✿♥✿گلستان دانش✿♥✿

تمام چیزى که خدا از بشر مى خواهد یک قلب آرام است.

[ سه شنبه بیست و هشتم آبان 1392 ] [ 9:10 ] [ مالكي پور ]

[ ]

[ سه شنبه بیست و هشتم آبان 1392 ] [ 7:49 ] [ مالكي پور ]

[ ]

سلام ای معلم بزرگوار


که رهنمای زندگانی منی


رفیق دوره عزیز کودکی


چراغ دوره جوانی منی

 

تو با کلام گرم و مهربان خود


به من شجاعت و امید می دهی


مرا هراسی از غم سیاه نیست


تو مژده های شادی سپید می دهی

 

سلام ای که در اتاق تنگ درس


دل مرا چو آسمان گشوده ای


به پرتو سواد دیده مرا


به رازهای این جهان گشوده ای

 

خدا و مادر و تو و پدر


چهار یار زندگانی منید


به راستی که هرچه دارم از شماست


شما امید جاودانه منید

 


برچسب‌ها: شعر معلم, شعری درباره مقام معلم, شعر درباره معلم, گلستان دانش, مالكي پور

[ پنجشنبه بیست و سوم آبان 1392 ] [ 20:5 ] [ مالكي پور ]

[ ]

[ پنجشنبه بیست و سوم آبان 1392 ] [ 10:41 ] [ مالكي پور ]

[ ]


آشنایی با راه‌های علاقه‌مند کردن کودکان به درس خواندن

 

مهارت‌های زندگی > خانواده- ترجمه - سپیده حسینعلی‌عراقی:

وقتی موضوع تحصیل بچه‌ها به میان می‌آید، پدر و مادران اغلب افراط یا تفریط را پیشه می‌کنند؛ یا نسبت به این مسئله بی‌توجه هستند یا بیش از حد نگران.

 چگونه می‌توانیم به‌‌طور همزمان به موفقیت و رشد و شکوفایی فرزندانمان کمک کنیم؟ متخصصان به ما کمک می‌کنند تا به شکل درست در این زمینه رفتارکنیم.


کمک به علاقه کودک به یادگیری

 

کودک از همان اوان کودکی، میل به یادگیری را نشان می‌دهد؛ بدنش را لمس می‌کند، و بعد اشیایی که در اطرافش وجود دارند را در دستانش می‌گیرد. اولین نقشی که والدین در این زمینه دارند این است که به این کنجکاوی طبیعی کمک کنند. این کمک خیلی زود از سنین بسیار پایین آغاز می‌شود. دونالد وینیکوت، متخصص اطفال و روان‌درمانگر انگلیسی از یک بازی که آن‌را «معرفی اشیاء» می‌نامد، صحبت می‌کند: اشیاء را به کودک نشان می‌دهید و در عین حال نام آنها را همراه با لبخند بر زبان می‌آورید، سپس به او اجازه می‌دهید آن‌را در دستانش بگیرد. بعد‌ها وقتی کودک بزرگتر شد مثلا طی سفر یا بازدید از موزه‌ها او را به فرهنگ علاقه‌مند می‌کنید... کودک باید ایفاگر نقش بماند و پدر و مادر در تکامل و پیشرفتش از او حمایت کنند.

نقش معلم را برایش ایفا نکنید

 

در مهد کودک و دوران ابتدایی، بین نقش والدین و معلم تقریبا تفاوتی وجود ندارد: برای کودک کتاب می‌خوانند، شمردن را به او یاد می‌دهند و او را تشویق می‌کنند نقاشی بکشد... اما لازم است همگام با رشد کودک، نقش والدین و معلمان از یکدیگر مشخص شود. این بدان معنا نیست که خود را از آموزش به کودک منع کنیم بلکه از ایفاکردن نقش معلم خودداری کنیم. چنانچه خواسته شما از فرزندتان بیش از حد باشد و همه چیز حالت تربیتی و آموزشی داشته باشد، قطعا این خطر وجود دارد که او را نسبت به هر گونه یادگیری دلزده کنید. علاوه بر آن، در رابطه پدر و مادر- فرزندی، رابطه عاطفی از اهمیت بسیارزیادی برخوردار است. پدر یا مادر می‌خواهند آمال و آرزوهای خود یا روند دوران تحصیلی خودشان را در مورد دختر یا پسرشان پیاده کنند. فرزند برای آنکه نسبت به پدر و مادر و معلمش «وفادار»بماند، سعی می‌کند خواسته آنان را عملی کند و در این‌صورت احتمال دارد دچار تعارض شود.

مطلب مورد نظر به سفارش یک بزگوار سفارش داده شده بود انشاله که ایشان و همکاران و

 دوستان دیگر نیز قبول کنند....مالکی پور-گلستان دانش


برچسب‌ها: علاقه‌مند کردن, علاقه‌مند کردن کودکان به درس خواندن, گلستان دانش, مالکی پور
ادامه مطلب

[ پنجشنبه بیست و سوم آبان 1392 ] [ 10:28 ] [ مالكي پور ]

[ ]

[ پنجشنبه بیست و سوم آبان 1392 ] [ 10:13 ] [ مالكي پور ]

[ ]


آزمون جغرافيا پايه پنجم ابتدايي نوبت اول


آزمون جغرافيا پايه پنجم ابتدايي نوبت اولبرچسب‌ها: دانلود, دانلودآزمون جغرافيا پايه پنجم ابتدايي, گلستان دانش, مالكي پور

[ پنجشنبه شانزدهم آبان 1392 ] [ 18:24 ] [ مالكي پور ]

[ ]

[ پنجشنبه شانزدهم آبان 1392 ] [ 18:20 ] [ مالكي پور ]

[ ]http://s3.picofile.com/file/7555918381/aramesheafsane310.gif


امام حسین(ع) می فرماید: از نشانه های اسباب قبولی اعمال، همنشینی با خردمندان است و از نشانه های اسباب نادانی، کشمکش با نابخردان است و از نشانه های دانا، نقادی و از گفتار خود و آگاهی او از اسرار آرای گوناگون است

فرا رسيدن ماه عزاداري امام حسين تسليت باد.


برچسب‌ها: امام حسين, ع, محرم, گلستان دانش, مالکی پور

[ دوشنبه سیزدهم آبان 1392 ] [ 18:4 ] [ مالكي پور ]

[ ]

[ دوشنبه سیزدهم آبان 1392 ] [ 8:53 ] [ مالكي پور ]

[ ]


سالهاست كه دانشمندان سعي بر آن دارند كه تغييرات اتفاق افتاده در   درختان و بوته ها را در فصل پاييز درك كنند. با وجود اينكه ما جزئيات آن را   نمي دانيم، اما به اندازه كافي كه بتوانيم اساس آن را توضيح دهيم و به شما   كمك كنيم تا از طبيعت برگ ريزان رنگارنگ پاييز لذت ببريد، مي دانيم. سه   فاكتور در رنگ برگ درختان اثر دارد كه عبارتند از رنگدانه هاي برگ، طول شب و   آب و هوا. زمان تغيير رنگ و افتادن برگ درختان عموما با تقويم كنترل مي   شود كه دليل آن هم طولاني شدن طول شب است. هيچكدام از تاثيرات محيطي ديگر   مثل باران، دماي هوا و ذخيره غذايي و غيره نمي توانند تغييري ايجاد كنند   بگونه اي كه افزايش طول مدت شب تاثير اساسي دارد. زماني كه روزها كوتاه مي   شود و شب ها بلند تر و سرد تر مي شوند، پروسه هاي بيوشيميايي در برگ شروع   مي شود كه آغازي براي نقاشي كردن منظره زيباي طبيعت پاييز توسط جعبه رنگ   نقاشي است.   

