✿♥✿گلستان دانش✿♥✿

تمام چیزى که خدا از بشر مى خواهد یک قلب آرام است.

✿♥✿گلستان دانش✿♥✿

مالكي پور
✿♥✿گلستان دانش✿♥✿ تمام چیزى که خدا از بشر مى خواهد یک قلب آرام است.

زندگینامه ی جابربن حیان

همان طور که در جریان هستید در مدارس طرحی به نام جابر اجرا می شود که هدف آن جلب بچه ها به تحقیق و آزمایش است .

دانشمندان کوچک کلاس ما که می خواهند در این طرح شرکت کنند از حالا موضوع مورد علاقه شون رو انتخاب کنند و با کمک والدین عزیز مطالبشون رو جمع آوری کنند تا وقت کم نیاورند

 

در ادامه ی مطلب زندگی نامه جابر که اولین شیمیدان مسلمان و البته ایرانی بوده است را برایت گذاشته ام. به امید روزی که هر یک از دانش آموزان باهوش من برای ایران عزیزمان یک جابر باشند. 


برچسب‌ها: زندگينامه جابربن حيان , طرح جابربن حيان , گلستان دانش , مالكي پور

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه پنجم آذر 1392 | 17:47 | نویسنده : مالكي پور |

7 نکته درباره نگهداری از گیاه بامبو


7 نکته درباره نگهداری از گیاه بامبو


دو عامل برای زرد شدن بامبو مطرح است. نور مستقیم یا بیش از حد و آب لوله کشی مورد استفاده برای گیاه که حاوی مقدار بیش از حد نمک یا فلوراید است.

 

اگر گیاه‌تان بنابه دلایلی زرد و رشد آن متوقف شده است، آن را از تابش مستقیم نور آفتاب دور کرده و آب آن را تنها از آب فیلتر شده یا آب معدنی طبیعی تامین کنید تا دوره پربار و جدیدی را آغاز کند.

 

این این روزها گیاه بامبو یکی از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی محسوب می‌شود. البته این نوع بامبویی که در خانه‌ها نگهداری می‌شود و معمولا پرپیچ و تاب است، نوع خاصی از بامبو است که به «لاکی بامبو» شهرت دارد اما با نام علمی ‌«دراسینا» در جهان شناخته می‌شود.


مهم‌ترین نکاتی که در مورد این نوع بامبو لازم است در نظر گرفته شود، نور کافی و آب تازه است و احتیاج به رسیدگی خاصی ندارد. البته بامبو برای رشد، خاک هم نمی‌خواهد. حتی می‌توان آن را در خاک‌های ژله‌ای نگهداری کرد اما برای رشد بهتر است از تقویت‌کننده‌های مایعی استفاده ‌شود که به آب بامبو اضافه می‌کنند و گل‌فروشی‌ها آن را «غذای بامبو» می‌نامند.


بامبوها گیاهان بسیار حساسی هستند و در صورت کوچک‌ترین تماسی با موادشیمیایی مثلا مواد‌شوینده، نگهداری در هوای گرم، عدم تعویض آب، قرار گرفتن در مجاورت نور زیاد و گاهی بیماری، کم‌کم زرد می‌شوند و از بین می‌روند. به همین دلیل ظرف یا گلدانی که در آن نگهداری می‌شود باید ماهی یک بار شسته شود و قبل از آنکه گیاه در آن قرار گیرد، کاملا خشک شود.


اگر نکات بالا را مدنظر قرار دهید و بامبو را در دمای 15 تا 25 درجه سانتی‌گراد و دور از نور مستقیم خورشید و باد مستقیم کولر نگه‌دارید و رطوبت لازم را برای آن فراهم کنید، پس از مدت 5 تا 7 ماه شاهد قد کشیدن عجیب این گیاه پیچ خورده و سرسبزی آن خواهید بود.


بامبو برعكس بقیه گیاهان،‌ نگهداری می‌شود؛ یعنی وقتی نور كمتری به آن برسد، بیشتر در جستجوی نور قد می‌كشد و در تماس با نور زیاد و گرما از داخل می‌پوسد.


تمیز نگه‌داشتن آب بامبو و با تعویض هفتگی تاثیر به سزایی در سلامت گیاه دارد. مقدار آب نیز باید تا اندازه‌ای باشد که تقریبا تا 5/2 سانتی‌متر بالاتر از انتهای پایینی ساقه قرار بگیرد.

 

 

منبع: پايگاه فرهنگي هنري تكناز

http://www.taknaz.ir/news_detail_33888.html      


موضوعات مرتبط: *گلستان دانش(مالکی پور)* ، دانستنی و علمی
برچسب‌ها: بامبو , نگهداري از بامبو , گياه بامبو , گلستان دانش , مالكي پور

تاريخ : سه شنبه پنجم آذر 1392 | 16:48 | نویسنده : مالكي پور |

آزمون هاي عملكردي پايه دوم ابتدايي

تاريخ : سه شنبه پنجم آذر 1392 | 11:41 | نویسنده : مالكي پور |

کودکی...

کودکی هایم اتاقی ساده بود


قصه ای دور اجاقی ساده بود


 

شب که میشد نقشها جان میگرفت


روی سقف ما که طاقی ساده بود


 

میشدم پروانه خوابم می پرید


خوابهایم اتفاقی ساده بود


 

زندگی دستی پر از پوجی نبود


بازی ما جفت و طاقی ساده بود

 


قهر میکردم به شوق آشتیعشقهایم اشتیاقی ساده بود

 

ساده بودن عادتی مشکل نبود


سختی نان بود و باقی ساده بود

 

قیصر امین پور


موضوعات مرتبط: *گلستان دانش(مالکی پور)* ، متون وشعرهای زیبا
برچسب‌ها: کودکی , شعرکودکی , اشعار قیصرامین پور , گلستان دانش , مالکی پور

تاريخ : دوشنبه چهارم آذر 1392 | 20:37 | نویسنده : مالكي پور |

داستان عارف و پيرمرد روستايي(كتاب لطفاگوسفند نباشيد)

روزی عارف کبیری در خانه اش نشسته بود ، پیرمردی از روستایی دور به دیدن او آمد و گفت: "ای قدیس! چه گویم که به خدا برسم و محبوب او شوم؟!

" عارف نگاهی به او کرد و گفت: "خوش بگذران، با شادی ات خدا را نیایش کن!" 


لحظاتی بعد مرد جوانی به حضور عارف رسید و گفت: "چه کنم تا به خدا برسم؟" عارف گفت: "زیاد خوش گذرانی نکن!" جوان تشکر کرد و رفت. 


یکی از شاگردانش که آن جا نشسته بود گفت: "استاد بالاخره معلوم نشد که باید خوش بگذرانیم یا نه!" عارف گفت: "سیر و سلوک روحانی و رسیدن به حضور حق مانند بندبازی است که چوبی در دست دارد گاهی آن چوب را به طرف راست و گاهی به طرف چپ می برد تا تعادل خود را روی بند نگه دارد.

 آن چوب را چوب تعادل گویند!" به خاطر بسپار: تعادل و میانه روی یگانه راه حصول به خلوت حق می باشد! 


زیباترین شکل اطاعت از فرامین خداوند گردن نهادن به خواست اوست همچون: فضیل عیاض". حکایت تبسم "فضیل عیاض": گویند سی سال بود که هیچ کس "فضیل عیاض" را خندان ندیده بود ، مگر آن روز که پسرش بمرد و او تبسم کرد! گفتند: "ای خواجه! چه وقت این است؟" فضیل گفت: رضا، شادی دل است به تلخی قضا! 


اکنون دانستم که خداوند راضی بود به مرگ این پسر، من نیز موافقت کردم و رضای او را تبسم کردم! آیا ما می توانیم این گونه از سر ایمانی لجام گسیخته تن به رضایت حضرت دوست دهیم؟ تکرار می کنم! همه چیز در جهان دو طرف دارد. اگر ما به فرامین خداوند گوش دهیم، باید مطمئن باشیم که او هم به درخواست های ما گوش می دهد .


برچسب‌ها: كتاب , لطفاگوسفندنباشيد , داستان كوتاه , گلستان دانش , مالكي پور

تاريخ : دوشنبه چهارم آذر 1392 | 17:36 | نویسنده : مالكي پور |

تفكرفلسفي

چكيده

انديشيدن يکي از اجزاء لاينفک زندگي بشري است. همه ما با انديشه آشناييم، چه بطور آگاهانه و چه زماني که به آن توجه نداريم. درواقع بايد گفت وجه تمايز انسان از ساير موجودات در همين انديشمند بودن اوست. از طرفي يکي از عرصه هايي که بطور جدي انديشه انسان را به خود مشغول داشته "فلسفه" است. فلسفه و تفکر فلسفي درواقع اين فرصت را براي آدمي فراهم مي آورد که آگاهانه و هر چه بيشتر انديشمندانه زندگي کند. 


در همين راستا و در جامعه امروز که تزايد و تناقض آراء بيش از هر زمان ديگري به چشم مي خورد و بيانگر اين نياز است که تنها با مدد جستن از يک انديشيدن جهت يافته و فعالانه است که مي توان از آسيب هاي چنين فضايي در امان مانده و در عين حال گرفتار رکود و جزم انديشي نشويم؛ بايد راهي يافت که فلسفه را وارد زندگي روزمرّه نمود تا آموزش آن عموميت پيدا کند. در واقع آنچه هدف نهايي ما مي باشد، پرورش تفکر انساني است. از همين رو با نظر به اهميّت تفکر فلسفي و نقش مهارتهاي تفکر اعم از انتقادي و خلاق در بهبود فضاي فکري جامعه ي انساني و براي اينکه اين فرايند را سرعت بخشيم و بتوانيم استفاده بهينه اي از منابع انساني يا درواقع فکري جامعه انساني داشته باشيم، بهتر آن است که آموزش را از دوران کودکي آغاز کنيم تا بزرگسالاني آموزش ديده داشته باشيم. در همين راستا حرکت هايي براي آموزش دادن فلسفه به کودکان انجام شده است؛ جنبشي که تحت عنوان "فلسفه براي کودکان" در حدود نيم قرن است کار خويش را در سراسر جهان آغاز کرده است در تحقيق حاضر که به روش کتابخانه اي انجام شده است با هدف معرفي و بررسي اين جنبش در پي اين هستيم تا امکانِ آموزش دادن فلسفه به کودکان، زمانِ مناسب براي آغاز آموزش فلسفه به کودکان، نتايج کاربردي آموزش فلسفه به کودکان و نيز روش ها و رويکردهاي موجود آموزش فلسفه به کودکان را بررسي کنيم.


