از بهشت به زمين فرستاد و به آدم فرمان داد كه او را به تزويج يافث درآورد. از ازدواج شيث با حوريه پسرى و از تزويج يافث با فرشته دخترى متولد شد و پس از بلوغ آنان ، حق تعالى دستور داد، دختر يافث با پسر شيث ازدواج كند؛ انبيا و سفرا از نسل اين دو به وجود آمدند. از آنچه بعضى مى گويند و معتقدند كه نسل انبيا از تزويج خواهر و برادر به وجود آمده است بايد به خدا پناه برد (٧٩).كلينى (رحمه الله ) از امام باقر يا امام صادق (عليه السلام ) روايت كرده است كه : آدم به درگاه خدا شكايت كرد و گفت : پروردگارا! شيطان را بر من مسلط كردى چون خونى كه در بدنم جريان دارد! خداوند فرمود: اى آدم ! در عوض آن مقرر مى دارم كه هر يك از فرزندانت كه قصد گناه كند (تا آن را انجام نداده ) بر او نوشته نشود و چون انجام داد آن را بنويسند و اگر كسى قصد كار نيكى كرد، اگر انجام نداد يك حسنه و اگر انجام داد ده حسنه براى او ثبت كنند.


حضرت آدم عرض كرد: ((پروردگارا! بيفزا)).

خطاب شد: هر يك از آنان كه گناهى انجام داد و استغفار كرد او را مى آمرزم .

حضرت آدم عرض كرد: پروردگارا! باز هم بيفزا.

خطاب شد: توبه را برايشان مقرر داشتم تا وقتى كه نفس به گلويشان برسد. يعنى تا آن وقت توبه شان را مى پذيرم ، آدم خشنود شد و گفت : مرا بس ‍ است (٨٠).

 


برچسب‌ها: قصه هاي قرآني, از آدم تا خاتم, تاريخ انبيا, فلسفه آتش پرستي, گلستان دانش

تاريخ : چهارشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۲ | 16:8 | نویسنده : اکرم مالكي پور |
تاريخ : سه شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۲ | 22:55 | نویسنده : اکرم مالكي پور |
تاريخ : دوشنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۹۲ | 17:32 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

شش گام برای مهارت حل مسئله
اکنون که با این موارد آشنا شدیم، نوبت به شناخت مراحل و گام‌های مهارت حل مسئله می‌رسد که در این زمینه معمولاً شش گام توصیه می‌شود:

_داشتن نگرش مثبت به مسئله: قدم اول در حل مشکل این است که ادراک مثبتی از خویشتن را در خود پرورش دهیم. به خودمان بگوییم: «من می‌توانم مشکلات را حل کنم.» همچنین بپذیریم که بخشی از زندگی مواجه ‌شدن با مشکلات است و وقتی با مشکلی مواجه می‌شویم باید آرام و خونسرد باشیم و برای انتخاب بهترین راه‌حل ممکن بر مهارت‌های مسئله‌گشایی خود تکیه کنیم.

_ تعریف دقیق مسئله: برای حل یک مسئله باید مشکل دقیقاً مشخص شود؛ چون تا زمانی که مشکل شناخته و جزئی نشود نمی‌توانیم آن را حل کنیم. در این مرحله حتی اگر با مشکلی بزرگ روبرو هستیم، باید آن را به اجزای مختلف تقسیم کنیم و هر بار بخشی از آن را مورد بررسی قرار دهید.

_ تهیه‌ی فهرستی از راه‌حل‌های‌ مختلف: برای ایجاد و یافتن راه‌حل‌های خوب باید انعطاف‌پذیر باشیم. قبل از انتخاب یک راه‌حل برای رفع مشکل لازم است تمام راه‌حل‌های احتمالی را بررسی کنیم. سعی کنیم خلاق باشیم و تا جایی که می‌توانیم راه‌حل‌های زیادی را مطرح کنیم. در این مرحله درباره‌ی درستی یا نادرستی هیچ‌کدام از راه‌حل‌ها قضاوت نکنیم و با استفاده از روش بارش فکر تمام راه‌حل‌های ممکن را روی کاغذ بیاوریم. در این مرحله، دوستان و افراد حمایت‌کننده نیز می‌توانند در تهیه‌ی فهرست به ما کمک کنند. ولی فراموش نکنیم که انتخاب کننده‌ی راه‌حل اصلی خودِ ما هستیم.

_ انتخاب بهترین راه‌حل (تصمیم‌گیری): چنان‌چه از مشکل شناخت کامل داشته باشیم و فهرستی از راه‌حل‌های مختلف را نیز تهیه کرده باشیم، تصمیم‌گیری درباره‌ی راه‌حل انتخابی بسیار راحت خواهد بود. برای انتخاب راه‌حل مناسب می‌توانیم از قواعد زیر کمک بگیریم:

الف) هماهنگ بودن راه‌حل انتخابی با ارزش‌ها و باورهای ما
ب) امکان عملی بودن راه‌حل با توجه به مقتضیات ما
ج) بررسی و تحلیل پیامدهای مثبت و منفی هر راه‌حل و انتخاب راه‌حل در صورتی که پیامد مثبت راه‌حل بیشتر از پیامد منفی آن باشد.


مهارت حل مسئله
_ اجرای راه‌حل انتخاب شده: پس از انتخاب راه‌حل مناسب، نوبت به اقدام و امتحان کردن آن راه‌حل می رسد. باید دقت کنیم که زمان، مکان و افراد درگیر در حل مسئله کاملاً مشخص باشند و بعد دست به اقدام بزنیم.

_ ارزش‌یابی: اگر راهکار ما موفقیت‌آمیز بود که مسئله حل شده است. در غیر این صورت باید مراحل حل مسئله را دوباره مرور کنیم. ببینیم آیا مشکل را به درستی مشخص کرده‌ایم؟ آیا تمام راه‌حل‌های ممکن را فهرست کرده‌ایم؟ آیا راه‌حل به خوبی اجرا شده است؟ سپس دوباره راه‌حلی را انتخاب و اجرا کنیم و این کار را آن‌قدر انجام دهیم تا مسئله‌ی ما حل شود.

 


برچسب‌ها: حل مسئله, مهارتهاي حل مساله, شش گام حل مساله, گلستان دانش, مالكي پور

تاريخ : دوشنبه بیست و پنجم آذر ۱۳۹۲ | 16:9 | نویسنده : اکرم مالكي پور |
گروه پژوهشگران كوچك...