 

      رنگ هاي پاييزي از كجا آمده اند؟  
 

 رنگ نياز به رنگدانه دارد و سه گونه مختلف در رنگ هاي پاييزي دخيل هستند .  


  كلروفيل  

  به برگ رنگ پايه سبز مي دهد كه براي فتوسنتز مورد نياز است. واكنش شيميايي   كه به گياهان اين امكان را مي دهد تا از نور خورشيد استفاده كنند تا غذاي   موجود را به قند تبديل كنند. درختان در نواحي معتدل اين قند را براي دوران   زمستان ذخيره مي كنند.  

    كاروتنوئيد ( رنگدانه زرد)  
 

 رنگ زرد، نارنجي و قهوه اي  و همچنين رنگ هاي موجود در هويج، ذرت و نرگس و   همچنين خوراكي هايي از تيره شلغم و كلم با ريشه زرد، گل آلاله و موز  را   ايجاد مي كند.  


  آنتوسيانين:  
  

رنگ يوزبري، سيبهاي قرمز، انگور بي دانه، ذغال اخته، گيلاس، توت فرنگي و   آلو برقاني از اين آنزيم است. اين آنزيم محلول در آب است و به صورت يك مايع   آبكي در سلولهاي برگ ظاهر مي شود.  


  آب و هوا چگونه روي رنگ ها در پاييز اثر مي كند؟  

  

ميزان درخشندگي رنگ ها در فصل پاييز توسعه مي يابد و به شرايط آب و هوايي   بستگي دارد كه منجر به كاهش ميزان كلروفيل II در برگ درختان مي شود. دما و   رطوبت نقش بسيار مهمي را ايفا مي كنند.. با پيشرفت گرما و روز هاي آفتابي   ولي خنك و همچنين شبهاي خنك و خشك ته رنگ خاصي در برگ ها مشاهده مي شود. در   اين روزها شكر زيادي در برگ ها توليد مي شود اما در شبهاي سرد با بسته شدن   رگ ها در برگ ها از حركت شكر ها جلوگيري مي شود. در اين موقعيت قندها و   نور شديد باعث مي شود رنگدانه هاي آنتو سيانين توليد شود و در نهايت باعث   به وجود آمدن ته رنگ هاي قرمز، بنفش و جگري شود. چون رنگدانه هاي زرد و   طلايي هميشه در برگ وجود دارند و اين رنگ ها بطور كامل تا سال بعد نيز در   برگ باقي مي مانند. همچنين ميزان رطوبت خاك در رنگ درختان پاييزي موثر است.   درست مانند هوا، رطوبت خاك نيز هر سال با سال بعد متفاوت است. در اواخر   بهار يا اواسط تابستان كه هوا خشك است، تغيير رنگ درختان پاييزي براي چندين   هفته به تعويق مي افتد.منبع:
http://na.fs.fed.us/fhp/pubs/leaves/leaves.shtm

این مطلب در سال چهارم ابتدایی سوال شده بود. من برای دخترم از اینترنت کمک گرفتم. گفتم شاید برای همکارانم مفید باشد. موفق باشید:مالکی پور


برچسب‌ها: برگ درختان, زرد شدن برگ درختان, گلستان دانش, مالکی پور

[ جمعه دهم آبان 1392 ] [ 17:10 ] [ مالكي پور ]

[ ]

چگونه شادی و موفقیت را به خود هدیه دهیم؟

1. مراقب سلامت جسمی خود باشید. برای حفظ سلامتی و تندرستی خودتان، تغذیه مناسب، خواب مناسب، ورزش منظم و استراحت کافی را به خود هدیه کنید.

نکته: برای حفظ تندرستی و سلامتی خودتان، صبحها قبل از اینکه چیزی بخورید و یا بنوشید، آب یک عدد لیموترش را با یک فنجان آب گرم در هم آمیزید و نوش جان کنید.


2. مراقب سلامت فکری خود باشید. گفت و گوی درونی خود را کنترل کنید. با خودتان آنگونه صحبت کنید که می خواهید باشید، نه آنگونه که امروز هستید یا ممکن بود باشید؛ به عنوان مثال، این جملات را بارها و بارها برای خودتان تکرار کنید: من خودم را دوست دارم. من عاشق زندگی و کارم هستم. من از عهده اش برمی آیم. و...

نکته: اگر کارت را دوست نداری فکری به حال خودت و یا کارت بکن.


3. مراقب سلامت روح خود باشید. در مکانهای معنوی حضور پیدا کنید.


4. ارتباطات خود را مدیریت کنید. شما میتوانید هر چیزی را که در زندگی می خواهید به دست آورید؛ فقط در صورتی که به اندازه کافی به دیگران کمک کنید تا آنچه را می خواهند به دست آورند.


5. خوش­بینی خود را تقویت کنید. بیشتر افراد ترجیح میدهند اطراف کسانی باشند که به آینده امید دارند تا کسانی که از آینده چیزی جز مشکلات پیش رو نمی بینند. من در مورد فرد خوش­بینی صحبت میکنم که در برابر هر مشکلی، یک راه حل می­بیند؛ کسی که اعتقاد جاودانی­اش این است که هر چیزی به طور طبیعی به برترین شکل نظم یافته و درست شده تا بهترینها را شکل دهد.


برچسب‌ها: شادي, موفقيت, اميد, گلستان دانش, مالكي پور
ادامه مطلب

[ پنجشنبه نهم آبان 1392 ] [ 1:44 ] [ مالكي پور ]

[ ]


کودکی 10 ساله که دست چپش در یک حادثه رانندگی از بازو قطع شده بود، برای تعلیم فنون رزمی جودو به یک استاد سپرده شد.

پدر کودک اصرار داشت استاد از فرزندش یک قهرمان جودو بسازد. استاد پذیرفت و به پدر کودک قول داد که یک سال بعد می تواند فرزندش را در مقام قهرمانی کل باشگاه ها ببیند!

در طول شش ماه استاد فقط روی بدنسازی کودک کار کرد و در عرض این شش ماه حتی یک فن جودو را به او تعلیم نداد!

بعد از شش ماه خبر رسید که یک ماه بعد مسابقات محلی در شهر برگزار می شود. استاد به کودک 10 ساله فقط یک فن آموزش داد و تا زمان برگزاری مسابقات فقط روی آن تک فن کار کرد.