 


برچسب‌ها: تفکر , تفكر فلسفي , آموزش فلسفه , خلاقیت , استدلال

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه چهارم آذر 1392 | 17:18 | نویسنده : مالكي پور |

8 راه تقویت هوش کودکان

هوش بچه‌ها به دنبال تجربه و تمرین افزایش می‌یابد و در این میان حواس پنج‌گانه یعنی بینایی، شنوایی، لامسه، چشایی و بویایی می‌توانند سلول‌های مغزی را تحریك كنند و به ساخت هزاران سیناپس یا راه‌های ارتباط سلولی مغزی بینجامند كه این امر خود باعث افزایش هوش كودك می‌شود. موارد زیر توصیه‌هایی ساده و در عین حال بسیار موثر و كاربردی است كه آینده‌ای روشن برای فرزندتان رقم می‌زند

 رژیم‌غذایی مناسب انتخاب كنید

تغذیه متعادل و متناسب به‌طور حتم در رشد هوشی كودكان موثر است. این تغذیه را مادر باید از دوران بارداری آغاز كند. پس از تولد حداقل تا یك سال لازم و ضروری است كه نوزاد از شیرمادر تغذیه كند. تحقیقات نشان داده تغذیه با شیرمادر می‌تواند 7 نمره IQ كودكان را افزایش دهد. بعد از اتمام شیردهی انتخاب رژیم‌‌غذایی غنی از پروتئین (تخم‌مرغ، ماهی، گوشت‌قرمز، حبوبات و...) می‌تواند باعث افزایش توجه و تمركز و قدرت تفكر در كودكان شود. قندها نیز از جمله گروه‌های غذایی موردنیاز مغز و سوخت اصلی مغز كودكان محسوب می‌شود. بهترین نوع قند، قندهای موجود در غلات و میوه‌ها هستند. در كنار این مواد استفاده كافی و به اندازه از ویتامین‌ها و موادمعدنی اهمیت ویژه‌ای دارد. قندهای صنعتی و شكر برخلاف باور عموم اثر منفی بر كاركرد مغز می‌گذارد و می‌تواند میزان توجه و توانایی تمركز را در كودكان كاهش دهد.با كودكتان تعامل داشته باشید

بررسی‌های محققان نشان داده است كودكانی كه والدین با آنها بازی نمی‌كنند و به اندازه كافی به آنها توجه ندارند از نظر مغزی رشد كمتری دارند و كودكانی افسرده‌اند در حالی كه بازی با كودك و دخالت دادن او در امور می‌تواند تا حد زیادی باعث افزایش هوش كودك می‌شود.با كودكتان حرف بزنید،

به او گوش دهید و برایش كتاب بخوانید

در صورتی كه با كودكتان حرف بزنید و برایش كتاب بخوانید و از او بخواهید با شما حرف بزند، زبان گفتاری او را پرورش داده‌اید. البته این كار به شرطی بر هوش كودك تاثیر می‌گذارد كه از زبانی كودكانه بهره نگیرید و اشیاء، نسبت‌های خانوادگی، اعضای بدن و روزهای هفته را همانند یك فرد بزرگسال نام ببرید. اجازه بدهید دایره لغات كودكتان وسعت یابد. هرچه می‌توانید خواندن كتاب را سریع‌تر برای فرزندتان شروع كنید تا زبان را بهتر بیاموزد. كودكانی كه والدین برای آنها كتاب می‌خوانند معمولا در آینده علاقه مفرطی به خواندن كتاب داشته و در دوران تحصیل و پس از آن در دوران بزرگسالی انسان‌هایی موفق‌تر و باهوش‌ترند.
اجازه بدهید كودكتان بازی كند

وقتی كودكان بازی می‌كنند از توانایی‌های هوشی، اجتماعی، فیزیكی و احساسی خود به شكلی عالی كمك می‌گیرند. وقتی كودكی با سایر بچه‌ها بازی می‌كند، یاد می‌گیرد از ایده‌های آنها استفاده كند و احساساتش ر ا بروز دهد. بازی شما با كودكتان نیز همین تاثیر را در او خواهد داشت.كودك را به ورزش تشویق كنید


ورزش و تمرین‌های بدنی، جسم كودك را قوی و ذهن او را هوشیار می‌كند. در بدن كودكی كه ورزش می‌كند هورمون رشد بیشتری ترشح می‌شود و جریان خون به سمت مغز تندتر است و این مساله باعث تولید سلول‌های مغزی جدید و افزایش هوش او می‌شود.
اجازه بدهید كودكتان شاهد فعالیت‌های خلاقانه باشد

كودكان از بزرگسالان تقلید می‌كنند. كتاب بخوانید، كارهای خلاقانه انجام دهید و اجازه دهید فرزندتان از شما تقلید كند.


تماشای تلویزیون را محدود كنید

بازی‌های كامپیوتری، تماشای تلویزیون و برنامه‌های آموزشی خوب است اما میزان آن را محدود كنید. هرگز تلویزیون یا كامپیوتر را در اتاق كودكتان قرار ندهید. تحقیقات نشان داده، تماشای زیاد تلویزیون و بازی با رایانه می‌تواند اثر منفی بر هوش كودكان داشته باشد.
به او موسیقی بیاموزید

طبق بررسی‌های به عمل آمده، گوش سپردن به موسیقی كلاسیك می‌تواند باعث تحریك حافظه، توجه، تمركز، انگیزه و یادگیری كودك شود. در ضمن استرس را كاهش می‌دهد و این موضوع برای مغز بسیار مفید است. آموزش موسیقی به كودكان بالای 3 سال نیز تاثیر ویژه‌ای بر هوش آنها می‌گذارد. بهترین ابزار موسیقی برای آغاز، آموزش پیانو است.


منبع:وب سايت پارسيانه


موضوعات مرتبط: *گلستان دانش(مالکی پور)* ، آموزشی
برچسب‌ها: تقويت هوش , هوش كودكان , تفكر , حافظه , گلستان دانش

تاريخ : یکشنبه سوم آذر 1392 | 21:51 | نویسنده : مالكي پور |

معرفي كتاب


این کتاب شامل 101آزمایش  جالب وساده درزمینه فیزیک می باشد.

مطالعه این کتاب به همکاران عزیز توصیه می شود
موضوعات مرتبط: معرفی کتاب
برچسب‌ها: معرفي كتاب , آزمايش هاي لذت بخش فيزيك , فيزيك , مالكي پور , گلستان دانش

تاريخ : یکشنبه سوم آذر 1392 | 11:51 | نویسنده : مالكي پور |

غني سازي تكاليف آموزشي(تكاليف خلاق)

تاريخ : یکشنبه سوم آذر 1392 | 10:25 | نویسنده : مالكي پور |

راهکارهایی برای جلوگیری از وقوع مسائل و مشکلات انضباطی در مدارس

▪ برنامه مناسبی برای جلوگیری از وقوع بی انضباطی های دانش آموزان و اطلاع از رفتار آنها طراحی شود.

▪ شرکت دادن دانش آموزان در برنامه های انضباطی و روشن کردن قوانین، مقررات و انتظارات مدرسه از آنها.
▪ روش هــای تــدریــس و آموزش های معلم باید با توانایی ها، استعـداد و تـفـاوت هـای فردی دانش آموزان متناسب باشد و از بکارگیری روش های یکنواخت، خسته کننده و بی حاصل احتراز کند.

▪ دانش آموزان معمولاً دارای مسائل و مشکلات جسمی، روحی، اجتماعی و عاطفی مختلفی هستند، که بی توجهی به آنها موجب آزردگی و احتمال بروز مسائل و مشکلات انضباطی در آنان می شود.

▪ همان طوری که انتظارات بالای معلم از دانش آموزان موجب ناکامی آنها می شود، انتظارات پایین معلم نیز موجبات ملالت، بیزاری و بی حوصلگی آنان از درس، معلم و مدرسه را فراهم می کند.

▪ معمولاً بی توجهی به درس معلم، برهم زدن کلاس، بازی گوشی دانش آموز، دفاعی است که او در مقابل شکست، تحقیر و یا به منظور اظهار وجود، ابراز می دارد. بنابراین باید به آنچه که دانش آموزان احساس یا فکر می کنند، خوب گوش فرا داد در توان خواستهای معقول و منطقی آنها را برآورده کرد.

▪ هنگامی که دانش آموزان احساس ترس، اضطراب، خشم و غیره می کنند، بیشتر مرتکب سوءرفتار و بی انضباطی می شوند.

▪ معلمانی که دانش آموزان خود را درک می کنند و به حرف های آنها توجه دارند، خیلی راحت تر و بهتر می توانند با شاگردان رابطه عاطفی و دوستانه برقرار کنند که در نتیجه از بسیاری از مشکلات، شیطنت ها و بی انضباطی های آنها جلوگیری خواهد شد.

▪ استفاده از روش های تدریس یـکنواخـت، مـوجـب بـی تـوجهی دانش آموزان به درس، به هم خوردن موقعیت یادگیری و ایجاد شلوغی و بی نظمی در کلاس خواهد شد.

▪ بـرای اوقــات فـراغـت دانش آموزان در مدرسه و کلاس درس باید برنامه ریزی کرد تا از بروز مسائل و مشکلات انضباطی آنها جلوگیری شود.

▪ در تهیه و تنظیم قوانین و مقررات انضباطی، مسئولان مدرسه باید از شاگردان خود به عنوان یک طرف مشورت استفاده کنند. زیرا طرح و تدوین مقررات انضباطی با شرکت دانش آموزان بسیار بهتر از مقررات تحمیلی و یک جانبه خواهد بود و همکاری و مساعدت دانش آموزان را بیشتر جلب خواهد کرد.▪ هنگامیکه قوانین و مقررات انضباطی خاصی در مدرسه برقرار می شود، باید تمامی شاگردان را ملزم به اطاعت از آن کرد. در صورت رعایت نکردن یا نقض قوانین نه فقط نباید هیچ گونه عذر و بهانه ای را از فرد خاطی پذیرفت، بلکه باید او را وادار کرد تا نتایج و پیامدهای مربوط به آن را نیز تحمل کند.

زیـرا قـبول عـذر و بهانه های دانش آموزان،دروغ پردازی، عدم احساس مسئولیت، زیر پا گذاشتنه قوانین و بسیاری دیگر از بی انضباطی ها را اشاعه می دهد.

▪ در برخورد با دانش آموزان بـایـد از تـقویت کنـنده هـایـی مانند نوازش، دست دادن با آنها، دست به شانة آنها زدن، خواندن نام کوچک آنان و غیره استفاده شود. زیرا رفتار و برخورد صمیمانه با دانش آموزان تا حدود بسیار زیادی از بی انضباطی و شرارت آنها می کاهد. البته باید احتیاط کرد، تا جنبة سوءتفاهم و سوءاستفاده پیش نیاید.

▪ از دخــالــت زیــاد در زندگی خصوصی و شخصی دانش آموزان، که در حیطه اختیار دسـت اندرکاران آموزش و پرورش نیست، باید خودداری شود. زیرا این کار موجب تشنج، عصبانیت و حساسیت هایی در آنها می شود.