خانم باجلان معاونت محترم اموزش ابتدايي
استان اصفهان


برچسب‌ها: جشنواره جابربن حيان, طرح جابربن حيان, گلستان دانش, مالكي پور

تاريخ : یکشنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۲ | 20:49 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

 با سلام به همه همكارن گرامي و دانش آموزان عزيز نمونه اي از طرح برگزيده جابربن حيان

 را جهت راهنمايي  به حضورتان تقديم  مي نمايم....

 

 

انشااله كه مورد استفاده قرار گيرد...

 

 دانلود فايل جابربن حيان


برچسب‌ها: طرح جابربن حيان, جشنواره جابربن حيان, گلستان دانش, مالكي پور

تاريخ : یکشنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۲ | 20:44 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

naghmehsara


خاطرات خیلی عجیبن

گاهی اوقات می خندیم


به روزایی که گریه می کردیم


گاهی گریه می کنیم به


یاد روز هایی که می خندیدیم

 


برچسب‌ها: خاطرات, روزهاي خاطره انگيز, گلستان دانش, مالکی پور

تاريخ : یکشنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۲ | 20:43 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

حتماً شما هم درباره‌ی مهارت‌های زندگی و لزوم آموختن آن‌ها برای برخورداری از زندگی

مطلوب، چیزهایی شنیده‌اید. یکی از مهم‌ترینِ این مهارت‌ها که در موقعیت‌های گوناگون

بسیار به کار می‌آید، مهارت حل مسئله است.


همه‌ی ما در زندگی فردی و اجتماعی خود با مسائل و مشکلات متعددی روبرو می‌شویم و

به‌طور مداوم در حال حل کردن مسائل متفاوت هستیم. در واقع وجود مشکل در زندگی امری

عادی است. برخی از این مشکلات ساده هستند ولی برخی دیگر به فعالیت‌های فکری

پیچیده‌تری نیاز دارند. مهارت حل مسئله که یک فرآیند شناختی- رفتاری، آگاهانه، منطقی،

تلا‌ش‌‌بر و هدفمند است، به ما این توانایی را می‌بخشد که مسائل زندگی‌مان را به نحو مطلوب

و شیوه‌ی صحیح حل کنیم. این مهارت، موجب اعتماد به نفس ما می‌شود و احساس شایستگی

و تسلط بر امور زندگی را در ما تقویت می‌کند.

 

 


چطور می‌توانیم این مهارت را در خود پرورش دهیم؟
در مورد مهارت حل مسأله، پیش از هر چیز باید بدانیم که در شرایط گوناگون برای به‌کارگیری یک مقابله‌ی مسأله‌مدار، مۆثر و سازنده باید به این نکات توجه کنیم:

متوجه شویم که مسأله‌ای به ‌وجود آمده ‌است و وجود مسأله‌ را انكار نكنیم.

آن‌چه را كه اتفاق افتاده است به شكل یك مسئله ببینم، نه به عنوان یك مشكل سخت و غیر‌قابل حل.

توجه داشته باشیم كه حل مسئله برای سلامت روانی و رفاه اجتماعی ما حائز اهمیت است.

به این باور رسیده باشیم كه خودمان قادر به حل مسئله هستیم و مسأله نیز قابل حل شدن است.

بدانیم كه حل مسئله نیاز به زمان و تلاش دارد و مایل باشیم زمان كافی را به حل مسئله اختصاص بدهیم
.


منبع:سايت بيتوته

در پست بعدي بقيه مطالب آورده خواهدشد...برچسب‌ها: حل مشكلات, حل مسئله, مهارتهاي حل مساله, گلستان دانش, مالکی پور

تاريخ : یکشنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۲ | 20:5 | نویسنده : اکرم مالكي پور |
تاريخ : یکشنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۲ | 9:34 | نویسنده : اکرم مالكي پور |
تاريخ : شنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۲ | 15:10 | نویسنده : اکرم مالكي پور |
تاريخ : شنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۲ | 15:1 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

*بزرگترین خطا ها ، آگاه نبودن از اشتباهات است. 


*کسی را یارای بازگشت به گذشته و شروع یک آغاز جدید نیست.


اما می تواند در امروز ، پایان جدیدی را خلق نماید.*قبل از آنکه دیگران را به جای خود بگذارید . خودتان را به جای آنها بگذارید.*ابراز وجود به این معنی نیست که آدم سلطه جو  یا دیکتاتور باشد.*صحبت گرم و صمیمی ، بسان آن موسیقی است که به عمق روح افراد


نفوذ کرده و بیماریها ی آنان را درمان می کند.*انسان می تواند با تغییر نگرش خود زندگی خود را تغییر دهد.


 


برچسب‌ها: جملات, الهام بخش, زندگی, گلستان دانش, مالکی پور

تاريخ : جمعه بیست و دوم آذر ۱۳۹۲ | 10:38 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

بى وفايى دنيا 

در حديثى آمده است كه در روزهاى آخر عمر حضرت نوح ، شخصى از او پرسيد: اى نوح ! دنيا را چگونه ديدى ؟

نوح گفت : دنيا را چون اتاقى ديدم كه دو در دارد، از درى وارد شدم و از درى ديگر خارج شدم (١٤٧).

يك روايت جامع از داستان حضرت نوح (عليه السلام) 
كافى به سند خود از مفضل روايت كرده است كه در آن ايام كه امام صادق (عليه السلام ) براى ديدن ابى العباس به كوفه تشريف آورده بود، در خدمت حضرتش بودم . همين كه به كناسه رسيديم ، فرمود: اينجا بود كه عمويم زيد - خدايش رحمت كند - به دار آويخته شد. امام (عليه السلام ) از آنجا گذشت تا اينكه به بازار زيتون فروشان رسيد. پس از آن بازار سراجها (زين سازان ) بود. امام پيدا شد و به من فرمود: پياده شو كه مسجد كوفه سابق در اين محل بوده است ، همان مسجدى كه آدم نقشه اش را ريخته بود و من دوست ندارم در چنين مكانى ، سوار بر مركب داخل شوم .

[راوى گويد:] عرض كردم : چه كسى آن نقشه را به هم زد؟

حضرت فرمود: اولين بارى كه آن نقشه به هم خورد، زمانى بود كه طوفان نوح رخ داد و سپس اصحاب كسرى و نعمان آن را تغيير دادند و بعد از آن نيز زياد بن ابى سفيان آن را دگرگون ساخت .