 سرانجام مسابقات انجام شد و کودک توانست در میان اعجاب همگان با آن تک فن همه حریفان خود را شکست دهد!

سه ماه بعد کودک توانست در مسابقات بین باشگاهها نیز با استفاده از همان تک فن برنده شود و سال بعد نیز در مسابقات کشوری، آن کودک یک دست موفق شد تمام حریفان را زمین بزند و به عنوان قهرمان سراسری کشور انتخاب گردد. وقتی مسابقه به پایان رسید در راه بازگشت به منزل کودک از استاد راز پیروزی اش را پرسید.

استاد گفت: دلیل پیروزی تو این بود که اولا به همان یک فن به خوبی مسلط بودی، ثانیا تمام امیدت همان یک فن بود و سوم اینکه راه شناخته شده مقابله با این فن گرفتن دست چپ حریف بود که تو چنین دستی نداشتی !!!

 یاد بگیر که در زندگی، از نقاط ضعف خود به عنوان نقاط قوت خود استفاده کنی. راز موفقیت در زندگی، داشتن امکانات نیست، بلکه استفاده از" بی امکانی" به عنوان نقطه قوت است.

 

همه کلیدهای موفقیت را روی یک جا کلیدی آویزان نکرده اند..

 


برچسب‌ها: كليدموفقيت, اميد, گلستان دانش, مالكي پور

[ سه شنبه هفتم آبان 1392 ] [ 19:37 ] [ مالكي پور ]

[ ]

بررسی تأثیر الگوی تفکر استعاره ای بر پرورش تفکر کودکان دبستانی:

مراحل الگو یاددهی و یادگیری بدیع نگاری 
 1-
توصیف شرایط جاری معلم شاگردان را وادار می کند که موقعیت خود را توصیف کنند. 2-قیاس مستقیم شاگردان قیاس های مستقیم را ارائه می کنند، یکی را برمی گزینند و به توصیف مفصل تر آن می پردازند. 3-قیاس شخصی شاگردان خود را به جای قیاسی که در مرحله ی 
2
انتخاب کرده اند ، قرار می دهند.
 4-
تعارض فشرده شاگردان توصیف های خود را از مراحل 2و 3 ارائه کرده اند، چند تعارض فشرده را مطرح می کنند و یکی را برمی گزینند
 5-
قیاس مستقیم شاگردان قیاس مستقیم دیگری را که مبنتی بر تعارض فشرده است، مطرح کرده و برمی گزینند.
6-
بررسی مجدد تکلیف معلم شاگردان را وادار می کند که به تکلیف یا مسئله اولیه برگردند و در آخرین قیاس، یا کل تجربه ، بدیعه نگاری را به کار بندند.( جویس،1384ص141 )

 
بر اساس این شیوه معلم موضوعی را برای بحث و گفت و گو یا نقاشی را آماده می کند، و از دانش آموزان می خواهد آن موضوع را به گونه ای دیگر ببینند و پاسخ های خود را ارائه دهند
 1)
قیاس شخصی: اگر به جای یک هواپیما بودی، چه احساسی داشتی؟ نمونه ای از قیاس شخصی است. در این نوع قیاس، باید به موضوعی که مقایسه می شود، احساس همدلی، نزدیکی و یکی شدن را داشت و آن را در قالب خود، شرح داد.با این روش به درون فضایی می رویم که هرگز آن را تجربه نکرده ایم. با قیاس شخصی«رشداحساسی، ارتقاء می یابد
 2)
قیاس مستقیم:به تشخیص و مقایسه ی روابط میان چندچیز یا مفهوم، قیاس مستقیم گفته می شود.مانند: تشبیه ی شعر به رودخانه  ، بهار به انسان، اجتماع به اتومبیل، کدام نرم تراست. یک زمزمه یا پوست بچه گربه؟
 3)
قیاس فشرده(تعارض فشرده): مانند:پرهیاهوی خاموش، زشت و زیبا، دوست و دشمن، دو کلمه ی ضد و نقیض توصیف می شوند.( فرخ مهر 1385،ص63
 
تأثیر این الگو بر پرورش تفکر کودکان دبستانی: 

با اجرای این الگو فراگیران فراگیران خود را محدود و وابسته به واژه ها و کلمات کلیشه ای که همیشه یاد گرفته اند نمی کنند و با پیوند کلمات بی ربط و یا متضاد به یکدیگر تفکر جدیدی را به دست می آورند . جمع بندی:در حقیقت با استفاده از الگوی تفکر استعاره ای اعتماد به نفس فراگیران را افزایش می دهیم ؛ فراگیران نظرات مختلف ارائه داده وما هرگز برچسب صحیح و غلط در دستمان نیست که آن را سریع انتقال دهیم بلکه تشویق می کنیم که هر چه می دانید بگویید، وبدین ترتیب باعث خلق متون جدید و نو شده که این مسلما وابسته به  تفکر می باشد.  

برگرفته از مقاله بررسی راه های پرورش تفکر در کودکان دبستانی (اكرم مالكي پور-سال 1381(


برچسب‌ها: الگوي تفكراستعاره اي, پرورش تفكر, تفكر كودكان, گلستان دانش, مالكي پور

[ دوشنبه ششم آبان 1392 ] [ 23:46 ] [ مالكي پور ]

[ ]

[ شنبه چهارم آبان 1392 ] [ 9:58 ] [ مالكي پور ]

[ ]


راهبردهاي يادگيري

برخی از راهبرد های یادگیری خواندن:

 1- ایجاد فرصت برای بلند خوانی

2- ارائه ی مواد خواندنی خوب و بر انگیزاننده

3- تشویق به خواندن و مطالعه ی آزاد

4- بهبود ارتباط بین مدرسه و خانه

5- درهم تنیدن فعالیت های یاد گیری

6- انطباق علایق، پیش زمینه ها، توانایی ها و سبک خواندن دانش آموزان

7- استفاده ی نظام مند از راهکارهای متفاوت برای باز شناسی واژگان

8- استفاده از روش های مختلف خواندن

9- بهره گیری از پیش دانسته ها یا مهارت های قبلی دانش آموزان

10- ایجاد فرصت همیاری  برای دانش آموزان.