▪ برقراری انضباط از راه تنبیه، پیامدهایی نظیر مقاومت، بی اعتنایی، یاغیگری، عصیان، منفی بافی، شورش، تملق گویی، لجبازی، کناره گیری، و فرار از زندگی دانش آموز را به دنبال خواهد داشت.

▪ مقررات و قوانین انضباطی تنظیم شده باید با توانایی، رشد، مـشخصات و سن دانش آموزان، تناسب داشته باشد.

▪ مقرراتی که در مدرسه وضع می شود، باید برای تمامی دانش آموزان و مسئولان و در هر زمان مورد احترام باشد، در غیر این صورت دانش آموزان نسبت به مدرسه و مقررات آن، بدبین و بی اعتماد می شوند.
▪ تــردیـدی نـیست که دانش آموزان باید برای رفتار پسندیده و پیشرفت تحصیلی خود مورد تشویق قرار گیرند و رفتار ناپسند آنها هم به نحوی، ضعیف و خاموش شود.

▪ متأسفانه دیده شده است از آنجا که دانش آموزان خوب و منضبط برای معلم مشکلی ایجاد نمی کنند، معمولاً مورد بی مهری و بی توجهی قرار می گیرند. برعکس دانش آموزان ناسازگار و بی انضباط، چه از طریق مثبت و چه از طریق منفی بیشتر مورد توجه معلم و مسئولان مدرسه قرار می گیرند. این کار باعث می شود دانش آموزان خوب و با انضباط نیز به تدریج دلسرد و بی تفاوت شوند و ممکن است که دست به بی انضباطی و کارهای نامعقول بزنند.

▪ تشویق و تنبیه معلم و مسئولان مدرسه باید به موقع و با رفتار دانش آموزان متناسب باشد، تا مفید و مؤثر واقع شود.

▪ مسئولان مدارس و معلمان باید با دادن حق تصمیم گیری و اظهارنظر به دانش آموزان، روح اعتماد به نفس، خوش بینی، استقلال طلبی و مسئولیت پذیری را در آنها بوجود آورند.

 

 


موضوعات مرتبط: *گلستان دانش(مالکی پور)* ، آموزشی ، معاون اموزشی
برچسب‌ها: مسائل انضباطي مدارس , مشكلات انضباطي , معاون آموزشی , گلستان دانش , مالكي پور

تاريخ : شنبه دوم آذر 1392 | 20:8 | نویسنده : مالكي پور |

شعر : روشني، من، گل، آب

نام شعر : روشني، من، گل، آب

ابري نيست

ابري نيست
بادي نيست.


مي نشينم لب حوض:


گردش ماهي ها ، روشني ، من ، گل ، آب.
پاكي خوشه زيست.

مادرم ريحان مي چيند.
نان و ريحان و پنير ، آسماني بي ابر ، اطلسي هايي تر.
رستگاري نزديك : لاي گل هاي حياط.نور در كاسه مس ، چه نوازش ها مي ريزد!
نردبان از سر ديوار بلند ، صبح را روي زمين مي آرد


پشت لبخندي پنهان هر چيز.
روزني دارد ديوار زمان ، كه از آن ، چهره من پيداست


چيزهايي هست ، كه نمي دانم.
مي دانم ، سبزه اي را بكنم خواهم مرد.


مي روم بالا تا اوج ، من پرواز بال و پرم.
راه مي بينم در ظلمت ، من پرواز فانوسم.


من پرواز نورم و شن 
و پر از دار و درخت.
پرم از راه ، از پل ، از رود ، از موج.


پرم از سايه برگي در آب:
چه درونم تنهاست.


موضوعات مرتبط: *گلستان دانش(مالکی پور)* ، متون وشعرهای زیبا
برچسب‌ها: شعر , سهراب سپهری , اشعار سهراب سپهری , گلستان دانش , مالكي پور

تاريخ : شنبه دوم آذر 1392 | 17:37 | نویسنده : مالكي پور |

موضوع : پرورش خلاقيت با اصلاح الگوي مصرف3

شيوه هاي آموزش خلاقيت :

روش تحريك فكري يا بارش فكري يا يورش فكري                         ( مهم و بحث انگيز )

« اجراي تكنيك گردهمايي كه از طريق آن گروهي مي كوشند      راه حلي براي يك مسأله بخصوص با انباشتن تمام ايده هايي كه به وسيله اعضاء ارائه مي شود بيابند . » با كل كلاس يا گروه بندي     مي توان انجام داد .

فهرست خصوصيات :

به جاي طرح موضوع به شكل كلي ، به اجزاء كوچكتري تقسيم و به هرجزء مستقلاً پرداخته مي شود . در اين روش فرد فهرستي از صفات مختلف يك شي يا يك ايده را آماده كرده و سپس هر صفت جداگانه بررسي مي نمائيم .

 

اين روش را مي توان هم در مسائل پيچيده وهم ساده به كار برد . همچنين از اشياء تا مسائل انتزاعي را دربرگرفت .

شي ساده : ميز ، كاغذ : فهرستي از شكل ، اندازه ، رنگ ، كاربردو... سپس تمركز روي هر خصوصيت و راههايي جهت اصلاح ، تغيير ، بهبود

( كار عملي )

 فهرست سؤالات :

فهرستي از سؤالات تهيه تا موجب برانگيختن قدرت تفكر گردد سؤالات آنگونه تنظيم مي شوند كه ايده برانگيز باشند .

مي توان فردي يا گروهي استفاده نمود .

سؤالات :

كاربردهاي ديگر


اقتباس


تبديل و تغيير


جانشين سازي


بزرگ سازي


كوچك سازي


تغيير ترتيب


وارونه سازي


تركيب

موضوعات مرتبط: *گلستان دانش(مالکی پور)* ، خلاقیت ، آموزشی ، پرورش خلاقيت با اصلاح الگوي مصرف
برچسب‌ها: پرورش خلاقيت , تفكر , اصلاح الگوي مصرف , بارش فكري , گلستان دانش

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه دوم آذر 1392 | 17:17 | نویسنده : مالكي پور |

موضوع : پرورش خلاقيت با اصلاح الگوي مصرف 2

تعريف تفكر خلاق :

توافقي ميان محققان و روان شناسان به عمل نيامده است .

بعضي از تعاريف براساس :

الف ) ويژگيهاي شخصيتي افراد

ب) فرايند خلاق

ج ) محصول خلاق 

مي باشد .

 الف ) گيلفورد: مجموعه اي از تواناييها و خصيصه هايي است كه موجب تفكر خلاق مي شود .

ب )مدينك : شكل دادن به عناصر متداعي به صورت تركيبات تازه كه الزامات خاصي مطابق است يا به شكلي مفيد است . هرچه عناصر تركيب جديد ، غيرمشابه تر باشند . فرايند حل كردن خلاقتر خواهد بود .

ج ) گيزلين: ارائه كيفيت هاي تازه از مفاهيم و معاني است .

د )تايلور : شكل دادن تجربه ها در سازمان بندي هاي تازه

 

دوبونو DOBONO

تفكر جانبي يا خلاق: كه به دنبال تغيير ساختار قالب ها و ايجاد قالب هاي جديد

تفكر عمودي : ايجاد قالب هاي ذهني وتوسعه آن
 تعاريف خلاقيت :

حل يك مشكل يا سلسله اي از مسائل كوچك و بزرگ مي باشد .

تحولات دامنه دار و جهت دار در فكر و انديشه انسان ها به طوري كه فرد توانايي تركيب عوامل قبلي را به طريق جديد به دست آورد .

به كارگيري

مجموعه اي از تواناييها و خصيصه هاست كه موجب تفكر خلاق     مي شود. ( گيلفورد – 1950)

ارائه كيفيت هاي تازه از مفاهيم و معاني (گيزلين -1988)

شكل دادن تجربه ها در سازمان بندي هاي تازه (تايلور-1988)

فرايندي كه نتيجه آن يك كار تازه اي مي باشد كه توسط گروهي در يك زمان به عنوان چيزي مفيد و رضايت بخش مقبول واقع شود. (استين – 1974)توانايي :

توانايي حل مسائلي است كه فرد قبلاً حل آن ها را نياموخته است .

 

تفكر خلاق همان تفكر واگرا نيست .

بلكه مجموعه تواناييهاي مختلف است .

خلاقيت يك جريان و مجموعه تعاملي نگريست كه تفكر واگرا قسمتي از اين مجموعه است .

خلاقيت : مجموعه عوامل شخصيتي ، فرايند و محصول است كه در يك محيط اجتماعي در حال تعاملند .


 صفات افراد خلاق : ( استرنبرگ )

تحمل ابهام

پشتكار و مداومت

اراده

خطرپذيري

استقلال فردي


 مواردي در خصوص خلاقيت :

 

گستره خلاقيت و سيع و از مسائل كوچك روزانه تا پيشرفت هاي مهم درعلوم ، ادبيات – هنر

برخلاف نظر عمومي : هر فردي با توانائيهاي شناختي معمولي و با مقداري تلاش مي تواند از خود خلاقيت به خرج دهد .

در هر كاري خاص يك شخص مي توان درجه اي از خلاقيت را يافت .

 مي توان خلاقيت را در همه افراد افزايش داد. هرچند داراي توانايي بالقوه متفاوتي در خلاقيت باشد .

افراد خلاق از ويژگيهاي شخصيتي خاصي برخوردارند . اما صرف داشتن آن باعث خلاقيت در همه زمانها و زمينه ها نمي شود .

آزاد بودن افراد خلاق از محدوديت هاي خارجي در كنار عوامل اساسي مانند علاقه بكار و درگيري عميق با كار انفرادي لازم          مي باشد .شكستن عادت : كنار گذاشتن شيوه هاي قبلي فكر وعملي ، استفاده از روشهاي جديد .

تأخير در ارزيابي يا تعويق قضاوت در مورد ايده ها

درك پيچيدگي يا توجه به مسائل پيچيده و درگير شدن با آن

درك توأم با خلاقيت يا ديدن چيزها به طور متفاوت ، مشاهده امور به شيوه اي تازه كه قبلاً به آن ، آنگونه توجه شده بود .

تفكر وسيع : ارتباط برقراركردن ميان ايده هاي متفاوتموضوعات مرتبط: *گلستان دانش(مالکی پور)* ، خلاقیت ، آموزشی ، پرورش خلاقيت با اصلاح الگوي مصرف
برچسب‌ها: پرورش خلاقيت , تفكر , اصلاح الگوي مصرف , تفكرهمگرا وواگرا , گلستان دانش

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه دوم آذر 1392 | 17:6 | نویسنده : مالكي پور |

موضوع : پرورش خلاقيت با اصلاح الگوي مصرف

طرح پرورش خلاقيت با اصلاح الگوي مصرف چندين سال است كه در دوره ابتدايي در كلاس هاي چهارم و پنجم در حال اجرا مي باشد .. به منظئر اطلاع كامل همكاران هم فايل مربوط به كتاب ان را در وب گذاشته و هم پاور كامل آن را در چند پست  آورده ام...