سؤ ال كردم : مگر شهر كوفه و مسجدش در زمان حضرت نوح (عليه السلام ) هم وجود داشت ؟

حضرت فرمود: بلى ، اى مفضل ! منزل نوح و قوم او در قريه اى بوده كه با فرات يك منزل راه فاصله داشته و اين قريه در سمت مغرب كوفه بوده است . سپس فرمود: نوح مردى نجار بود كه خداى تعالى او را به نبوت برگزيد. نوح اولين كسى بود كه كشتى ساخت ، سفينه اى درست كرد كه بر روى آب حركت مى كرد. نيز فرمود: نوح در ميان قومش نهصد و پنجاه سال دعوت به توحيد كرد و آنان او را تمسخر مى كردند و وقتى چنين ديد، آنان را نفرين كرد و خداى تعالى وحى فرستاد كه كشتى بسيار بزرگ بساز و در ساختنش عجله كن . پس نوح نيز در مسجد كوفه به ساختن آن كشتى پرداخت و چوب ها را خود مى آورد و مى تراشيد تا آن كه از ناحيه خداى تعال چوب برايش آوردند، تا از ساختن آن فراغت يافت .

مفضل گويد: در اين هنگام وقت ظهر شد و نماز ظهر سخنان آن حضرت را قطع كرد. امام برخاست و نماز ظهر و عصر را خواند و از مسجد بيرون رفت و متوجه سمت چپ خود شد و با دست خود به محلى به نام ((دارالدارين )) اشاره كرد كه آن محل خانه ابن حكيم بود و بعدها بستر آب فرات شد و سپس به من فرمود: اى مفضل ! قوم نوح در همين جا بت هاى خود را نصب كرده بودند و نام آنان : ((يغوث ))، ((يعوق )) و ((نسر)) بود. آنگاه امام (عليه السلام ) به طرف مركب خود رفت و سوار شد.

من گفتم : فدايت گردم ، نوح كشتى خود را در چه مدتى ساخت ؟

فرمود: در دو ((دور)). عرض كردم : هر دورى چند سال است ؟

فرمود: هشتاد سال . عرض كردم : عموم مردم مى گويند: در پانصد سال آن را تمام كرد.

فرمود: چنين چيزى نيست . چگونه ممكن است پانصد سال طول كشيده باشد با اينكه خداى تعالى فرموده است : كشتى را به وحى ما، يعنى به دستورى كه ما به تو وحى مى كنيم ، بساز؟

عرض كردم : حال بفرماييد معناى جمله حتى اذا جاء اءمرنا و فار التنور چيست و اين تنور كجا و چگونه بوده است ؟ فرمود: تنور مذكور در خانه پيرزنى مؤ من بود و خانه او در پشت محراب مسجد، سمت راست قبله مسجد واقع شده بود.

پرسيدم : در كجاى مسجد فعلى واقع بوده ؟ فرمود: در زاويه باب الفيل امروز.

سپ پرسيدم : آيا شروع جوشش آب از همين تنور بوده ؟

فرمود: آرى ، خداى عزوجل مى خواسته قوم نوح نشانه آمدن عذاب را ببينند. بعد از آشكار شدن اين نشانه ، بارانى بر آن قوم باريد كه به طور حيرت انگيزى نازل مى شد و آنچه چشمه بر روى زمين بود نيز به جوشش ‍ در آمد و خداى تعالى آن قوم را غرق نمود و نوح و كسانى را كه در كشتى با او بودند نجات داد (١٤٨).

آرامش پس از طوفان 
در روايات آمده است كه نوح كشتى را به حال خود رها كرد و خداوند به كوه ها وحى كرد كه من كشتى بنده ام نوح را بر روى يكى از شما مى نهم . كوه ها در مقابل فرمان الهى گردن كشيده و سرافرازى كردند، ولى كوه جودى تواضع كرد، از اين رو كشتى بر سينه آن كوه نشست . در اين هنگام نوح عرض كرد: ((خدايا! كار كشتى و ما را سامان بخش)). (١٣٩)

از امام صادق (عليه السلام ) نقل شده است كه : حضرت نوح همراه هشتاد نفر از كسانى كه به او ايمان آورده بودند از كوه جودى پايين آمدند. آنان در سرزمين موصل براى خود خانه هايى ساختند و در آن جا شهرى ساختند كه به نام مدينه الثمانين (شهر هشتاد نفر) معروف شد (١٤٠).

در روايتى ديگر آمده است كه حضرت نوح (عليه السلام ) بر فراز كوه جودى عبادتگاهى ساخت و در آن با پيروانش به عبادت خداى يكتا و بى همتا مى پرداخت (١٤١).


برچسب‌ها: قصه هاي قرآني, از آدم تا خاتم, تاريخ انبيا, گلستان دانش, مالكي پور

تاريخ : پنجشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۲ | 16:15 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

درس کاروفناوری1-دارای فرهنگ کاروتلاش

 

 

2-دارای شایستگی های مرتبط باتوسعه حرفه ای وفنی دنیای کار

 

3-دارای شایستگی مشترک وغیرفنی

 

4-دارای فرهنگ تولید وفناوری

 

5-دارای شایستگی طراحی وتولید

 

6-دارای شایستگی سوادفناوری اطلاعات وارتباطات

 

 

 

درس ریاضی

 

1.     دانش آموز خود بتواند قواعد و ساختارهای عددی را متناسب با ذهن و استعداد خویش درک کند.

 

2.     مفاهیم ریاضی باید جزئی از زندگی دانش آموز شود ؛ بنابراین ضرورت می نماید که تمرین های ریاضی در محیط واقعی


 زندگی دانش آموز متبلور گردد.

 

3.     حلّ مساله و راهکارهای آن در کتاب ریاضی ششم مورد توجه و تاکید است.

 

4.     گسترده نویسی نیز از اهداف مهمّ کتاب ریاضی ششم است! لذا

 

تبدیل اطّلاعات مسئله به جملات ریاضی باعث افزایش توان درک و

 

استدلال و استنتاج در ساختار ذهنی دانش آموز می شود.

 

5.     استدلال و منطق در بیان گفتاری دانش آموز در یادگیری ریاضی

 

6.     توجه معلم به کتاب های راهنمای معلم درس ریاضی قبل از تدریس

 

اهمیت بالایی دارد ؛ تاکید می شود تدریس را با طرح درس و نگاه به

 

راهنمای معلم ریاضی در دستور کار قرار دهید.

 

درس فارسی

 

1.     در کتاب فارسی ششم یه متون ( نثرها و شعرها ) توجه ویژه ای

 

شده است. بنابراین لازم است در خصوص خواندن و درک و فهم متون

 

عنایت خاص شود. آشنایی با شعرها ، متون ، زبان و ادبیات دیگر کشورها

 

و فرهنگ ها برای دانش اموزان لذت بخش است.