 برخی از راهبرد های یادگیری ریاضیات:

 1- تشویق به تشریح

2- کاربست پیش دانسته های دانش آموزان

3- بهره گیری از دست ورزی

4- استفاده از مسائل واقعی زندگی

5- تلفیق ریاضیات با محتوای سایر دروس

6- بهره گیری از مواد آموزشی بومی و محلی

7- تشویق به حل مسئل از طریق همیاری

8- استفاده از خطاها برای تقویت یادگیری

9- تشویق به برقراری ارتباط شفاهی و نوشتاری

10- ارائه ی فعالیت هایی که سبب ایجاد کوشش در دانش آموزان می شود

 برخی از راهبردهای یادگیری نگارش:

1- ایجاد فرصت نگارش با توجه به قواعد دستوری در آیین نگارش

2- دادن تکلیف نوشتنی در هر درس با توجه به موضوع

3- ترغیب به خواندن

4- ارائه ی تکالیف نگارش مربوط به محیط اجتماعی و طبیعی

5- ارائه ی موضوع علمی و جذاب

6- ارائه ی الگوی خوب نگارش

7- برگزاری مسابقات نگارشی گروهی

8- برسی و نقد نوشته های معیار یا مطلوب در کلاس

9- ارئه ی ملاک های نگارش خوب به شاگردان

برخی از راهبرد های برقراری ارتباط:

 1- فراهم آوری فرصت های مناسب برای بحث های گروهی

2- تاکید بر درک و فهم متقابل

3- کاستن از اضطراب دانش آموزان در گفتار

4- ترغیب و تشویق به استفاده از زبان های محلی و ملی در گفتار

5- اعتلای درک و فهم میان فرهنگی

6- تاکید بر تجارب خانوادگی و فرهنگی و اجتماعی

7- پرورش روحیه ی تحلیل موضوع، مخاطب، پیام و هدف

8- ترغیب به استفاده از نظام ارتباط کلامی و غیر کلامی

9- تاکید بر تفکر برتر

10- استفاده از تجارب زندگی واقعی

11- استفاده از فن آوری ها، مواد آموزشی و روش های گوناگون

12- بهره گیری از نظام خود ارزشیابی و ارزشیابی از طریق دانش آموزان

13- تشویق به ارزش گزارش دقیق و درست

14- ارئه ی راهبردهای منطقی و عاطفی به مانند فنون حل اختلاف و تعارض

 منبع:

راهنمای آموزش در کلاس های چند پایه-  نوشته ی محرم آقازاده و رخساره فضلی - انتشارات آییژبه-  سال


برچسب‌ها: راهبردهاي يادگيري, برقراري ارتباط, گلستان دانش, مالكي پور

[ شنبه چهارم آبان 1392 ] [ 7:50 ] [ مالكي پور ]

[ ]

حضرت هود (عليه السلام ) و قوم او در روايات


در كتاب ((احتجاج )) از على بن يقطين نقل شده است كه ابوجعفر دوانقى به يقطين ماءموريت داد تا در قصر ((العبادى )) چاهى حفر نمايد. عمر منصور دوانقى كفاف نداد و كار او را مهدى دنبال كرد. او حاضر بود تمام بيت المال خويش را صرف حفر اين چاه كند. يقطين با برادرش ‍ ابوموسى به حفارى چاه ادامه مى داد تا اينكه به حفره اى در انتهاى چاه رسيدند كه از آن بادى بسيار سرد بيرون مى آمد. ابوموسى دستور داد تا محل خروج باد را كمى وسيع تر كنند و براى آن درپوشى سازند، سپس دو نفر را با دلوى به داخل آن سوراخ فرستاد و به آنان دستور داد، هر زمان خبرى يافتند طناب را تكان دهند.


آن دو نفر سرازير شده و مدت زمانى مكث كردند؛ سپس طناب را تكان داده و بالا كشيده شدند، ابوموسى به آنان گفت : چه ديديد؟ گفتند: ما مردان و زنان و منازل و ظروف و اشياى قيمتى فراوانى را ديديم كه همه تبديل به سنگ شده بودند؛ حتى مردان و زنان همچنان لباس بر تن دارند و بعضى نشسته اند و گروهى به پهلو دراز كشيده اند.


 هنگامى كه آنان را لمس ‍ كرديم ، لباس هايشان مانند گرد و غبارى پراكنده شد. در آنجا خانه هايى ديديم كه همچنان استوار مانده اند. 

ابوموسى با شنيدن اين مطالب جريان را به مهدى نوشت و مهدى نيز با ارسال نامه اى قضيه را به امام موسى بن جعفر (عليهما السلام ) نوشت و از ايشان خواست كه به بغداد برود. هنگامى كه آن نامه به دست امام كاظم (عليه السلام ) رسيد، سخت گريست و در پاسخ فرمود: ((گروهى را كه شما مشاهده كرديد، باقيمانده قوم عاد هستند كه خداوند خانه هاى آنان را در ميان انبوهى از شن و ريگ فرو برد و آنان همان قوم احقاف هستند)).


[راوى گويد:] مهدى گفت : اى ابوالحسن ! احقاف چيست ؟ حضرت فرمود: رمل و ريگ (١٦٣).


هلاكت شداد بن عاد 


برخى مورخين در ذيل آيات ٦ تا ٨ سوره فجر، ماجراى بهشت شداد و هلاكت او را قبل از ديدار آن بهشت اين گونه نقل كردند: عاد، كه حضرت هود (عليه السلام ) ماءمور هدايت قوم او شد، دو فرزند به نام هاى ((شداد)) و ((شديد)) داشت ، عاد از دنيا رفت و شداد و شديد با زورگويى گروهى را به دور خود جمع كردند و به فتح شهرها پرداختند.


آنان با زور و ظلم و غارت بر همه جا تسلط يافتند، در اين ميان ، شديد از دنيا رفت و شداد شاه بى رقيب كشور پهناور شد و غرور او را فرا گرفت . حضرت هود (عليه السلام ) او را به خدا پرستى دعوت كرد و به او گفت : اگر به سوى خدا آيى ، خداوند پاداش بهشت جاويدان به تو خواهد داد. او گفت : بهشت چگونه است ؟

حضرت هود بخشى از اوصاف بهشت را براى او توصيف نمود.


شداد گفت : اين كه چيزى نيست ، من خودم اين گونه بهشت را خواهم ساخت ، و كبر و غرور او را از پيروى هود بازداشت . او تصميم گرفت از روى غرور بهشتى بسازد تا با خداوند عرض اندام كند. از اين رو شهر ارم را ساخت و يكصد نفر از قهرمانان لشگرش را ماءمور نظارت ساختن بهشت در آن شهر كرد كه هر يك از آن قهرمانان ، هزار نفر كارگر را سرپرستى مى كردند و آنان را به كار مجبور مى كرد.

شداد براى پادشاهان جهان ، نامه نوشت كه هر چه طلا و جواهرات دارند همه را نزد او بفرستند و آنان نيز چنين كردند. آن قهرمانان پس از اين كه از ساختن بهشت شداد فارغ گشتند؛ در اطراف آن ، حصار محكمى ساختند و پيرامون آن قصرهاى با شكوهى بنا كردند؛ سپس شداد با وزيران و لشكرش ‍ براى افتتاح آن شهر وارد شدند.


شداد با همراهان ، با زرق و برق فراوان به سوى آن شهر (بين يمن و حجاز) حركت كردند، هنوز يك شبانه روز وقت لازم بود كه به آن شهر برسند، كه ناگاه صاعقه اى همراه با صداهاى كوبنده و بلندى از طرف آسمان به سوى آنان آمد و همه آنان را به سختى بر زمين كوبيد و همه متلاشى شدند و به هلاكت رسيدند. (١٦٤)


دلسوزى عزرائيل براى كسى كه آن را قبض روح كرد 


روزى رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) نشسته بود، عزرائيل به زيارت آن حضرت آمد. پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) ازاو پرسيد: ((اى برادر! چندين هزار سال است كه تو ماءمور قبض روح انسانها هستى ، آيا در هنگام جان كندن آنان دلت براى كسى به رحم آمد؟)).