 بخش اول : ضرورت و اهميت

 تعاريف :

oتفكر


oانواع تفكر


oخلاقيت مقدمه


oاصلاح الگوي مصرف


ويژگيها تفكر خلاق


شيوه هاي پرورش خلاقيت


oروش تحريك مغزي


oفهرست خصوصيات


oفهرست سوالات  بخش دوم :  شيوه هاي اجرايي

گام اول : تشخيص مسأله


گام دوم : بررسي وتحليل


گام سوم : طرح مسأله


گام چهارم : اجرا نمودن ايده ها


گام پنجم : مستند كردن ايده ها


مسأله هاي پيشنهادي


بخش سوم : نظارت و ارزشيابي


 در اين چند پست متوالي مباحث طرح پرورش خلاقيت با اصلاح الگوي مصرف ارائه خواهد شد...موضوعات مرتبط: *گلستان دانش(مالکی پور)* ، آموزشی ، پرورش خلاقيت با اصلاح الگوي مصرف
برچسب‌ها: پرورش خلاقيت , تفكر , اصلاح الگوي مصرف , تفكرهمگرا وواگرا , گلستان دانش

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه دوم آذر 1392 | 16:49 | نویسنده : مالكي پور |

کاردستی نقاشی روی در نوشابه

http://upload7.ir/images/13115363556249113257.jpg


منبع: وبلاگ نیمکت چهارم


برچسب‌ها: كاردستي , خلاقيت , گلستان دانش , مالكي پور

تاريخ : جمعه یکم آذر 1392 | 18:2 | نویسنده : مالكي پور |

سه اصل محوری شادزیستن را به خاطر داشته باشید:

 سه اصل محوری شادزیستن را به خاطر داشته باشید:


الف) کامل زیستن Fulfillment1): اگر انسانها ارزشهای عمیق خود را در زندگی کشف کنند و انتخابهایشان با ارزشهایشان هماهنگ و هم سو و همخوان باشد، به این نتیجه خواهند رسید که «داشتن یک زندگی کامل» مربوط به آینده نیست، بلکه در هر لحظه میتوان کامل بود و کامل زیست.

ب) تعادل Balance2): تعادل مستلزم انتخاب کردن است. ما باید از بین انتخابهای مختلف، انتخابهای روشنتر و آگاهانه تری داشته باشیم. درست مانند فصول سال، تعادل در یک جریان پویا قابل مشاهده است و یک هدف ایستا نیست. آیا شما به سمت تعادل بیشتر در زندگی حرکت می کنید؟ آیا شما بالانس هستید؟

ج)حضور در فرایند زندگی process3)زندگی راه رفتن است، نه رسیدن. زندگی یک فرایند است و مثل رودخانه ای جاری است که گاهی خروشان و پر پیچ و خم است، گاه آرام و بی تلاطم، گاه با سیلاب همراه است و گاه خشک و کم آب. ما نباید فقط بر کسب نتیجه متمرکز باشیم، بلکه باید در کل فرایند زندگی حضور داشته باشیم. هر کسی به شیوه خود فرایند زندگی را طی میکند و یک مسیر ثابت و مطلق برای همه وجود ندارد. نکته: هر کس باید فرایند مناسب خود را پیدا کند، امکانهایی که هر چالشی پیش روی او می گذارد را بهتر ببیند و با استفاده از مجموعه داشته ها و تواناییها و خلاقیت خود طی طریق کند.


موضوعات مرتبط: *گلستان دانش(مالکی پور)* ، آموزشی
برچسب‌ها: شادي , شاد زيستن , گلستان دانش , مالكي پور

تاريخ : جمعه یکم آذر 1392 | 10:45 | نویسنده : مالكي پور |

دانلود پيش نويس کتاب جدید فارسي سوم دبستان 92-93

تاريخ : پنجشنبه سی ام آبان 1392 | 17:22 | نویسنده : مالكي پور |

داستان حضرت نوح عليه السلام

داستان حضرت نوح عليه السلام

حضرت نوح (عليه السلام ) در قرآن 
در قرآن كريم نام حضرت نوح (عليه السلام ) چهل و سه بار ذكر شده است . در بعضى آيات به اجمال و در برخى به تفصيل به قصه نوح اشاره شده است ، ولى در هيچ آيه اى به جزئيات زندگى او پرداخته نشده است ، شايد به اين دليل كه قرآن كريم كتاب تاريخ نيست تا در آن به شرح زندگى افراد بپردازد؛ بلكه قرآن كتاب هدايت است و از امور گذشتگان ، آنچه را كه مايه سعادت مردم است ، متعرض مى شود و به صراحت حق را مشخص مى كند تا مردم ، همان را الگوى زندگى قرار دهند تا در حيات دنيوى و اخروى رستگار گردند. از اين رو به قسمت هايى از قصص انبيا و امت هاى آنان اشاره مى كند تا مردم بفهمند سنت و روش خداى تعالى و سرگذشت امتهاى پيشين چه بوده است تا عبرت بگيرند و حجت بر آنان تمام شود. در شش ‍ سوره از سوره هاى قرآن داستان حضرت نوح (عليه السلام ) به تفصيل آمده است كه آن سوره ها عبارتند از: اعراف ، هود، مؤ منون ، شعراء، قمر و نوح ؛ از همه مفصل تر در سوره هود به نوح پيامبر پرداخته شده است و به عبارت ديگر در بيست و پنج آيه ، يعنى از آيه ٢٥ تا ٤٩ سوره هود درباره حضرت نوح است كه در ادامه به آن مى پردازيم .


بعثت و رسالت حضرت نوح (عليه السلام ) 

اولين پيامبر اولوالعزم و نيز نخستين پيامبر پس از حضرت ادريس ، حضرت نوح (٨٩) است كه داراى شريعت و كتاب بود.


نام اصلى او ((عبدالغفار)) يا ((عبدالملك )) يا ((عبدالاءعلى )) بود. سبب ناميدن آن حضرت به ((نوح )) از اين رو بود كه او ساليان درازى از خوف خدا بر خود يا قوم خود نوحه گرى مى كرده است .


قبل از حضرت نوح (عليه السلام )، افراد بشر يا فرزندان حضرت آدم (عليه السلام ) به صورت يك امت ساده زندگى ميكردند و فطرت انسانى خود را راهنماى زندگى قرار داده بودند، اما به تدريج خوى استكبار در آنان پيدا شد كه منجر به استعباد و برده گرفتن يكديگر انجاميد، به گونه اى كه گروهى بعض ديگر را تحت فرمان خود گرفتند و زيردستان ، مافوق خود را پروردگار خود مى پنداشتند. اين پندار، بذرى بود كه كاشته شد، رشد كرد؛ و در نتيجه به اختلاف شديد طبقاتى و استخدام ضعفا به وسيله اقويا و برده گرفتن قدرتمندان منجر شد. در واقع اختلاف ها و كشمكش ها و خونريزى هاى بشر از آن نقطه شروع شد.


در زمان حضرت نوح (عليه السلام ) فساد در زمين شايع شد و مردم از دين توحيد و سنت عدالت اجتماعى روى گردان شدند و به پرستش بت ها روى آوردند؛ در سوره نوح نام چند بت آن روزگار كه عبارت بودند از: ود، سواع ، يغوث ، يعوق ، نسر ذكر شده است . فاصله طبقاتى روز به روز بيشتر مى شد و آنهايى كه از نظر مال و اولاد قوى تر بودند، حقوق ضعفا را پايمال مى كردند. ستمگران ، زيردستان را به ضعف بيشتر كشانيده و به دلخواه بر آنان حكومت مى كردند.


در اين زمان بود كه خداى تعالى حضرت نوح را با كتاب و شريعت مبعوث كرد؛ تا با بشارت و انذار آنان را به دين توحيد دعوت و از پرستش خدايان دروغين منع كند و مساوات و عدالت را در بينشان برقرار سازد.


اين پيامبر اولوالعزم در سن هشتصد و پنجاه سالگى به پيامبرى مبعوث گرديد و خداوند او را با رسالت خويش به سوى قومش فرستاد. مردم آن عصر غرق در بت پرستى ، خرافات و فساد بودند و به قدرى در عقيده ذلت بار خود لجات مى ورزيدند كه حاضر بودند بميرند ولى لطمه اى به عقايدشان نخورد، به گونه اى كه فرزندان خود را نزد نوح مى آوردند و به آنان سفارش مى كردند كه مبادا سخنان اين پيرمرد را گوش كنيد، اين پير شما را فريب مى دهد.بعضى ديگر از آن قوم نادان و لجوج ، دست فرزند خود را گرفته و نزد نوح مى آوردند و به او مى گفتند: ((از اين مرد بپرهيز كه مبادا تو را گمراه كند. اين وصيتى است كه پدرم به من كرده و من نيز اكنون همان سفارش را به تو مى كنم)). (٩٠)

قرآن كريم درباره مقابله مردم در برابر دعوت حضرت نوح (عليه السلام ) چنين مى فرمايد:

جعلوا اءصابعهم فى آذانهم و استغشوا ثيابهم و اءصروا واستكبروا استكبارا (٩١)؛

(([من هر وقت آنها را دعوت كردم تا بر آنها ببخشايى ] انگشتان خود را در گوشهايشان مى كردند و لباس هاى خويش بر سر مى كشيدند و (بر مخالفت و عناد) اصرار مى كردند و به شدت تكبر مى ورزيدند)).

اشراف كافر قوم نوح (عليه السلام ) نزد آن حضرت آمدند و در پاسخ دعوت او گفتند: ما تو را جز بشرى چون خود نمى بينيم . كسانى را كه از تو پيروى كرده اند جز گروهى اراذل ساده لوح نمى بينيم . تو نسبت به ما هيچ برترى ندارى ، بلكه تو را دروغگو مى دانيم .


نوح در پاسخ گفت : ((اگر من دليل روشنى از پروردگارم داشته باشم و از نزد خودش رحمتى به من داده باشد، آيا باز هم رسالت مرا انكار مى كنيد؟ اى قوم ! من به خاطر اين دعوت ، اجر و پاداشى از شما نمى خواهم ، پاداش ‍ من تنها بر خداست . من آن افراد اندك را كه ايمان آورده اند به خاطر شما ترك نمى كنم ، چرا كه اگر آنها را از خود برانم ، در روز قيامت در پيشگاه خدا از من شكايت خواهند كرد، ولى شما را قومى نادان مى نگرم)). (٩٢)


((ماءموريت من آن است كه رسالت ها و پيام هاى پروردگار خود را به شما ابلاغ كنم و شما را نصيحت كنم )).