 

2.     کتاب بخوانیم فقط برای خواندن و درک مطلب است ؛ بنابراین از نوشتن پاسخ سوالات در کتاب جداًخودداری

 شود.

 

3.     ساختار و چارچوب کلی متون فارسی ابتدایی ، چهار مهارت زبانی ( گوش دادن ، سخن گفتن ، خواندن و نوشتن )


 را تقویت می کند ؛ لکن

 

بایستی این محورها مورد توجه باشد و در این بین پژوهش و تفکر نیز مستلزم کسب چهار مهارت یاد شده است.

 

 

 

درس اجتماعی

 

1.     در خصوص درس اجتماعی معلمین باید به این نکته توجه نمایند که با ارئه ی تدریس مناسب و فعال و نمایشی توسط خود


 دانش آموزان می توانند مهمترین اهداف این درس را در نهاد دانش- آموز نهادینه کنند. لذا لازم است که معلم خود


 اعتقاد کامل به اهمیت این درس داشته باشند .

 


2.     بازی در کلاس درس و حیاط مدرسه بهترین روش تدریس برای جذاب کردن این درس در دوره ی ابتدایی

 است.

 

درس هدیه های آسمان

 

1.     بیان شعرها و خواندن برخی از داشتان های آموزنده ی ائمه معصومین(ع) می تواند بستر مناسبی برای آموزش


 اصول دین محسوب شود.

 


2.     معلم درس هدیه های آسمان خود باید صفات اخلاقی را رعایت نماید و با کردار خود فضایل اخلاقی را در وجود دانش

 آموز متبلور سازد.

 

3.     نشاط وشادابی در کلاس و ارتباطات فی مابین معلم و دانش اموز از محورهای اساسی کلاس درس هدیه هاست.

 

 پایه دوم

درس ریاضی

 

 

1.     اصل آموزش در ریاضی ، حل مساله می باشد ؛ بنابراین هنگام تدریس ، دانش آموز را از نظر فکری درگیر نمایید و


 تحت هیچ شرایطی ، پاسخ نهایی را به راحتی در اختیار دانش آموز قرار ندهید.

 


2.     برخی از تصاویر جهت ایجاد سوال و پرورش روحیه ی نقّادی دانش آموزان طراحی گردیده است. بنابراین از


 تصاویر به عنوان فرصتی جهت به چالش کشیدن ذهن دانش آموزان استفاده نمایید.

 


3.     در انجام حلّ مساله ، جمع و تفریق مهارت استفاده از شکل دارای اهمیت می باشد ؛ بنابراین صرفاً به دنبال ذهنی


 حل کردن مطالب ریاضی نباشید.

 


4.     سعی نمایید ریاضی را با مهارت های ریاضی تلفیق نمایید.

 

5.     تلاش نمایید مباحث رایضی را وارد زندگی کودک نمایید و آن ها را به صورت کاربردی نمایید. مثل بحث و آمار و


 احتمالات.

 

        مدل سازی درقالب کاشی کاری

 

    انجام محاسبات جمع وتفریق به صورت فرایندی

 

درس علوم

 

1.     دانش آموزان را متوجه زندگی روزمره ی آن ها نمایید و مباحث علمی درس علوم را از دل زندگی آنها بیرون


 بکشید.

 


2.     اجازه دهید دانش اموزان موضوعات علمی را تجربه نمایند و خود به سوالاتشان دست پیدا کنند.

 


3.     در درس علوم به مهارت خوب دیدن توجه ویژه داشته باشید و کمک نمایید تا ان ها به تفاوت ها و شباهت ها دقت


 زیادی داشته باشید.

 


4.     هدف اصلی در زنگ علوم ، کسب شایستگی « یادگرفتن » است. بنابراین باید کودک را در موقعیت یادگیری قرار


 داد ، و باید به او کمک نمود تا به یک یادگیرنده ی مادام العمر تبدیل شود.

 

درس فارسی

 

1.     بر روی درک مطلب دانش آموزان دقت نمایید. به انها بیاموزید چگونه مطلبی را که می خوانند درک کنند.

 


2.     به خوش نویسی دانش اموزان توجه داشته باشید چرا که زیبا نویسی بر روی تمرکز حواس و دقت دانش آموزان تاثیر


 گذاشته و نظم فکری آن ها را افزایش می دهد.

 


3.     در زمینه ی املا ، با مشاهده ی غلط نویسی دانش آموزان ، علت و ریشه ی اشتباه را بررسی و حل نمایید. از دانش

 آموز نخواهید با تکرار نوشتن ، اشکال خود را بر طرف نماید.

 


4.     چگونگی کاربرد علامت های سجاوندی را به دانش آموزان آموزش دهید تا در جمله سازی خود از آن ها استفاده


 نمایند. هم چنین متن را با توجه به علامت های سجاوندی قرائت نمایند.

 


5.     دقت نمایید که متن های روان خوانی ، فقط برای تقویت  مهارت خواندن دانش آموزان و به منظور لذت بردن


 از مطالعه طراحی شده است. بنابراین از این متن ها در بحث املا ، رونویسی و پرسش استفاده ننمایید.

 

منبع:


وبلاگ کاربرد روانشناسی در تدریس

 

 

 


برچسب‌ها: نکات مهم در مورد پایه دوم وششم, دوم و ششم ابتدایی, گلستان دانش, مالکی پور

تاريخ : پنجشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۲ | 14:30 | نویسنده : اکرم مالكي پور |
تاريخ : چهارشنبه بیستم آذر ۱۳۹۲ | 16:50 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

راههای مقابله با افسردگی شغلی

برای بسیاری، شغل یک منبع درآمد و عامل شناسایی است و محل کار، جایگاهی است که تقریباً نیمـی از عمــر خــود را در آن سپری می کنیم.

ای بسیاری، شغل یک منبع درآمد و عامل شناسایی است و محل کار، جایگاهی است که تقریباً نیمـی از عمــر خــود را در آن سپری می کنیم. در این باره بیندیشید. اکثر ما روزی هشت ساعـت از وقتمــان را در محــل کار می گذرانیم. اگر ساعتهایی را حساب کنیم که صرف رفت و آمد و اضافه کاری می شود، این زمان شاید روزانه به ۱۰ یا حتی ۱۲ ساعت هم برسد.