عزرائيل گفت : در اين مدت دلم براى دو نفر سوخت :


روزى دريا طوفانى شد و امواج سهمگين دريا يك كشتى را درهم شكست ، همه سرنشنان كشتى غرق شدند و تنها يك زن حامله نجات يافت ، او سوار بر پاره تخته كشتى شد و امواج ملايم دريا او را به ساحل آورد و در جزيره اى افكند در اين ميان فرزند پسرى از او متولد شد، من ماءمور شدم جان آن زن را قبض كنم ، دلم به حال آن پسر سوخت .

مورد ديگر، هنگامى بود كه شداد بن عاد سالها به ساختن باغ بزرگ و بهشت بى نظير خود پرداخت و همه توان و امكانات ثروت خود را در ساختن آن صرف كرد و خروارها طلا و گوهرهاى ديگر براى ستون ها و ساير زرق و برق آن خرج نمود تا تكميل شد؛ وقتى كه خواست از آن شهر ديدار كند، همين كه از اسب پياده شد و پاى راست از ركاب بر زمين نهاد، هنوز پاى چپش بر ركاب بود كه فرمان از سوى خدا آمد كه جان او را قبض كنم ، آن تيره بخت از پشت اسب بين زمين و ركاب اسب گير كرد و مرد.


 دلم به حال او سوخت از اين كه عمرى را به اميد ديدار بهشتى كه ساخته بود به سر برد، سرانجام هنوز چشمش بر آن نيفتاده بود، اسير مرگ شد.


در اين هنگام جبرئيل به محضر پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم ) رسيد و گفت : ((اى محمد! خدايت سلام مى رساند و مى فرمايد: به عظمت و جلالم سوگند كه آن كودك همان شداد بن عاد بود، او را از درياى بيكران به لطف خود گرفتيم ، و بدون مادر تربيت كرديم و به پادشاهى رسانديم ، ولى كفران نعمت كرد و خودبينى و تكبر نمود و پرچم مخالفت با ما برافراشت ، سرانجام عذاب سخت ما او را فراگرفت تا جهانيان بدانند كه ما به كافران مهلت مى دهيم ولى آنان را رها نمى كنيم)). (١٦٥)

 


برچسب‌ها: قصه هاي قرآني, از آدم تا خاتم, تاريخ انبيا, گلستان دانش, مالكي پور

[ پنجشنبه دوم آبان 1392 ] [ 1:19 ] [ مالكي پور ]

[ ]

به علم افزون و والائی معلم


اگر چه بی تمنایی معلم


فضیلت آنچنان اندر وجودت


که گویا چون معمایی معلم


به وقت ساعت تدریس قرآن


رها از قید دنیایی معلم


تو همچون چشمه امید مایی


امید نسل فردایی معلم


محصل چون گل و خود باغبانی


نسیم عطر گلهایی معلم


درون ظلمت و فقر و جهالت


تو شمع بزم شبهایی معلم


ز درد هر دل بیماری آگه


طبیب زخم دلهایی معلم


بگنجد گرچه نامت در الفبا


تو افزون از الفبائی معلم


به امر دانش و علم و فضیلت


محصل را چو بابائی معلم


به دشت خشک جمله بیسوادان


تو جاری مثل دریایی معلم


دل تاریک ما را نور امید


به دلها چشم بینائی معلم


ز قید فتنه ی کوته نظرها


سراسر خود مبرائی معلم


زبانم الکن است از گفتنیها


چو تاجی بر سر مائی معلم


چو انشاء بود درس من امروز


تو خود موضوع انشائی معلم


نوای دلکش صوت مناجات


نثارت باد هر جائی معلم


عجب نبود اگر اینک مرادی


بگوید گل سراپائی معلم

 


برچسب‌ها: شعر معلم, شعری درباره مقام معلم, شعر درباره معلم, اشعارمعلم, گلستان دانش

[ چهارشنبه یکم آبان 1392 ] [ 19:8 ] [ مالكي پور ]

[ ]

 بررسی تأثیر الگوی دریافت مفهوم بر پرورش تفکر کودکان :


 
مراحل اجرای الگوی دیافت مفهوم: قبل از اجرای الگو ، معلم درباره ی مراحل اجرای آن با دانش آموزان ، گفت وگو می کند و آنان را در این زمینه آشنا می سازد.

 1)
عرصه ی مطالب و شناسایی مفهوم: دانش آموزان در این مرحله ، معلم نمونه ها را عرصه می کند تا دانش آموزان آن ها را با یکدیگر مقایسه کنند، شباهت ها  و اختلافات را بشناسند، و به فرضیه سازی و آزمایش بپردازند

معلم از دانش آموزان می خواهد ، پس از اشاره به هر یک از نمونه ها ،(بلی ) یا (خیر) بگویند. معلم به دانش آموزان یادآور می شود که میان نمونه های بلی ، ویژگی مشترک وجود دارند. چنان چه دانش آموزی در گفتن پاسخ ، اشتباه کند ، معلم آن را تصحیح می کند . تا آخرین واژه، پرسش و پاسخ ادامه می یابد. زیرک(بلی)     مداد (خیر)      سعدی(خیر)       دیوار(خیر)         آبی( بلی)     درخت(خیر)      نازک(بلی )     زرنگ(بلی)     قشنگ(بلی)       برف(بلی)         شاگرد(خیر) )     شیراز(خیر)    کوتاه(بلی)           شاد(بلی              ·        بلی، یعنی این که اسم دارای مفهوم موردنظر می باشد و خیر، یعنی مفهوم مورد نظر را ندارد. ·       

دانش آموزان با مقایسه ی نموه های(بلی)و (خیر) و توجه به خصوصیات هر کدام به فرضیه سازی می پردازند،آن ها را آزمایش می کنند

 2)
آزمون دستیابی به مفهوم: در این مرحله ، دانش آموزان در مورد مفهوم و آن چه دریافته اند،دیدگاه های خود را بیان می کنند درباره ی این که چرا بعضی خیر و بعضی بله، با هم گفت و گو می کنند و به بررسی می پردازند تا به مفهوم اصلی برسند. ·   

    
واژه ها بر حسب نمود به دو دسته تقسیم می شوند و برای هر کدام ، عنوانی گذاشته می شود:اسم و صفت. ·        معلم از دانش آموزان می خواهد برای هرگروه ، مثال های دیگری بیان کنند و با آن ها جمله بنویسند. 3)تحلیل راهبردهای تفکر: پس از آن که مفهوم مورد نظر معلم(صفت) مشخص گردید، دانش آموزان  درباره ی نوع تفکر خود و این که چگونه به مفهوم اصلی رسیده اند ، برای دوستان خود ، توضیح می دهند. ·        گرچه این مرحله برای دانش آموزان پایه های اول و دوم ابتدائی دشوار است، اما برای دانش آموزان پایه های بالاتر ، مناسب می باشد.