((آيا تعجب مى كنيد كه تذكرى از پروردگارتان به وسيله مردى از جنس ‍ خود براى شما آمده است ، كه شما را بيم دهد تا پرهيزكارى كنيد و شايد مورد رحمت قرار گيريد )). (٩٣)


حضرت نوح گاهى به دليل هاى بزرگ و نشانه هاى الهى در وجود خود يا ساير موجودات اشاره مى كرد و مى فرمود: ((به آنان گفتم : از پروردگار خويش آمرزش بخواهيد كه او بسيار آمرزنده است ، تا باران هاى پر بركت آسمان را پى در پى بر شما فرستد و شما را با اموال و فرزندان فراوان كمك كند و باغهاى سرسبز و نهرهاى جارى در اختيارتان قرار دهد! چرا شما براى خدا عظمت قائل نيستيد؟! در حالى كه شما را در مراحل مختلف آفريد (تا از نطفه به انسان كامل رسيديد) آيا نمى دانيد چگونه خداوند هفت آسمان را يكى بالاى ديگرى آفريده است ، و ما را در ميان آسمان ها مايه روشنايى ، و خورشيد را چراغ فروزانى قرار داده است ؟! و خداوند شما را همچون گياهى از زمين رويانيد، سپس شما را به همان زمين باز مى گرداند و بار ديگر شما را خارج مى سازد! و خداوند زمين را براى شما فرش ‍ گسترده اى قرار داد تا از راه هاى وسيع و دره هاى آن بگذريد !)). (٩٤)


به هر حال چون گفتگو ميان حضرت نوح (عليه السلام ) با آن قوم سركش ‍ بسيار بالا گرفت و سخن مستدل و دليلى در برابر گفتار خيرخواهانه نوح نبود، لجاجت و عناد كردند و به تدريج شروع به تهديد كردند. سرانجام گفتند: ((اى نوح ! جدال را با مال از حد گذراندى . اكنون اگر راست مى گويى آن عذابى كه ما را از آن بيم مى دهى بياور)). (٩٥) و بار ديگر گفتند: اى نوح ! اگر دست از اين گفتارت بر ندارى و بس نكنى سنگسار خواهى شد (٩٦).


آنان از پيش نوح برخاستند و با تاءكيد و عناد بيشترى به مردم مى گفتند: ((مردم به خاطر حرفهاى نوح از معبودان خويش : ود، سواع ، يغوث ، يعوق و نسر دست برنداريد)). (٩٧)


موضوعات مرتبط: *گلستان دانش(مالکی پور)* ، قصه هاي از آدم تا خاتم
برچسب‌ها: قصه هاي قرآني , از آدم تا خاتم , تاريخ انبيا , داستان حضرت نوح , گلستان دانش

تاريخ : پنجشنبه سی ام آبان 1392 | 16:10 | نویسنده : مالكي پور |

دانلود كتاب پرورش خلاقيت با اصلاح الگوي مصرف...

تاريخ : پنجشنبه سی ام آبان 1392 | 15:18 | نویسنده : مالكي پور |

نمونه آزمون هاي بنویسیم پايه ي سوم ابتدايي

تاريخ : پنجشنبه سی ام آبان 1392 | 15:12 | نویسنده : مالكي پور |

نقاشي و بازي با گواش...

             


      


   


ابرچسب‌ها: نقاشي باگواش , نقاشی , خلاقيت , گلستان دانش , مالکی پور

تاريخ : پنجشنبه سی ام آبان 1392 | 15:10 | نویسنده : مالكي پور |

آزمون هاي عملكردي و مداد كاغذي پايه سوم

تاريخ : پنجشنبه سی ام آبان 1392 | 15:7 | نویسنده : مالكي پور |

كتاب قانون شفا.. كاترين پاندر


وضیحات:

 روانشناسان می گویند فقط می توانید صاحب چیزی باشید که ذهناً آن را بپذیرد. این را نیز می گویند که اگر فکر کنید طرد شده اید، طرد می شوید. همراه با کاربرد فنون شفا که دراین کتاب است و سایر درمانهای پزشکی که برای خود مناسب می یابید، گامی فراتر بروید و به تاکید ندا در دهید: «من آماده ام. برای شفای ذهن و تن و روابط و همه امورم کاملاً آماده هستم. هم اکنون شفای کامل خود را می پذیرم. من آرام هستم و جسماً نیرومند و ذهناً قدرتمندم و همه مویرگهایم سرشار از شفا و شادمانی است
آنگاه از ضمیربرترتان بخواهید تا بر شما آشکار کند که کدام قانون شفا سریعتر شما را شفا می بخشد...فهرست مطالب:

مقدمه شما شفا دهنده اید!
فصل اول: حقیقت تکان دهنده درباره ی شفا
فصل دوم: قانون شفا بخش «نه»
فصل سوم: قانون «شگفت» شفا
فصل چهارم: قانون شفا بخش «رهایی»
فصل پنجم: قانون شفا بخش «آری»
فصل ششم: قانون شفا بخش ستایش
فصل هفتم: قانون شفا بخش محبت
فصل هشتم: شفا از طریق« معجزه»
فصل نهم: قانون مرموز شفا
فصل دهم: قانون شفا بخش تجسم
فصل یازدهم: قانون عارفانه شفا
فصل دوازدهم: فعل و انفعال های فرایند شفا
فصل سیزدهم: ایثار و بخشش شفا بخش
در خاتمه: آیا می توانید شفای خود را بپذیرید؟

دوستان و عزيزانم توصيه ميكنم اين كتاب را نيز بخوانيد!!


موضوعات مرتبط: *گلستان دانش(مالکی پور)* ، معرفی کتاب
برچسب‌ها: كتاب , قانون شفا , كتاب قانون شفا , گلستان دانش , مالكي پور

تاريخ : چهارشنبه بیست و نهم آبان 1392 | 23:54 | نویسنده : مالكي پور |

داستان حضرت ادريس عليه السلام

داستان حضرت ادريس عليه السلام 


در دو سوره از قرآن كريم نا حضرت ادريس آمده است . در سوره مريم مى فرمايد:

واذكر فى الكتاب ادريس انه كان صديقا نبياَ و رفعناه مكانا عليا؛ ((و در اين كتاب ادريس را ياد كن كه پيامبرى راست پيشه بود و ما او را به مقام ارجمندى بالا برديم)). (٨١)

همچنين در سوره انبيا فرمود:


و اسماعيل و ادريس و ذالكفل كل من الصابرينَ و اءدخلناهم فى رحمتنا انهم من الصالحين ؛ ((و اسماعيل و ادريس و ذوالكفل را ياد آر كه همه از صابران بودند. و آنان را مشمول رحمت خود كرديم چون از شايستگاه بود)). (٨٢)


نام اصلى ادريس ، اخنوخ است . او نزديك شهر كوفه و در مكان فعلى مسجد سهله مى زيست ، و خياط بود، سيصد سال عمر كرد و با پنج واسطه به حضرت آدم (عليه السلام ) مى رسد، براى اين به او ادريس مى گفتند كه معارف الهى و حكمت هاى آموزنده را تدريس مى كرد. برخى از تواريخ نوشته اند: ادريس اولين كسى بود كه با قلم ، خط نوشت و علاوه بر مقام نبوت به علم نجوم و حساب و هيئت احاطه داشت . دوختن لباس را به انسان ها آموخت ، زيرا قبل از او مردم با پوست حيوانات خود را مى پوشاندند.


صعود ادريس به آسمان چهارم و پنجم

در بعضى از روايات آمده كه فرشته اى از سوى خداوند نزد ادريس آمد و او را به آمرزش گناهان و قبولى اعمالش مژده داد. ادريس بسيار خشنود شد و خدا را شكر كرد، سپس آرزو كرد هميشه زنده بماند و به شكرگزارى خداوند بپردازد. فرشته از او پرسيد: چه آرزويى دارى ؟


ادريس گفت : جز اينكه زنده بمانم و شكرگزارى خدا كنم ، هيچ آرزويى ندارم ، زيرا در اين مدت دعا مى كردم كه اعمالم پذيرته شود كه پذيرفته شد. اينك مى خواهم كه خدا را به خاطر قبولى اعمالم شكر كنم و اين شكر ادامه يابد.


فرشته بال خود را گشود و ادريس را در برگرفت و او را به آسمان ها برد؛ هم اكنون ادريس زنده است و به شكر گزارى خداوند مشغول است (٨٣).

در بعضى روايات نيز آمده كه عزرائيل روح او را بين آسمان چهارم و پنجم قبض كرد. در روايتى امام صادق (عليه السلام ) فرمود: يكى از فرشتگان ، مشمول غضب الهى شد و خداوند بال و پرش را شكست و او را در جزيره اى انداخت . او سال ها در انجام در عذاب بود تا هنگامى كه ادريس ‍ به نبوت رسيد، او نيز خود را به ادريس رساند و عرض كرد: اى پيامبر خدا! دعا كن خداوند از من خشنود شود و بال و پرم را به من برگرداند.


ادريس دعا كرد و خداوند از او درگذشت و بال و پرش را به او بازگرداند. فرشته كه سلامتى خود را باز يافته بود به ادريس عرض كرد: آيا حاجتى دارى ؟ ادريس گفت : آرى ، مى خواهم مرا به آسمان ببرى تا با ملك الموت (عزرائيل ) ملاقات كنم و با او ماءنوس شوم ، زيرا با ياد او زندگى بر من گوارا نيست .

فرشته ادريس را به آسمان چهارم برد، در آنجا ملك الموت را ديد كه نشسته است و سرش را از روى تعجب تكان مى دهد!


ادريس به او سلام كرد و پرسيد: چرا سرت را تكان مى دهى ؟

عزرائيل گفت : خداوند متعال به من فرمان داده كه روح تو را بين آسمان چهارم و پنجم (يعنى در همين مكان ) قبض كنم ؛ من به خداوند متعال عرض كردم ، آيا چنين چيزى ممكن است ، با اين كه بين آسمان سوم و چهارم پانصد سال و بين آسمان دوم و سوم نيز همين مقدار فاصله است . سپس عزرائيل روح ادريس را قبض كرد. از اين رو قرآن مى فرمايد:

و رفعناه مكانا عليا (٨٤) ؛ ((و ما ادريس را به مقام بلندى بالا برديم )).در روايتى پيامبر گرامى اسلام (صلى الله عليه و آله و سلم ) فرمود:

در شب معراج مردى را در آسمان چهارم ديدم ، از جبرئيل پرسيدم كه اين مرد كيست . جبرئيل گفت : اين ادريس پيامبر است كه خداوند او را به مقام ارجمندى بالا آورده است . به ادريس سلام و براى او طلب آمرزش كردم . او نيز بر من سلام و برايم طلب آمرزش كرد (٨٥).


مدت عمر ادريس (عليه السلام ) 

در عمر ادريس اختلاف است . يعقوبى عمر او را سيصد سال نوشته است .