 _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

 

در این جا باید پرسید که آیا هرچه بیشتر کار می کنیم، کمتر لذت می بریم؟ امکان دارد شغلها، منبع ناخوشی باشند. امروزه دو عامل فشار روانی (استرس) و افسردگی بالینی، محل کار را »خلل پذیر« می سازند. به موجب بررسی پیمایشی که توسط جامعه کارشناسان مدد کار کارمندان (ایی ای پی ای) صورت گرفت، معلوم شد که فشار روحی و افسردگی بالینی به ترتیب دومین و سومین مشکل بسیار مهم محل کار، البتــه بعد از بحران خانوادگی، محسوب می گردد. برآورد شده است که هر ساله در ایالات متحده بر اثر کاهش بازدهی، کارگریزی و مرگ نابهنگام، میلیاردها دلار به هدر می رود.

 

مظلب فوق پیشنهاد یکی از دوستان گرانقدرم می باشد که به ایشان وهمه شما عزیزان تقدیم می نمایم....

خوشحال میشوم که نظرات شما را  دریافت نمایم
برچسب‌ها: افسردگی, درمان افسردگی, افسردگی شغلی, گلستان دانش, مالکی پور

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه نوزدهم آذر ۱۳۹۲ | 15:30 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

خانه ی دوست کجاست؟

 

در فلق بود که پرسید سوار

 

اسمان مکثی کرد

 

رهگذر شاخه ی نوری که به لب داشت به تاریکی شن ها بخشید

 

وبه انگشت نشان داد سپیداری و گفت

 

نرسیده به درخت

 

کوچه باغی است که از خواب خدا سبز از تر است

 

ودر آن عشق به اندازه ی پرهای صداقت ابی است

 

می روی تا ته آن کوچه که از پشت بلوغ ،سربه در می ارد

 

پس به سمت گل تنهایی می پیچی

 

دو قدم مانده به گل

 

پای فواره ی جاوید اساطیر زمین می مانی

 

وترا ترسی شفاف فرا می گیرد

 

در صمیمیت سیال فضا، خش خشی می شنوی

 

کودکی می بینی

 

رفته از کاج بلندی بالا،جوجه بردارد از لانه ی نور

 

واز او می پرسی

 

خانه ی دوست کجاست؟

 

سهراب سپهری


برچسب‌ها: خانه دوست کجاست, شعر, اشعار سهراب سپهری, گلستان دانش, مالکی پور

تاريخ : شنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۲ | 20:31 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

دانلود سوالات پايه ششم ابتداييمنبع: سايت مدرسه نيوز


برچسب‌ها: دانلود, دانلود سوالات پايه ششم ابتدايي, گلستان دانش, مالكي پور

تاريخ : شنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۲ | 20:10 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

نحوه ای که روزتان را آغاز می کنید می تواند روی کل آن روز تاثیر بگذارد... هر روز را با یک لبخند، آرامش خیال، خونسردی و قلبی سرشار از قدردانی از خدا آغاز کنید. زندگی یعنی اعتماد کردن به احساسات، استفاده از فرصت ها، درس گرفتن از گذشته و درک اینکه همه چیز تغییر خواهد کرد.

بیاموزید به همگان احترام بگذارید چون هر کسی درحال مبارزه با کارزار زندگیش است. همه ما مشکلات، گرفتاریها و دغدغه های خود را داریم. اما در ورای آن کشمکشها، ناگفته های بسیاری پنهان است، هم برای من، هم برای شما، هم دیگران.برچسب‌ها: جملات الهام بخش زندگی, جملات الهام بخش, زندگی, گلستان دانش, مالکی پور

تاريخ : جمعه پانزدهم آذر ۱۳۹۲ | 13:22 | نویسنده : اکرم مالكي پور |
تاريخ : پنجشنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۲ | 15:4 | نویسنده : اکرم مالكي پور |


اول یه خط منحنی می کشیم برای اینکه کارمون دقیق انجام بشه

بعد بالا یک دایره برای سر پروانهو چیزی شبیه مستطیل منحنی شده برای بدن پروانه می کشیم

مرحله بعدی سر پروانه رو می کشیم و به اون شخصیت کارتونی می دهيم

 

 


اینم پروانه نهایی


برچسب‌ها: آموزش نقاشي گام به گام, آموزش نقاشي, پقاشي پروانه كارتوني, گلستان دانش, مالكي پور

تاريخ : چهارشنبه سیزدهم آذر ۱۳۹۲ | 12:55 | نویسنده : اکرم مالكي پور |
تاريخ : چهارشنبه سیزدهم آذر ۱۳۹۲ | 12:49 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

1. اگر شیفته کارت نباشی، روانت بیمار می شود و در نهایت پیکرت از پای در خواهد آمد.2. رنجدیده! اگر بکوشی تا چیزی از مال خویش را به مردم بذل کنی بی تردید رستگاری.3. هنگامی که سیبی را با دندانهای خود له می کنی در قلب خویش به آن بگو: دانه ها و ذرات تو در کالبد من به زندگی ادامه خواهند داد. شکوفه هایی که باید از دانه هایی تو سر زند، فردا در قلب من شکوفا می شود. عطر دل انگیز تو، توام با نفسهای گرم من به عالم بالا صعود خواهد کرد و من و تو در تمام فصلها شاد و خرم خواهیم بود. 4. بجاست دوستی بخواهی که به روزهایت تلاش و به شبهایت آرامش بخشد.5. آنانی که می بخشند و در عطای خود معنایی برای درد و شکنجه نمی یابند. اینان در جستجوی هیچ نوع نشاطی نیستند و حتی به فکر نشر مناقب و فضایل خود نمی افتند. اینان آنچه را که دارند می بخشند، مانند گلها و ریحانها که بوی عطرآگین خود را در چمنزارها و جلگه ها پخش می کنند. خدای بزرگ با دست این افراد سخن می گوید و از میان دیدگان این اشخاص به زمین لبخند می زند.6. برای آنکه روانت را بپروری، ابتدا با خودت یکی شو.7. کسی که بخشش می کند زمانی به نشاط واقعی دست می یابد که پس از جستجوی فراوان، نیازمندی را پیدا کند که عطای وی را بپذیرد. تلاش برای یافتن چنین شخصی، از ایثار، لذت بخش تر است.8. با ترشرویی به میان مردم رفتن، تنها از بیماران ساخته است. 9. اگر می خواهی بزرگ شوی و شاد زندگی کنی، از کردار نیک دیگران فراوان یاد کن.10. همای بخت بر شانه ات نخواهد نشست مگر آنکه شانه ای به گستره و پهنای کوهستان داشته باشی.11. آدم خودباور، هیچگاه برای رسیدن به مادیات، ارزشهای آدمی را زیر پا نمی گذارد.12. طبیعت با آغوشی باز و دستانی گرم، از ما استقبال کرده و می خواهد که از زیبایی اش لذت بریم. چرا انسان باید آنچه در طبیعت ساخته شده است را از بین برد؟