   
تأثیر این الگو بر پرورش تفکرکودکان : در این الگو معلم از دانش آموزان می خواهد نمونه ها را که شامل ویژگی هایی از آن مفهوم است با مثال های دیگری که فاقد آن نمودهاست، مقایسه و مقابله کنند و موضوع را کشف کنند و از همین موقع است که فراگیر از فرایندهای ذهنی خود کمک می گیرد، نحوه طبقه بندی فکر کردن او تقویت می شود. جمع بندی:به طور کلی الگوی دیافت مفهوم را برای جستجو درباره ی خصوصیات و فهرست کردن آن ها که می توان در تمییز مصادیق از غیر مصادیق مقوله های گوناگون از آن بهره گرفت . این شیوه ی تدریس که بر اصطلاح شیوه ی اکتشاف مفاهیم به شاگردان است، چند هدف مهم یادگیری را محقق می کند .

برگرفته از مقاله بررسی راه های پرورش تفکر در کودکان دبستانی (اكرم مالكي پور-سال 1381(


برچسب‌ها: الگوي دريافت مفهوم, پرورش تفكر, تفكر كودكان, گلستان دانش, مالكي پور

[ دوشنبه بیست و نهم مهر 1392 ] [ 23:39 ] [ مالكي پور ]

[ ]

موادی وجود دارد که قابلیت تغییر رنگ دربرخورد با محیط‌های اسیدی و بازی دارند. این مواد اصطلاحا «PH indicator» ، یا معرف PH  نامیده می شوند. برای مثال «فنول فتالئین» و «بروموتیمول بلو» استفاده می‌شود. معمولا برای اندازه‌گیری PH از کاغذهای مخصوص آغشته به معرف استفاده می کنند. این کاغذ‌ها وقتی که در محلول‌های اسیدی یا بازی فرو برده می‌شوند، بلافاصله دچار تغییر رنگ می‌شوند. در این مورد کاغذ لیتموس (یا ترنسل) برای همه شناخته شده است. . امروزه اندازه‌گیری PH بوسیله‌ی ابزارهای الکترونیکی مثل‌ «PH متر» امکان‌پذیر شده است


برچسب‌ها: کاغذph, گلستان دانش, مالکی پور
ادامه مطلب

[ دوشنبه بیست و نهم مهر 1392 ] [ 14:53 ] [ مالكي پور ]

[ ]

[ یکشنبه بیست و هشتم مهر 1392 ] [ 16:43 ] [ مالكي پور ]

[ ]

[ سه شنبه بیست و سوم مهر 1392 ] [ 17:39 ] [ مالكي پور ]

[ ]

ذهن خالي، محل مورد علاقه شيطان است. تمام كارهاي شيطاني در ذهن خالي روي خواهد داد. ذهن خود را با افكار مثبت و با ارزش پر كنيد.

  تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com

۱. در كار ديگران دخالت نكنيد، مگر آنكه از شما درخواست كمك كند.

بيشتر ما با مداخله در امور ديگران، براي خود و آنها مشكلاتي ايجاد مي كنيم. ما معمولاً به اين دليل در كار آنها مداخله مي كنيم كه معتقديم راه ما، بهترين راه است. ما تصور مي كنيم كه منطق ما بهترين منطق است و كساني كه مطابق طرز فكر ما عمل نمي كنند، بايد مورد انتقاد قرار بگيرند و به مسير درست (كه همان مسير ماست) هدايت شوند. اين طرز فكر، وجود فرديت را انكار مي كند. خداوند هر يك از ما را منحصر به فرد آفريده است و هيچ دو نفري، نمي توانند يك جور فكر و عمل كنند. تمام مردان و زنان، به روش منحصر به فرد خودشان عمل مي كنند؛ بنابراين به فكر كار خود باشيد و آرامش را براي خود حفظ كنيد.

 

۲. حسود نباشيد

همه ما اين تجربه را كسب كرده ايم كه چگونه حسادت مي تواند آرامش ذهن را به هم بزند؛ مثلاً وقتي كه شما مي دانيد كه سخت تر از همكاران تان در اداره كار مي كنيد، اما گاهي اوقات آنها ترفيع مي گيرند و شما نمي گيريد، يا اينكه چند سال پيش كاري را شروع كرديد، اما به اندازه همسايه تان كه تازه يك سال است آن كار را شروع كرده، موفق نيستيد. مثال هاي متعددي از اين قبيل در زندگي روزمره وجود دارد، اما هيچ يك از آنها دليل نمي شود كه شما حسودي كنيد. به خاطر داشته باشيد كه زندگي هر كسي طبق سرنوشت او رقم مي خورد كه حالا جزئي از واقعيت اوست. اگر مقدر شده كه شما ثروتمند باشيد، هيچ چيز در دنيا نمي تواند شما را متوقف سازد و اگر اينگونه مقدر نشده باشد، هيچ كس نمي تواند به شما كمك كند. با سرزنش كردن ديگران، در قبال بداقبالي خود، كاري از پيش نمي بريد. مطمئن باشيد كه حسادت، شما را به جايي نمي رساند، تنها آرامش را از ذهن شما مي ربايد.

  تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com

۳. ببخشيد و فراموش كنيد

اين روش، بهترين راه براي رسيدن شما به آرامش ذهني است. ما اغلب به دليل اينكه كسي به ما توهين كرده يا به ما ضرري رسانده است، احساسات ستيزگي را در قلب خود افزايش مي دهيم. ما شكايت ها و گلايه ها در خود را پرورش مي دهيم و نتيجه آن براي ما، تنها بي خوابي، زخم معده و افزايش فشارخون است. توهين يا صدمه ممكن است يك بار اتفاق بيفتد، اما با تشديد شكايات، مدام آن را به خود يادآوري مي كنيم. شما بايد به سرعت اين عادت بد را ترك كنيد. زندگي بسيار كوتاه تر از آن است كه بخواهد بازيچه چنين چيزهايي شود. ببخشيد و فراموش كنيد؛ تنها با بخشش و فراموش كردن است كه عشق شكوفا مي شود.

 

۴. به دنبال تاييد ديگران نباشيد

دنيا پر از آدم هاي خودخواه است. آنها به ندرت بدون انگيزه هاي خودپسندانه كسي را ستايش مي كنند؛ آنها ممكن است امروز شما را ستايش كنند، زيرا در قدرت هستيد، اما به محض اينكه جايگاه خود را از دست داديد، موفقيت شما را فراموش مي كنند و به دنبال پيدا كردن نقص و ايراد در شما خواهند بود. چرا تا حد مرگ براي به رسميت شناخته شدن تلاش مي كنيد؟ اين رسميت، ارزش اين همه تلاش را ندارد. وظايف خود را بسيار اخلاقي و صادقانه انجام دهيد و منتظر تاييد ديگران نباشيد.

  تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com

۵. خودتان را مطابق با محيط پيرامون خود تغيير دهيد

اگر سعي كنيد فقط محيط را تغيير دهيد، موقعيت هايتان را از دست خواهيد داد. به جاي آن، سعي كنيد خودتان را مطابق با محيط اطراف خود تغيير دهيد. به محض انجام اين كار، حتي محيط پيرامون تان كه با شما سر جنگ داشت، به طور اسرارآميزي، تغيير مي كند و با شما همسو و هماهنگ مي شود.

 

۶. آنچه را كه درمان نمي شود، تحمل كنيد

بهترين راه براي تبديل ضرر به سود، همين است. هر روز با تعداد زيادي از ناملايمات، بيماري ها، آزردگي ها و حوادثي مواجه مي شويم كه نمي توانيم آنها را تحمل كنيم و يا تغييرشان دهيم؛ بنابراين بايد ياد بگيريم كه با آنها سازگار شويم. بايد بياموزيم با خوشرويي و بردباري، آنها را تحمل نماييم. به خودتان ايمان داشته باشيد؛ شما برحسب ميزان شكيبايي خود، قدرت و توانايي بيشتري را به دست خواهيد آورد.

  تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com

۷. به اندازه توان خود مسئوليت به عهده بگيريد

لازم است اين پند، هميشه در خاطرتان بماند. ما اغلب تمايل داريم بيشتر از توان مان مسئوليت برعهده بگيريم؛ انگار اين امر، ذهن و منيت ما را راضي مي سازد، اما شما كه حدود خود را به خوبي مي شناسيد، چرا كار بيشتري را تحمل مي كنيد كه نگراني بيشتري را براي شما در بر خواهد داشت؟ شما نمي توانيد با فعاليت هاي بيشتر، ذهن خود را به سمت آرامش سوق دهيد؛ بنابراين درگيري هاي اضافي را كاهش دهيد و اوقات خود را صرف دعا، درون نگري و آرامش نماييد. اين كار افكاري را كه موجب بروز استرس و بي قراري در ذهن تان مي شود، كاهش مي دهد. ذهن آسوده، آرامش بيشتري در بر خواهد داشت.

 

۸. به طور مرتب تمركز را تمرين كنيد

تمرين تمركز، ذهن را آرام مي كند و افكار مزاحم را از بين مي برد. اين كار بالاترين درجه آرامش ذهن است. اگر هر روز نيم ساعت تمركز نماييد، ذهن تان در ۲۳ ساعت و نيم ديگر، آرامش كافي خواهد داشت و ذهن شما به سادگي قبل، درگير ناملايمات نمي شود. با افزايش زمان تمركز روزانه، سود بيشتري عايدتان خواهد شد. به علاوه، كارايي شما نيز افزايش مي يابد و قادر خواهيد بود نتايج بهتري را در زمان كمتري ارائه دهيد.

  تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com

۹. ذهن خود را هرگز خالي نگذاريد

ذهن خالي، محل مورد علاقه شيطان است. تمام كارهاي شيطاني در ذهن خالي روي خواهد داد. ذهن خود را با افكار مثبت و با ارزش پر كنيد. فعالانه يك سرگرمي را دنبال كنيد و كاري را انجام دهيد كه علاقه شما را برانگيزد. شما بايد تصميم بگيريد كه چه چيزي بيشتر ارزش دارد؛ پول يا آرامش ذهن؟ ممكن است سرگرمي هاي شما اغم از كارهاي عام المنفعه يا كار مذهبي، هميشه پولي به همراه نداشته باشد، اما حس موفقيت و تكامل را براي شما در بر خواهد داشت؛ حتي زماني كه از لحاظ جسمي در حال استراحت هستيد، خودتان را مشغول خواندن يا مناجات با خدا نماييد.

  تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com

۱۰. هيچ گاه كاري را به تعويق نيندازيد و هرگز افسوس نخوريد

انرژي و وقت خود را با «بايد» يا «نبايد» ها تلف نكنيد. روزها، ماه ها و سال ها ممكن است با اين مناظرات ذهني بيهوده تلف شود. شما هرگز نمي توانيد برنامه ريزي دقيق و همه جانبه اي داشته باشيد، زيرا هرگز نمي توانيد تمام اتفاقات آينده را پيش بيني نماييد. براي وقت خود ارزش قائل شويد و كارهايي را انجام دهيد كه به راستي لازم است انجام شود. مهم نيست كه اولين بار با شكست مواجه شويد؛ زيرا مي توانيد از اشتباهات خود درس بگيريد و بار ديگر موفقيت كسب نماييد. عقب نشيني و نگراني، كاري از پيش نمي برد، هرگز حسرت نخوريد؛ آنچه كه اتفاق افتاده، ديگر قابل تغيير نيست، حتي اگر تمام عمر حسرت آن را بخوريد.


برچسب‌ها: آرامش, راه های به دست آوردن آرامش, گلستان دانش, مالکی پور

[ پنجشنبه هجدهم مهر 1392 ] [ 18:7 ] [ مالكي پور ]

[ ]

[ سه شنبه شانزدهم مهر 1392 ] [ 9:8 ] [ مالكي پور ]

[ ]


 


بایــــد تـــــو را بـــــه جانِ
 "جوادتــــــــقــسم دهد

یعنـــی که هشــــتِ زائرتــــان در گـرو نُــه اســت

ای باب الحوائج، یا جواد الائمه

ای بهارِ نُهُم، تو را شهید کردند؛ 

در حالی که هنوز بیش از 25 گُل 

در باغِ عمرت شکوفا نشده بود

شهادت مظلومانه جوانترین شمع هدایت و

نهمین بحر کرامت، تسلیت و تعزیت.

 

 


برچسب‌ها: شهادت, جواد الائمه, گلستان دانش, مالکی پور

[ شنبه سیزدهم مهر 1392 ] [ 17:21 ] [ مالكي پور ]

[ ]

[ چهارشنبه دهم مهر 1392 ] [ 15:35 ] [ مالكي پور ]

[ ]

چکیده از ابتدای آموزش رسمی خواندن و نوشتن به کودکانمان می آموزیم که چگونه بنویسند تا بتوانند آموخته های خویش را در هر دقیقه به کار بندند. اما با کاستی ها و ضعف هایی که درآموزش نادرست این درس وجود دارد بسیاری از دانش آموزان درنوشتن کلمات آموخته شده در متن هایی به جز متن درسی مشکل ندارند. معمولاً آموزش املا به شیوه های زیر انجام میشود.


برچسب‌ها: شیوه های آموزش املا, انواع املاي آموزشي, نقاط قوت و ضعف املا, گلستان دانش, مالکی پور
ادامه مطلب

[ چهارشنبه دهم مهر 1392 ] [ 13:14 ] [ مالكي پور ]

[ ]

http://axgig.com/images/18259127672622561174.gif

 

 

زندگی، بدون روزهای سخت نمی شود ..

روزهای سخت، همچون برگهای پاییزی شتابان فرو می ریزند،

در زیر پاهای تو، اگر بخواهی… 

فراموش نکن !