ابن اثير عمر ادريس را سيصد و شصت و پنج سال نوشته است . اما مسعودى در اثبات الوصية گويد: روزى كه ايشان را به آسمان بردند، از عمرش سيصد و شصت و يا سيصد و پنجاه سال گذشته بود (٨٦).

ادريس (عليه السلام ) در روايات 
امام صادق (عليه السلام ) درباره فضيلت مسجد سهله فرموده است : هرگاه به كوفه رفتى ، پس به مسجد سهله برو و در آنجا نماز بگزار و جاجت هاى خود را از خدا بخواه ؛ زيرا مسجد سهله خانه ادريس پيامبر بود كه در آن خياطى مى كرد و نماز مى خواند. هر كس خواند را در اين مسجد به آنچه كه دوست مى دارد بخواند، تحقيقا خواسته هايش اجابت مى شود و در قيامت چون ادريس در مكانى رفيع قرار مى گيرد و از بلاياى دنيا و فتنه دشمنان در پناه خداوند خواهد بود (٨٧).از جمله روايات وارده در داستان ادريس ، روايتى است كه كتاب كمال الدين و تمام النعمه به سند خود از براهيم بن ابى البلاد و او از پدرش و او از امام محمد باقر (عليه السلام ) نقل كرده است . خلاصه آن روايت اين است : در آغاز نبوت ادريس سلطان جبارى بود. روز به تفريح و سياحت مشغول بود. در راه به سرزمين خرم رسيد، از آنجا خوشش آمد و خواست آن را تصرف كند. آن زمين از آن بنده مؤ منى بود. دستور داد براى خريد آن احضارش ‍ كردند اما مرد حاضر به فروش نشد. پادشاه درباره اين پيشامد نارحت و متحير بود به شهر خود بازگشت و با همسرش مشورت كرد؛ زن پيشنهاد داد كه چند نفر را وادار كند تا به دروغ گواهى دهند كه مالك زمين از دين پادشاه بيرون شده و دادگاه نيز حكم قتلش را صادر كند و ملكش را به تصرف درآورد. شاه هم با انجام اين كار زمين آن مرد مؤ من را غصب كرد.خدوند به ادريس وحى كرد كه نزد آن پادشاه برو و پيام مرا به او برسان كه آيا به كشتن بنده مؤ من بى گناه من راضى نشدى ، زمينش را هم مصادره كردى و زن و فرزندش را گرسنه و محتاج و تهيدست ساختى ؟ به عزتم سوگند! در آخرت انتقامش را از تو مى گيرم و در دنيا هم سلطنت را از تو سلب خواهم كرد و ملكت را ويران و عزتت را به ذلت تبديل خواهم كرد و گوشت همسرت را خوراك سگان خواهم كرد زيرا حلم من تو را فريب داده است .


ادريس نزد شاه آمد و پيام خدا را در حضور بزرگان دربار به او رسانيد. شاه او را از مجلس خود بيرون كرد و به اشاره همسرش افرادى را براى قتل او فرستاد. 


بعضى از ياران ادريس كه از ماجرا مطلع شده بودند ادريس را خبر كردند كه از شهر خارج شود. ادريس با بعضى از يارانش همان روز از شهر بيرون رفت . ادريس در مناجاتى كه با خداوند داشت ، درخواست كرد تا وقتى كه شاه از خواسته اش بازنگشته باران رحمت به آن ديار نبارد. 


خداوند رحمان به ادريس فرمود: در اين صورت آن سرزمين مخروبه اى بيش ‍ نخواهد بود و انسان هاى بى شمارى هلاك خواهند شد. ادريس به اين عذاب رضايت داد آنگاه او با يارانش به غارى در ميان كوهها پناه برد و هر شب به امر خداوند فرشته اى طعام اين گروه را فراهم كرد. پس از آن كه عذاب خداوند نازل شد شهر ويران گشت و پادشاه كشته شد و و همسر او نيز لقمه سگان گرسنه شد. 


مدت ها بعد، پادشاه ستمگر ديگرى بر آن جماعت حكم راند، بيست سال بود كه بارانى نباريده بود، مردم كه در نهايت سختى بودند، بناچار از شهرهاى اطراف غذا و آب در خانه ها انبار مى كردند. در مردم كم كم حالت انابه و توبه ايجاد شد و تصميم گرفتند به عبادت رو آورند از اين رو، با لباس هاى خشن ، در حالى كه خاك بر سر مى ريختند به تضرع و دعا پرداختند.خداوند به ادريس وحى فرستاد كه مردمانت به توبه روى آوردند و من كه رحمان و رحيم هستم از گناهانشان درگذشتم ؛ ولى توق عذاب بستگى به درخواست تو از درگاه احديت دارد. ادريس در برابر پروردگار از وعده خويش عدول نكرد و بارى تعالى نيز به ملكى كه غذاى ادريس را برايش ‍ فراهم مى ساخت ، فرمان داد تا طعام او را قطع نمايد. 


ادريس سه روز بدون غذا ماند تا از شدت گرسنگى لب به اعتراض گشود و گفت : پروردگارا! قبل از آنكه روح را قبض كنى ، روزيم را قطع نمودى ، خداوند به او فرمود: تو، فقط سه روز بدون غذا ماندى و اين گونه درمانده شدى ؛ چگونه به فكر مردم خويش نيستى ، همان كسانى كه بيست سال است درد گرسنگى و تشنگى را مى كشند، وقتى هم كه از تو خواستم تا بر آنان دلسوزى كنى ، بخل ورزيدى . حال كه چنين است از جاى برخيز و بسان آنان ، در طلب معاش ، ميان مردم سير كن .


ادريس در حال گرسنگى داخل شهر شد. دودى كه از خانه اى به هوا بلند بود توجه او را جلب كرد. بى درنگ به سوى آن رفت ، پيرزنى را ديد كه دو قرص نان مى پزد. از او خواست تا قرص نانى به او بدهد. پيرزن گفت : اى بنده خدا! دعاى ادريس چيزى براى ما باقى نگذاشت تا به سائل بدهيم ، بهتر است روزى خود را از شهرى ديگرى به دست آورى .


ادريس دوباره اصرار كرد كه پيرزن مقدارى از آن قرص نان را به او بدهد تا دست كم بتواند روى پاهاى خود بايستد. پيرزن گفت : قرصى از آن سهم فرزندم و قرص ديگر قسمت من است ، هر كدام از آن نخوريم هلاك مى شويم . با توصيه ادريس سهم فرزند آن پيرزن به طور مساوى بين آن دو تقسيم شد؛ فرزند كه اين گونه ديد از شدت خوف و اضطراب جان باخت ، پيرزن كه سراسيمه گشته بود، ادريس را مسئول مرگ فرزندش دانست .


 ادريس براى آرامش پيرزن گفت : ناراحت مباش ! من به اذن خداوند روحش ‍ را به كالبدش برمى گردانم . پيرزن كه زندگى مجدد فرزندش را ديد به ادريس ‍ ايمان آورد و با صداى بلند در شهر فرياد زد كه بشارت باد بر شما، ادريس ‍ به ميان ما بازگشت . مردم دور او حلقه زدند و از سختى هاى بيست سال گذشته سخن گفتند و از ادريس خواستند تا عذاب الهى از ميان آنان برداشته شود. ادريس گفت : اين كار در صورتى امكان پذير است كه همه مردم به همراه پادشاهشان با سرها و پاهاى برهنه در برابرم حاضر شوند. پادشاه سركش بيست نفر را فرستاد تا ادريس را بياورند. 


ادريس از گستاخى او برآشفت و آنان را قبض روح كرد. گروه ديگر كه بالغ بر پنجاه نفر بودند وقتى با بدن هاى بى جان گروه اول مواجه شدند، در اعتراض به ادريس گفتند كه حدود بيست سال با دعاى ما را گرفتار عذاب الهى كردى بگو تو را چه شده است كه با ما اين گونه رفتار مى كنى ؟!


ادريس خواسته خود را تكرار كرد تا اين كه در نهايت پادشاه و مردم همراهش در برابر ادريس به خضوع افتادند و از او خواستند تا از خداوند باران رحمت طلب نمايد. ادريس پذيرفت و چيزى نگذشت كه بارانى سيل آسا تمام سرزمين و نواحى اطراف آن را سيراب كرد به طورى كه مردم گمان بردند هر لحظه دچار سيلى بنيان كن خواهند شد (٨٨).

 


موضوعات مرتبط: *گلستان دانش(مالکی پور)* ، قصه هاي از آدم تا خاتم
برچسب‌ها: قصه هاي قرآني , از آدم تا خاتم , تاريخ انبيا , داستان حضرت ادريس , گلستان دانش

تاريخ : چهارشنبه بیست و نهم آبان 1392 | 16:8 | نویسنده : مالكي پور |

جملات الهام بخش زندگی

تاريخ : سه شنبه بیست و هشتم آبان 1392 | 9:10 | نویسنده : مالكي پور |

آزمون هاي مدادكاغذي پايه ششم

تاريخ : سه شنبه بیست و هشتم آبان 1392 | 7:49 | نویسنده : مالكي پور |

شعردرباره معلم

سلام ای معلم بزرگوار


که رهنمای زندگانی منی


رفیق دوره عزیز کودکی


چراغ دوره جوانی منی

 

تو با کلام گرم و مهربان خود


به من شجاعت و امید می دهی


مرا هراسی از غم سیاه نیست


تو مژده های شادی سپید می دهی

 

سلام ای که در اتاق تنگ درس


دل مرا چو آسمان گشوده ای


به پرتو سواد دیده مرا


به رازهای این جهان گشوده ای

 

خدا و مادر و تو و پدر


چهار یار زندگانی منید


به راستی که هرچه دارم از شماست


شما امید جاودانه منید

 


موضوعات مرتبط: *گلستان دانش(مالکی پور)* ، بزرگداشت مقام معلم
برچسب‌ها: شعر معلم , شعری درباره مقام معلم , شعر درباره معلم , گلستان دانش , مالكي پور

تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم آبان 1392 | 20:5 | نویسنده : مالكي پور |

عاشورای حسینی تسلیت باد...........

تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم آبان 1392 | 10:41 | نویسنده : مالكي پور |

آشنایی با راه‌های علاقه‌مند کردن کودکان به درس خواندن


آشنایی با راه‌های علاقه‌مند کردن کودکان به درس خواندن

 

مهارت‌های زندگی > خانواده- ترجمه - سپیده حسینعلی‌عراقی:

وقتی موضوع تحصیل بچه‌ها به میان می‌آید، پدر و مادران اغلب افراط یا تفریط را پیشه می‌کنند؛ یا نسبت به این مسئله بی‌توجه هستند یا بیش از حد نگران.

 چگونه می‌توانیم به‌‌طور همزمان به موفقیت و رشد و شکوفایی فرزندانمان کمک کنیم؟ متخصصان به ما کمک می‌کنند تا به شکل درست در این زمینه رفتارکنیم.