برچسب‌ها: شادی, زندگی, گلستان دانش, مالکی پور

تاريخ : یکشنبه دهم آذر ۱۳۹۲ | 22:10 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

اصول و روش های برقراری انضباط

همه مدیران و معلمان دوست دارند که مدرسه ای منظم، مرتب، آرام و همراه با ادب و احترام داشته باشند، اما، متأسفانه به علت نداشتن نگرش ها و بکار نگرفتن روش های مناسب، آن گونه که باید موفق نیستند. دلیل اصلی آن این است که نگرش آن ها، شاید یک نگرش تربیتی و مبتنی بر رفتار شناسی نبوده و بدون درک علت می خواهند ظاهر رفتار افراد را اصلاح کنند. نگرش قدیمی مبصر مآبانه و انضباط مدار که از دانش آموزان می خواست موی سر و ناخن ها خود را کوتاه کنند، در یک صف راه بروند و با روش های متحدالشکلی و بدون چون و چرا عمل کنند، در آموزش و پرورش فعلی جهان کاربرد موفقیت آمیزی ندارند. اکنون مجموعه ی درک و اطلاعات دانش آموزان با مجموعه ی درک و اطلاعات دانش آموزان پنجاه سال قبل قابل مقایسه نیست و ما به عنوان مدیر یا معلم نمی توانیم این واقعیت را نادیده بگیریم.

 

آموزش و پرورش جدید صحنه ای از یادگیری های متقابل از همه رسانه ها، افراد و تأثیرات فرهنگی همه جوامع است. خیلی از دانش آموزان از کوچک ترین وقایع جهان و محیط قبل از معلمان و مدیران خود آگاه می شوند و انتظارات خاصی از آن ها دارند. در چنین شرایطی، تغییر و اصلاح رفتار تابع درک عمیق علل رفتار است. به همین دلیل برای برقراری انضباط و اصلاح رفتار باید معلمان و مدیران اصول رفتار شناسی و برقراری انضباط را درک و نگرش های درست و عالمانه ای نسبت به آن داشته باشند تا در کارهای پرورشی خود موفق باشند. برای تحقق چنین منظوری باید با تکیه بر همه مطالب یاد شده، به دو موضوع مهم اصول انضباط و روش های آن توجه خاص داشت:

 

الف اصول انضباط

 

 

 اعمال و برقراری انضباط تابع اصول و قواعدی به شرح زیر است که بدون درک آن ها امکان موفقت در تغییر و اصلاح رفتار وجود ندارد:

1- مبنای انضباط باید بر پایه دوستی دو طرفه معلمین و شاگردان باشد.

2- مسائل انضباط صرفاً به محیط مدرسه محدود نمی شود. دانش آموزان فقط چند ساعتی در مدرسه هستند و بقیه ساعات زندگی خود را در خانواده و محله می گذرانند. بنابراین، ریشه های آن را باید در جاهای دیگر نیز دید و برای حل آن نیز باید از آن ها کمک گرفت.

3- انضباط نباید بر پایه تنبیه اعمال شود.

4- کنترل فرد بر رفتار خود از ضروریات ارزش انسانی است و بنابراین، برای برقراری انضباط باید از خود دانش آموزان استفاده کرد و خودشان درباره ی رفتارشان و چگونگی تأمین انضباط تصمیم بگیرند.

5- انضباط باید به عنوان یک امر ضروری برای زندگی جمعی در مدرسه به حساب آید و همه اعضای سازمان آموزشی مانند دانش آموزان، معلمان، کارکنان، مدیران و حتی اولیاء آن را درک کنند.

6- باید برای برقراری انضباط، مطالعات و امکانات لازم و آموزش آن پیش بینی شود.

7- برای برقراری انضباط، دانش آموزان باید درک کنند که انضباط فقط مربوط به مدرسه و برای مدرسه نیست، بلکه آن پایه ای برای انضباط اجتماعی و رعایت مقررات و نظم جامعه و زندگی است.

8- درک چراهای رفتاری و انضباطی مقدم بر رفتار ظاهری و رعایت انضباط است.

9- از آن جا که انضباط مربوط به تمام زندگی است، توجه به نکات زیر ضروری است.

الف نگاه به انضباط برای حفظ سلامتی و بهداشت فرد و اجتناب از عادت های بد،

ب- کوشش مستمر به سوی توسعه و بهسازی روانی و ذهنی،

ح- آزاد اندیش شدن و رعایت حدود آزادی ها و حقوق دیگران،

د- اجتناب از بدخواهی علیه هر کس

ه- آموزش و توسعه سعه صدر، دوستی و عدالت نسبت به دیگران.

10- رعایت اصل اعتدال و عدالت در امور انضباطی بر اساس توان و تکلیف افراد.

 

ب- روش های برقراری انضباط

 

 

 بر پایه مطالعات و گفتاری پیشین، روش های زیر برای برقراری انضباط پیشنهاد می شود:

1- به کار گیری مشکل شناسی به عنوان پایه اصلی رهبری و مدیریت انضباط در سازمان آموزشی.

2- تعیین اهداف، استانداردها، قوانین و مقررات روشن.

3- روش ساختن و تفهیم انتظارات مدرسه از دانش آموزان و کارکنان.

4- کوشش برای اعمال کوشش ها و فعالیت های هماهنگ بین مدیر، معلمان، دانش آموزان و اولیاء.

5- بالا بردن توانایی های معلمان و مدیران در انگیزش، روش تدریس و روابط.

6- بستر سازی و دادن مسئولیت برای خود کنترلی دانش آموزان در امور مدرسه.

7- داشتن روابط حسنه با دانش آموزان احترام به جای ترس.

8- پیش بینی برنامه های متنوع ولی منظم و زمان مند بر اساس نیازهای دانش آموزان و اهداف تعلیم و تربیت و تلفیق آن ها.

9- به کار گیری و دخالت دانش آموزان در امور برنامه ریزی و استقرار نظم و انضباط.

10- ارتباط بین اولیاء و مربیان و توافق آن ها در مسائل تربیتی و روش ها.

11- اعمال روش های درست تشویق و تنبیه.

12- برنامه دار بودن و پیش بینی فعالیت ها.

 

منبع:سایت تبیان


برچسب‌ها: انضباط, نظم, معاون اموزشی, گلستان دانش, مالکی پور

تاريخ : یکشنبه دهم آذر ۱۳۹۲ | 21:50 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

آنچه یک معاون آموزشی باید بداند


متانت و وقار معاون

معاونان و مربيان بايد در زمينه شغلي خود از ابهت هيبت برخوردار باشند و در پرتو اين ابهت شاگردان از او بهره خواهند گرفت بدون اينكه معاون به تنبيه كردن يا كم كردن نمره انظباط متوسل گردد .

معاون بايد از حركات غير منطقي خود داري ورزيده و از مزاح و شوخي هاي زياده از حد ، پرهيز نمايد زيرا اينگونه كارها حرمت و شكوه معاون را كاهش ميدهد البته منظور اين نيست كه معاون خود را ترش رو و اخمو نشان داده از دانش آموزان كناره گيري نمايد بلكه در عين مهرباني از عظمت روحي و معنوي خاصي بايد برخوردار باشد تا بر روي دانش آموزان اثر مثبت گذاشته آنان را از انجام  رفتارهاي سبك و بيهوده و امثال آن باز دارد


قول و تعهد معاون

يكي از اصول اخلاقي وفاي به قول و تعهد است. بدون ترديد همه ما انتظار داريم وقتي كسي به ما قول ميدهد مطابق تعهدش رفتار نمايد خواه اين فرد يك دانش آموز يا معلم يا معاون مدرسه باشد و اگر تخلف نمايد شديدا" ناراحت شده لاقل در دل ، او را توبيخ و ملامت كرده ودر نظرمان شخصيتش پايين خواهد آمد . بايد به خاطر داشته باشيم كه ديگران ، همين انتظارات را از ما دارند بنابراين اگر با كسي قول وقراري بستيم بايد مطابق رفتار كنيم .

معاون از نظر اينكه در محيط مدرسه با دانش آموزان در ارتباط است از سپردن تعهد و قول ناگزير است. از سوي ديگر از قول دادن صريح و مطلق بايد خود داري كرد


محبت ورزی

بي شك يكي از مهمترين خدماتي كه انسان هاي تربيت يافته به جامعه بشر كرده و مي كند ، تربيت و تهذيب آنهاست . اساس تربيت در اسلام محبت الهي است . محبت صفتي در نفس انسان است و به چيزي تعلق ميگيرد كه به اعتقاد او داراي خير و خوبي باشد . برخي گمان ميكنند بايد ديواري از ترس و وحشت بين مربي و متربي باشد تا تربيت ، جامه عمل بپوشد ، ولي غافل از اينكه اگر ترس بتواند به طور جزئي و محدود سر پوشي بر صفات ناهنجار بگذارد ، تا وقتي اين اثر است كه عامل ترس نيز موجود باشد ولي به محض برطرف شدن آن ، خو هاي زشت با قدرت بيشتر كه حاصل سركوبي و انباشته شدن آن است خود را نشان خواهد داد.

تجربه نشان داده ابراز محبت و احساس اطمينان و اعتماد حاصل از آن در امر تربيت بسيار موفق تر از عامل ترس بوده است . عده اي بر اين پندارند كه اظهار محبت به فرد مورد تربيت ، او را لوس و از خود راضي بار مي آورد و لذا نبايد با متربي با زبان دوستي حرف زد و با او خودماني شد در صورتي كه اين حالت ناشي از به كارگيري بي مورد محبت است نه از ابراز آن .تربیت در پرتوی شخصیت

تربيت گذرگاههاي دشواري دارد ، تنها كساني ميتوانند از اين گذر گاهه عبور كنند كه داراي علم و تجربه و پختگي باشند . چه بسيارند افرادي كه به اسم تربيت بزرگترين زيانها را به كودكان ميآورند. بنابراين بايد هوشيار و دقيق بود و در پياده كردن برنامه هاي تربيتي ، اصول اساسي و اوليه را در مد نظر قرار داد . يكي از اصول اساسي تربيت ، حيثيت و شخصيت مربي است كه در همه ابعاد تربيتي اين اصل بايد محفوظ بماند .

اولين و اساسي ترين موضوعي كه بايد مورد توجه معلمان و مربيان قرار گيرد شخصيت دادن به كودكان و نوجوانان است . بنابراين معلمان و كاركنان مدرسه در اجراي برنامه هاي تربيتي اولين كاري كه بايد انجام دهند اين است كه شخصيت كودك را تثبيت نموده ، آنگاه به امور تربيتي بپردازند، چه با حفظ شخصيت كودك بهتر ميتوان دگرگوني هايي در كودك بوجود آورد .تجربه نشان داده است كه هر گاه با كودكان خاطي برخورده شده ، در همان مراحل ابتدايي كودك دچار تاثر شده از كردار خود اظهار ندامت و پشيماني نموده به عذر خواهي پرداخته است . يكي از اشتباهات بزرگ مربيان اين است كه در مواردي كه كودكان دچار خطايي ميشوند ، مربيان به جاي حفظ حيثيت آنان ميكوشند آبروي آنان را بر باد داده از اين رهگذر جرم و گناه را بزرگ جلوه دهند غافل از اينكه عمل بد شاگرد غير از خود شاگرد راناديده ميگيرند و بزرگترين سرمايه معنوي او را يعني شخصيت او را از بين ميبرند

 


برچسب‌ها: معاون, معاون اموزشي, نكات اموزشي, گلستان دانش, مالكي پور

تاريخ : یکشنبه دهم آذر ۱۳۹۲ | 13:40 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

راهکارهایی برای تقویت املا


امروزه اشتباهات املایی دانش آموزان بیشتر به چشم می خورد و اولیای دانش آموزان و معلمان هم از این موضوع خیلی نگران هستند.

اشتباهات املایی می تواند علل گوناگون داشته باشد :

ضعف شنوایی ، ضعف دیداری ، نا هماهنگی بین اعضای بدن ، علل روانی و...

البته در پایه های اول ودوم ابتدایی ممکن است به علت عدم شناخت نشانه ها (حروف الفبا)باشد.

با توجه به اشتباهات املایی هر دانش آموز می توان  تمرینات ذیل را انجام داد انجام این تمرینات بصورت تکرار در دفعات زیاد و در زمان تمرین کوتاه پیشنهاد می شود. در ضمن این تمرینات می تواد بصورت بازی و سرگرمی استفاده شود تا باعث خستگی و دلزدگی دانش آموز نگردد. این فعالیت ها (تمرینات) را به صورت گروهی

یا فردی می توان انجام داد.

 انجام فعالیت هایی که باعث تقویت حافظه دیداری می شود

1-مانند نمونه نقطه ها را به هم وصل کن

2-پیدا کردن تصاویر پنهان در تصاویر

3-نگاه کردن به نوک مداد – دور کردن – نزدیک کردن –بالا و پایین بردن مداد

4-تفاوت و تشابه


انجام فعالیت هایی که باعث تقویت حافظه شنیداری می شود

1-مسابقه دیکته با یک بار گفتن : هنگام گفتن دیکته کلمه یک بار گفته می شود و دیگر تکرار نمی شود.