کمک به علاقه کودک به یادگیری

 

کودک از همان اوان کودکی، میل به یادگیری را نشان می‌دهد؛ بدنش را لمس می‌کند، و بعد اشیایی که در اطرافش وجود دارند را در دستانش می‌گیرد. اولین نقشی که والدین در این زمینه دارند این است که به این کنجکاوی طبیعی کمک کنند. این کمک خیلی زود از سنین بسیار پایین آغاز می‌شود. دونالد وینیکوت، متخصص اطفال و روان‌درمانگر انگلیسی از یک بازی که آن‌را «معرفی اشیاء» می‌نامد، صحبت می‌کند: اشیاء را به کودک نشان می‌دهید و در عین حال نام آنها را همراه با لبخند بر زبان می‌آورید، سپس به او اجازه می‌دهید آن‌را در دستانش بگیرد. بعد‌ها وقتی کودک بزرگتر شد مثلا طی سفر یا بازدید از موزه‌ها او را به فرهنگ علاقه‌مند می‌کنید... کودک باید ایفاگر نقش بماند و پدر و مادر در تکامل و پیشرفتش از او حمایت کنند.

نقش معلم را برایش ایفا نکنید

 

در مهد کودک و دوران ابتدایی، بین نقش والدین و معلم تقریبا تفاوتی وجود ندارد: برای کودک کتاب می‌خوانند، شمردن را به او یاد می‌دهند و او را تشویق می‌کنند نقاشی بکشد... اما لازم است همگام با رشد کودک، نقش والدین و معلمان از یکدیگر مشخص شود. این بدان معنا نیست که خود را از آموزش به کودک منع کنیم بلکه از ایفاکردن نقش معلم خودداری کنیم. چنانچه خواسته شما از فرزندتان بیش از حد باشد و همه چیز حالت تربیتی و آموزشی داشته باشد، قطعا این خطر وجود دارد که او را نسبت به هر گونه یادگیری دلزده کنید. علاوه بر آن، در رابطه پدر و مادر- فرزندی، رابطه عاطفی از اهمیت بسیارزیادی برخوردار است. پدر یا مادر می‌خواهند آمال و آرزوهای خود یا روند دوران تحصیلی خودشان را در مورد دختر یا پسرشان پیاده کنند. فرزند برای آنکه نسبت به پدر و مادر و معلمش «وفادار»بماند، سعی می‌کند خواسته آنان را عملی کند و در این‌صورت احتمال دارد دچار تعارض شود.

مطلب مورد نظر به سفارش یک بزگوار سفارش داده شده بود انشاله که ایشان و همکاران و

 دوستان دیگر نیز قبول کنند....مالکی پور-گلستان دانش


برچسب‌ها: علاقه‌مند کردن , علاقه‌مند کردن کودکان به درس خواندن , گلستان دانش , مالکی پور

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم آبان 1392 | 10:28 | نویسنده : مالكي پور |

نکات جالب و خواندنی اماتامل برانگیز!!!.

تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم آبان 1392 | 10:13 | نویسنده : مالكي پور |

آزمون جغرافيا پايه پنجم ابتدايي


آزمون جغرافيا پايه پنجم ابتدايي نوبت اول


آزمون جغرافيا پايه پنجم ابتدايي نوبت اولموضوعات مرتبط: *گلستان دانش(مالکی پور)* ، دانلود آزمون های پایه پنجـم
برچسب‌ها: دانلود , دانلودآزمون جغرافيا پايه پنجم ابتدايي , گلستان دانش , مالكي پور

تاريخ : پنجشنبه شانزدهم آبان 1392 | 18:24 | نویسنده : مالكي پور |

آزمون علوم پايه اول...

تاريخ : پنجشنبه شانزدهم آبان 1392 | 18:20 | نویسنده : مالكي پور |

فرا رسيدن ماه عزاداري امام حسين تسليت باد.http://s3.picofile.com/file/7555918381/aramesheafsane310.gif


امام حسین(ع) می فرماید: از نشانه های اسباب قبولی اعمال، همنشینی با خردمندان است و از نشانه های اسباب نادانی، کشمکش با نابخردان است و از نشانه های دانا، نقادی و از گفتار خود و آگاهی او از اسرار آرای گوناگون است

فرا رسيدن ماه عزاداري امام حسين تسليت باد.


موضوعات مرتبط: *گلستان دانش(مالکی پور)* ، مناسبت ها
برچسب‌ها: امام حسين , ع , محرم , گلستان دانش , مالکی پور

تاريخ : دوشنبه سیزدهم آبان 1392 | 18:4 | نویسنده : مالكي پور |

روز دانش اموز مبارك...

تاريخ : دوشنبه سیزدهم آبان 1392 | 8:53 | نویسنده : مالكي پور |

چرا برگ درختان زرد می شود؟


سالهاست كه دانشمندان سعي بر آن دارند كه تغييرات اتفاق افتاده در   درختان و بوته ها را در فصل پاييز درك كنند. با وجود اينكه ما جزئيات آن را   نمي دانيم، اما به اندازه كافي كه بتوانيم اساس آن را توضيح دهيم و به شما   كمك كنيم تا از طبيعت برگ ريزان رنگارنگ پاييز لذت ببريد، مي دانيم. سه   فاكتور در رنگ برگ درختان اثر دارد كه عبارتند از رنگدانه هاي برگ، طول شب و   آب و هوا. زمان تغيير رنگ و افتادن برگ درختان عموما با تقويم كنترل مي   شود كه دليل آن هم طولاني شدن طول شب است. هيچكدام از تاثيرات محيطي ديگر   مثل باران، دماي هوا و ذخيره غذايي و غيره نمي توانند تغييري ايجاد كنند   بگونه اي كه افزايش طول مدت شب تاثير اساسي دارد. زماني كه روزها كوتاه مي   شود و شب ها بلند تر و سرد تر مي شوند، پروسه هاي بيوشيميايي در برگ شروع   مي شود كه آغازي براي نقاشي كردن منظره زيباي طبيعت پاييز توسط جعبه رنگ   نقاشي است.   

 

      رنگ هاي پاييزي از كجا آمده اند؟  
 

 رنگ نياز به رنگدانه دارد و سه گونه مختلف در رنگ هاي پاييزي دخيل هستند .  


  كلروفيل  

  به برگ رنگ پايه سبز مي دهد كه براي فتوسنتز مورد نياز است. واكنش شيميايي   كه به گياهان اين امكان را مي دهد تا از نور خورشيد استفاده كنند تا غذاي   موجود را به قند تبديل كنند. درختان در نواحي معتدل اين قند را براي دوران   زمستان ذخيره مي كنند.  

    كاروتنوئيد ( رنگدانه زرد)  
 

 رنگ زرد، نارنجي و قهوه اي  و همچنين رنگ هاي موجود در هويج، ذرت و نرگس و   همچنين خوراكي هايي از تيره شلغم و كلم با ريشه زرد، گل آلاله و موز  را   ايجاد مي كند.  


  آنتوسيانين:  
  

رنگ يوزبري، سيبهاي قرمز، انگور بي دانه، ذغال اخته، گيلاس، توت فرنگي و   آلو برقاني از اين آنزيم است. اين آنزيم محلول در آب است و به صورت يك مايع   آبكي در سلولهاي برگ ظاهر مي شود.  


  آب و هوا چگونه روي رنگ ها در پاييز اثر مي كند؟  

  

ميزان درخشندگي رنگ ها در فصل پاييز توسعه مي يابد و به شرايط آب و هوايي   بستگي دارد كه منجر به كاهش ميزان كلروفيل II در برگ درختان مي شود. دما و   رطوبت نقش بسيار مهمي را ايفا مي كنند.. با پيشرفت گرما و روز هاي آفتابي   ولي خنك و همچنين شبهاي خنك و خشك ته رنگ خاصي در برگ ها مشاهده مي شود. در   اين روزها شكر زيادي در برگ ها توليد مي شود اما در شبهاي سرد با بسته شدن   رگ ها در برگ ها از حركت شكر ها جلوگيري مي شود. در اين موقعيت قندها و   نور شديد باعث مي شود رنگدانه هاي آنتو سيانين توليد شود و در نهايت باعث   به وجود آمدن ته رنگ هاي قرمز، بنفش و جگري شود. چون رنگدانه هاي زرد و   طلايي هميشه در برگ وجود دارند و اين رنگ ها بطور كامل تا سال بعد نيز در   برگ باقي مي مانند. همچنين ميزان رطوبت خاك در رنگ درختان پاييزي موثر است.   درست مانند هوا، رطوبت خاك نيز هر سال با سال بعد متفاوت است. در اواخر   بهار يا اواسط تابستان كه هوا خشك است، تغيير رنگ درختان پاييزي براي چندين   هفته به تعويق مي افتد.منبع:
http://na.fs.fed.us/fhp/pubs/leaves/leaves.shtm

این مطلب در سال چهارم ابتدایی سوال شده بود. من برای دخترم از اینترنت کمک گرفتم. گفتم شاید برای همکارانم مفید باشد. موفق باشید:مالکی پور


موضوعات مرتبط: *گلستان دانش(مالکی پور)* ، آموزشی ، دانستنی و علمی
برچسب‌ها: برگ درختان , زرد شدن برگ درختان , گلستان دانش , مالکی پور

تاريخ : جمعه دهم آبان 1392 | 17:10 | نویسنده : مالكي پور |

چگونه شادی و موفقیت را به خود هدیه دهیم؟

چگونه شادی و موفقیت را به خود هدیه دهیم؟

1. مراقب سلامت جسمی خود باشید. برای حفظ سلامتی و تندرستی خودتان، تغذیه مناسب، خواب مناسب، ورزش منظم و استراحت کافی را به خود هدیه کنید.

نکته: برای حفظ تندرستی و سلامتی خودتان، صبحها قبل از اینکه چیزی بخورید و یا بنوشید، آب یک عدد لیموترش را با یک فنجان آب گرم در هم آمیزید و نوش جان کنید.


2. مراقب سلامت فکری خود باشید. گفت و گوی درونی خود را کنترل کنید. با خودتان آنگونه صحبت کنید که می خواهید باشید، نه آنگونه که امروز هستید یا ممکن بود باشید؛ به عنوان مثال، این جملات را بارها و بارها برای خودتان تکرار کنید: من خودم را دوست دارم. من عاشق زندگی و کارم هستم. من از عهده اش برمی آیم. و...

نکته: اگر کارت را دوست نداری فکری به حال خودت و یا کارت بکن.


3. مراقب سلامت روح خود باشید. در مکانهای معنوی حضور پیدا کنید.


4. ارتباطات خود را مدیریت کنید. شما میتوانید هر چیزی را که در زندگی می خواهید به دست آورید؛ فقط در صورتی که به اندازه کافی به دیگران کمک کنید تا آنچه را می خواهند به دست آورند.