2-کم کردن صدای تلویزیون و رایانه و...

3-کاغذ گرفتن جلوی دهان و بعد گفتن املا

4-داخل قوطی چند نخود است؟ (دقت در صدایی که از داخل قوطی شنیده می شود)

5-شنیدن چند کلمه و بعد تکرار آن به ترتیب گفته شده مثلا (کتاب – کاغذ- تلاش – معلم – ریاضی)

 

انجام فعالیت هایی که باعث هماهنگی دست و پا و چشم می شود

1- مچاله کردن کاغذ با یک دست

2-بازی و ساختن شکل با خمیر بازی یا گل کوزه گری

3-بازی دارت این بازی را در کلاس هم با کشیدن دایره های تو در تو باپرتاب یک شی انجام می شود

4-حمل لیوان پر از آب

5-پرتاب و گرفتن توپ

6-پیچاندن نخ دور قر قره

7-حمل زنگوله بدون در آورد صدای آن

 

انجام فعالیت هایی که باعث تقویت خواندن می شود

1-روشن نگه داشتن شمع با شعله خمیده بافوت کردن

2-مسابقه صدا کشی دو نفر دونفر دانش آموزان با هم مسابقه می دهند.

3-مسابقه سوت زدن

4-خالی کردن آب یک لیوان به لیوان دگر با نی

5-بیرون و داخل بردن زبان با شماره

6-چرخاندن زبان در دهان

7-خط کشیدن بین دو خط و به تدریج پیچیده تر می شود

8-استفاده از ماسه بادی و ساختن اشکال و نوشتن

برگرفته از: سی دی های ((شبنم شوق)) که مجموعه ای از کلاس های استاد محترم روانشناسی دکتر مصطفی تبریزی می باشد.

 


برچسب‌ها: راهکارهایی برای تقویت املا, حافظه شنيداري وديداري, نقاطقوت وضعف املا, گلستان دانش, مالكي پور

تاريخ : یکشنبه دهم آذر ۱۳۹۲ | 13:10 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

niniweblog.com


آدم عليه السلام در روايات

آغاز آفرينش 
ابوحمزه ثمالى مى گويد: ((امام سجاد (عليه السلام ) فرمود: آيا گمان مى كنى كه خداوند غير از شما مخلوقاتى را نيافريده است ؟ آرى ، سوگند به خدا! خداوند هزار هزار آدم و هزار هزار عالم آفريده است . سوگند به خدا كه تو آخرين (نسل ) از اين عالم مى باشى)).(٣٥)

جابر بن يزيد نقل مى كند: امام باقر (عليه السلام ) در ضمن گفتارى فرمود: ((گويا راءى تو چنين است كه خداوند همين يك جهان را آفريده است ؟ يا چنين مى پندارى كه خداوند متعال ، غير از شما انسانى را نيافريده است ، آرى سوگند به خدا، خداوند متعال هزار هزار عالم و هزار هزار آدم را آفريده و تو در نسل آخر اين عالم ها و اين آدم ها هستى )). (٣٦)

امام صادق (عليه السلام ) فرمود: ((خداى عزوجل دوازده هزار عالم آفريده كه هر يك از آن عوالم از هفت آسمان و هفت زمين بزرگ تر است و هيچ يك از اهالى يك عالم به ذهنش نمى رسد كه خداى تعالى غير عالم او عالمى ديگر نيز آفريده باشد)). (٣٧)

از امام باقر (عليه السلام ) روايت است كه فرمود: ((خداى عزوجل در زمين از روزى كه آن را آفريد، هفت عالم خلق كرد و برجيد، هيچ يكى از آن عوالم از نسل آدم نبودند و خداى تعالى همه آنان را از پوسته روى زمين آفريد و نسلى را بعد از نسل ديگر ايجاد كرد و براى هر يك عالمى بعد از عالم ديگر پديد آورد تا در آخر آدم ابوالبشر را بيافريد و ذريه اش را از او منشعب ساخت)). (٣٨)

 


از اين بيان قرآن دو تفسير ارائه شده است . اول اينكه به مجرد چشيدن از ميوه درخت ممنوع ، اين عاقبت شوم به سراغ آنان آمده و در حقيقت از لباس بهشتى كه لباس كرامت و احترام خدا بود برهنه شدند. نكته دوم اينكه آنان قبل از ارتكاب اين خلاف برهنه نبودند و پوششى داشتند كه در قرآن از چگونگى آن صحبت نشده است ولى به هر حال نشانه اى براى شخصيت آدم و حوا بوده كه با نافرمانى از اندامشان فرو ريخته است .

در تاءييد تفسير دوم ، قرآن مى فرمايد: اى فرزندان آدم ! شيطان شما را فريب ندهد چنان كه پدر و مادرتان را از بهشت بيرون كرد و لباس آنان را از تنشان جدا ساخت (٣١).

سپس مى فرمايد: ((هنگامى كه آدمى و حوا چنين ديدند بى درنگ از برگ هاى درختان بهشتى براى پوشاندن اندام خود استفاده كردند. در اين موقع از طرف خداوند ندا رسيد: مگر من شما را از آن درخت نهى نكردم ؟ مگر به شما نگفتم كه شيطان دشمن آشكار و سرخت شماست ؟ )) (٣٢) . چرا فرمان مرا فراموش كرديد و در اين گرداب افتاديد؟ niniweblog.com


برچسب‌ها: قصه هاي قرآني, از آدم تا خاتم, تاريخ انبيا, گلستان دانش, مالكي پور

تاريخ : شنبه نهم آذر ۱۳۹۲ | 15:56 | نویسنده : اکرم مالكي پور |
تاريخ : شنبه نهم آذر ۱۳۹۲ | 14:56 | نویسنده : اکرم مالكي پور |

دعاي خوف از ضرر


كفعمى در مصباح دعائى نقل كرده و فرموده سيّد بن طاوس اين دعا را براى ايمنى از سلطان و

 بلاء و ظهور اعداء و خوف فقر و تنگى سينه ذكر كرده و آن از ادعيه صحيفه سجّاديّه است

 پس هرگاه ترسيدى از ضرر آنچه ذكر شد بخوان آنرا اينست دعا


برچسب‌ها: دعا, صحيفه سجاديه, دعاي خوف از ضرر, گلستان دانش, مالكي پور

ادامه مطلب
تاريخ : جمعه هشتم آذر ۱۳۹۲ | 14:49 | نویسنده : اکرم مالكي پور |