5. خوش­بینی خود را تقویت کنید. بیشتر افراد ترجیح میدهند اطراف کسانی باشند که به آینده امید دارند تا کسانی که از آینده چیزی جز مشکلات پیش رو نمی بینند. من در مورد فرد خوش­بینی صحبت میکنم که در برابر هر مشکلی، یک راه حل می­بیند؛ کسی که اعتقاد جاودانی­اش این است که هر چیزی به طور طبیعی به برترین شکل نظم یافته و درست شده تا بهترینها را شکل دهد.


موضوعات مرتبط: *گلستان دانش(مالکی پور)* ، سخنان زیبا
برچسب‌ها: شادي , موفقيت , اميد , گلستان دانش , مالكي پور

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه نهم آبان 1392 | 1:44 | نویسنده : مالكي پور |

کلید موفقیت من چیست؟


کودکی 10 ساله که دست چپش در یک حادثه رانندگی از بازو قطع شده بود، برای تعلیم فنون رزمی جودو به یک استاد سپرده شد.

پدر کودک اصرار داشت استاد از فرزندش یک قهرمان جودو بسازد. استاد پذیرفت و به پدر کودک قول داد که یک سال بعد می تواند فرزندش را در مقام قهرمانی کل باشگاه ها ببیند!

در طول شش ماه استاد فقط روی بدنسازی کودک کار کرد و در عرض این شش ماه حتی یک فن جودو را به او تعلیم نداد!

بعد از شش ماه خبر رسید که یک ماه بعد مسابقات محلی در شهر برگزار می شود. استاد به کودک 10 ساله فقط یک فن آموزش داد و تا زمان برگزاری مسابقات فقط روی آن تک فن کار کرد.

 سرانجام مسابقات انجام شد و کودک توانست در میان اعجاب همگان با آن تک فن همه حریفان خود را شکست دهد!

سه ماه بعد کودک توانست در مسابقات بین باشگاهها نیز با استفاده از همان تک فن برنده شود و سال بعد نیز در مسابقات کشوری، آن کودک یک دست موفق شد تمام حریفان را زمین بزند و به عنوان قهرمان سراسری کشور انتخاب گردد. وقتی مسابقه به پایان رسید در راه بازگشت به منزل کودک از استاد راز پیروزی اش را پرسید.

استاد گفت: دلیل پیروزی تو این بود که اولا به همان یک فن به خوبی مسلط بودی، ثانیا تمام امیدت همان یک فن بود و سوم اینکه راه شناخته شده مقابله با این فن گرفتن دست چپ حریف بود که تو چنین دستی نداشتی !!!

 یاد بگیر که در زندگی، از نقاط ضعف خود به عنوان نقاط قوت خود استفاده کنی. راز موفقیت در زندگی، داشتن امکانات نیست، بلکه استفاده از" بی امکانی" به عنوان نقطه قوت است.

 

همه کلیدهای موفقیت را روی یک جا کلیدی آویزان نکرده اند..

 


موضوعات مرتبط: *گلستان دانش(مالکی پور)* ، سخنان زیبا
برچسب‌ها: كليدموفقيت , اميد , گلستان دانش , مالكي پور

تاريخ : سه شنبه هفتم آبان 1392 | 19:37 | نویسنده : مالكي پور |

بررسی تأثیر الگوی تفکر استعاره ای بر پرورش تفکر کودکان دبستانی:

بررسی تأثیر الگوی تفکر استعاره ای بر پرورش تفکر کودکان دبستانی:

مراحل الگو یاددهی و یادگیری بدیع نگاری 
 1-
توصیف شرایط جاری معلم شاگردان را وادار می کند که موقعیت خود را توصیف کنند. 2-قیاس مستقیم شاگردان قیاس های مستقیم را ارائه می کنند، یکی را برمی گزینند و به توصیف مفصل تر آن می پردازند. 3-قیاس شخصی شاگردان خود را به جای قیاسی که در مرحله ی 
2
انتخاب کرده اند ، قرار می دهند.
 4-
تعارض فشرده شاگردان توصیف های خود را از مراحل 2و 3 ارائه کرده اند، چند تعارض فشرده را مطرح می کنند و یکی را برمی گزینند
 5-
قیاس مستقیم شاگردان قیاس مستقیم دیگری را که مبنتی بر تعارض فشرده است، مطرح کرده و برمی گزینند.
6-
بررسی مجدد تکلیف معلم شاگردان را وادار می کند که به تکلیف یا مسئله اولیه برگردند و در آخرین قیاس، یا کل تجربه ، بدیعه نگاری را به کار بندند.( جویس،1384ص141 )

 
بر اساس این شیوه معلم موضوعی را برای بحث و گفت و گو یا نقاشی را آماده می کند، و از دانش آموزان می خواهد آن موضوع را به گونه ای دیگر ببینند و پاسخ های خود را ارائه دهند
 1)
قیاس شخصی: اگر به جای یک هواپیما بودی، چه احساسی داشتی؟ نمونه ای از قیاس شخصی است. در این نوع قیاس، باید به موضوعی که مقایسه می شود، احساس همدلی، نزدیکی و یکی شدن را داشت و آن را در قالب خود، شرح داد.با این روش به درون فضایی می رویم که هرگز آن را تجربه نکرده ایم. با قیاس شخصی«رشداحساسی، ارتقاء می یابد
 2)
قیاس مستقیم:به تشخیص و مقایسه ی روابط میان چندچیز یا مفهوم، قیاس مستقیم گفته می شود.مانند: تشبیه ی شعر به رودخانه  ، بهار به انسان، اجتماع به اتومبیل، کدام نرم تراست. یک زمزمه یا پوست بچه گربه؟
 3)
قیاس فشرده(تعارض فشرده): مانند:پرهیاهوی خاموش، زشت و زیبا، دوست و دشمن، دو کلمه ی ضد و نقیض توصیف می شوند.( فرخ مهر 1385،ص63
 
تأثیر این الگو بر پرورش تفکر کودکان دبستانی: 

با اجرای این الگو فراگیران فراگیران خود را محدود و وابسته به واژه ها و کلمات کلیشه ای که همیشه یاد گرفته اند نمی کنند و با پیوند کلمات بی ربط و یا متضاد به یکدیگر تفکر جدیدی را به دست می آورند . جمع بندی:در حقیقت با استفاده از الگوی تفکر استعاره ای اعتماد به نفس فراگیران را افزایش می دهیم ؛ فراگیران نظرات مختلف ارائه داده وما هرگز برچسب صحیح و غلط در دستمان نیست که آن را سریع انتقال دهیم بلکه تشویق می کنیم که هر چه می دانید بگویید، وبدین ترتیب باعث خلق متون جدید و نو شده که این مسلما وابسته به  تفکر می باشد.  

برگرفته از مقاله بررسی راه های پرورش تفکر در کودکان دبستانی (اكرم مالكي پور-سال 1381(


برچسب‌ها: الگوي تفكراستعاره اي , پرورش تفكر , تفكر كودكان , گلستان دانش , مالكي پور

تاريخ : دوشنبه ششم آبان 1392 | 23:46 | نویسنده : مالكي پور |

اميد...

تاريخ : شنبه چهارم آبان 1392 | 9:58 | نویسنده : مالكي پور |

راهبردهاي يادگيري


راهبردهاي يادگيري

برخی از راهبرد های یادگیری خواندن:

 1- ایجاد فرصت برای بلند خوانی

2- ارائه ی مواد خواندنی خوب و بر انگیزاننده

3- تشویق به خواندن و مطالعه ی آزاد

4- بهبود ارتباط بین مدرسه و خانه

5- درهم تنیدن فعالیت های یاد گیری

6- انطباق علایق، پیش زمینه ها، توانایی ها و سبک خواندن دانش آموزان

7- استفاده ی نظام مند از راهکارهای متفاوت برای باز شناسی واژگان

8- استفاده از روش های مختلف خواندن

9- بهره گیری از پیش دانسته ها یا مهارت های قبلی دانش آموزان

10- ایجاد فرصت همیاری  برای دانش آموزان.

 برخی از راهبرد های یادگیری ریاضیات:

 1- تشویق به تشریح

2- کاربست پیش دانسته های دانش آموزان

3- بهره گیری از دست ورزی

4- استفاده از مسائل واقعی زندگی

5- تلفیق ریاضیات با محتوای سایر دروس

6- بهره گیری از مواد آموزشی بومی و محلی

7- تشویق به حل مسئل از طریق همیاری

8- استفاده از خطاها برای تقویت یادگیری

9- تشویق به برقراری ارتباط شفاهی و نوشتاری

10- ارائه ی فعالیت هایی که سبب ایجاد کوشش در دانش آموزان می شود

 برخی از راهبردهای یادگیری نگارش:

1- ایجاد فرصت نگارش با توجه به قواعد دستوری در آیین نگارش

2- دادن تکلیف نوشتنی در هر درس با توجه به موضوع

3- ترغیب به خواندن

4- ارائه ی تکالیف نگارش مربوط به محیط اجتماعی و طبیعی

5- ارائه ی موضوع علمی و جذاب

6- ارائه ی الگوی خوب نگارش

7- برگزاری مسابقات نگارشی گروهی

8- برسی و نقد نوشته های معیار یا مطلوب در کلاس

9- ارئه ی ملاک های نگارش خوب به شاگردان

برخی از راهبرد های برقراری ارتباط:

 1- فراهم آوری فرصت های مناسب برای بحث های گروهی

2- تاکید بر درک و فهم متقابل

3- کاستن از اضطراب دانش آموزان در گفتار

4- ترغیب و تشویق به استفاده از زبان های محلی و ملی در گفتار

5- اعتلای درک و فهم میان فرهنگی

6- تاکید بر تجارب خانوادگی و فرهنگی و اجتماعی

7- پرورش روحیه ی تحلیل موضوع، مخاطب، پیام و هدف

8- ترغیب به استفاده از نظام ارتباط کلامی و غیر کلامی

9- تاکید بر تفکر برتر

10- استفاده از تجارب زندگی واقعی

11- استفاده از فن آوری ها، مواد آموزشی و روش های گوناگون

12- بهره گیری از نظام خود ارزشیابی و ارزشیابی از طریق دانش آموزان

13- تشویق به ارزش گزارش دقیق و درست

14- ارئه ی راهبردهای منطقی و عاطفی به مانند فنون حل اختلاف و تعارض

 منبع:

راهنمای آموزش در کلاس های چند پایه-  نوشته ی محرم آقازاده و رخساره فضلی - انتشارات آییژبه-  سال


برچسب‌ها: راهبردهاي يادگيري , برقراري ارتباط , گلستان دانش , مالكي پور

تاريخ : شنبه چهارم آبان 1392 | 7:50 | نویسنده : مالكي پور |
<< مطالب جدیدتر         مطالب قدیمی‌تر >>


.: Weblog Themes By SlideTheme :.