برگهای پاییزی بی شک در تداوم بخشیدن به مفهوم درخت 

و مفهوم بخشیدن به تداوم درخت، سهمی از یاد نرفتنی دارند


| نادر ابراهیمی |

 

 

 


برچسب‌ها: پاييز, شعر, زندگي, گلستان دانش, مالكي پور

[ دوشنبه یکم مهر 1392 ] [ 18:40 ] [ مالكي پور ]

[ ]


ماشين ها به چها رروش به ما کمک مي کنند


?- با انتقال نيرو(تقريبا همه ماشين ها در اين  خاصيت مشترک هستند )  


2- با افزايش نيرو


3- با تغيير جهت نيرو


4- با افزايش مسافت وسرعت اثر نيرو


 


يکي از انواع ماشين ها اهرم ها هستندکه هر اهرم از سه قسمت مهم به نام هاي تکيه گاه – نيرو – جسمتشکيل شده است .


 


البته براي بحث درباره اهرم ها بايد به اين نکته هم اشاره کنيم که به فاصله تکيه گاه تا محل نيرو را بازوي محرک و از تکيه گاه تا جسم را بازوي مقاوم مي ناميم .


 


حال براساس محل قرار گرفتن سه قسمت اصلي اهرم، اهرم ها را به سه دسته تقسيم مي کنيم .برچسب‌ها: اهرم, ماشین ها, مطلب علمی, گلستان دانش, مالکی پور
ادامه مطلب

[ جمعه بیست و دوم شهریور 1392 ] [ 13:50 ] [ مالكي پور ]

[ ]


خداوند لبخند زد

دختر آفریده شد!

لبخند خدا روزت مبارک

روز دخترای گل مبارک


دختر گلم مبینای عزیزم روزت مبارک

.


_*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_Globos velas globosبرچسب‌ها: روز دختر, گلستان دانش, مالکی پور

[ جمعه پانزدهم شهریور 1392 ] [ 15:2 ] [ مالكي پور ]

[ ]

موارد استفاده از نمک!!!

۱- ورم چشم‌ها

بسیاری از ما ساعت‌ها پشت کامپیو‌تر می‌نشینیم و از این سیستم استفاده می‌کنیم که موجب ورم کردن چشم‌ها می‌شود، در این موارد تنها کافی مشتی نمک را در آب ولرم حل کنید و با آغشته کردن پنبه‌ای به محلول و مالیدن آن اطراف چشم به فرونشاندن ورم اطراف چشم‌هایتان اقدام کنید. نمک رطوبت اطراف چشم را گرفته و با کشیدن پوست از میزان ورم آن‌ها می‌کاهد.


۲- از بین بردن لکه‌های سخت

نمک به ما در از بین بردن بسیاری از لکه‌های سخت که بر لباس‌ها می‌نشیند، کمک می‌کند که از جمله آن‌ها باید به پاک کردن لکه‌ خون بر لباس با استفاده از محلول نمک و آب سرد و پس از آن شستن لباس با صابون و آب گرم اشاره کرد.
همچنین با استفاده از نمک و آب داغ می‌توان لکه‌های عرق برجای مانده بر لباس‌ها را از بین برد، همانگونه که می‌توان با ریختن لباس‌های سفید در آب نمک و جوش شیرین در حال جوش، سفیدی لباس‌ها را به آن‌ها بازگرداند.

 http://girlygifs.com/wp-content/uploads/2011/04/littleflowers.gifhttp://girlygifs.com/wp-content/uploads/2011/04/littleflowers.gif

۳- نرمی پوست

با افزودن نمک به مقداری روغن زیتون و مالیدن آن بر روی پوست به مدت چند دقیقه می‌توانید لطافت را به پوستتان بازگردانید، افزون بر اینکه ورود نمک از طریق پوست گردش خون در بدن شما را راحت‌تر و سریع‌تر می‌کند.


 

۴- درمان زنبور گزیدگی

پس از درآوردن نیش زنبور محلولی از آب و نمک را به محل گزش زنبور اضافه و آن را به حال خود‌‌ رها کنید.

http://girlygifs.com/wp-content/uploads/2011/04/littleflowers.gifhttp://girlygifs.com/wp-content/uploads/2011/04/littleflowers.gif

 

۵- نگهداری میوه‌ها

معمولا پس از مدتی که میوه‌ها در یخچال باقی می‌مانند رنگ طبیعی خود را از دست می‌دهند، به ویژه درباره میوه‌هایی که نیمی از آن‌ها خورده می‌شود و نیم دیگر باقی می‌ماند، در این صورت می‌توانید با تهیه محلولی از آب و نمک و آغشتن میوه‌هابه این محلول می‌توانید برای مدتی مانع تغییر رنگ و طعم آن‌ها شوید.


 

۶- نگهداری شیر و از بین بردن تلخی قهوة

با افزودن یک قاشق چای خوری نمک به شیری که تازه خریداری شده می‌توانید مدت نگهداری آن در یخچال را افزایش دهید، همچنین می‌توانید با افزودن مقداری نمک به قهوه خود از تلخی آن رهایی یابید.

http://girlygifs.com/wp-content/uploads/2011/04/littleflowers.gifhttp://girlygifs.com/wp-content/uploads/2011/04/littleflowers.gif

 

۷- نگهداری از شمع‌ها

برای اینکه مانع ذوب شمع‌ها شوید، می‌توانید شمع‌های جدید خود را برای مدت دو تا سه ساعت در محلولی غلیظ از نمک قرار دهیم تا مانع ذوب آن‌ها شوید. 

۸- ضد عفونی کردن اسکاج‌های آشپزخانه

اسکاج‌های آشپزخانه که به طور معمول برای شستشوی ظرف‌ها از آن استفاده می‌شود، محل تجمع بسیاری از باکتری‌هاست که یا به آن اصلا توجه نکرده‌ایم یا این موضوع کمتر مورد توجه قرار گرفته است، در حالی‌که به راحتی می‌توانید با تهیه محلول غلیظی از آب و نمک و قرار دادن اسکاج به مدت دو تا سه ساعت در آن، آن را ضد عفونی کتیم.

http://girlygifs.com/wp-content/uploads/2011/04/littleflowers.gifhttp://girlygifs.com/wp-content/uploads/2011/04/littleflowers.gif

 

۹- کمک به پاک کردن هرچه بهتر بخاری

اگر مشتی نمک را روی شعله‌های بخاری بریزید، نتیجه حاصل از سوختن گاز شعله‌های نارنجی رنگ است که به کاهش دوده و دود کمک خواهد کرد. 

۱۰- کاهش گلو درد و دندان درد

می‌توان با افزودن یک پیمانه چای در یک چهارم فنجان حاوی آب ولرم و غرغره کردن آن به مدت ۲۰ ثانیه از دردهای دندان و گلوی خود بکاهید.


برچسب‌ها: نمک, گلستان دانش, مالکی پور

[ جمعه پانزدهم شهریور 1392 ] [ 15:0 ] [ مالكي پور ]

[ ]

زندگی همچون یک خانه شلوغ و پراثاث و درهم و برهم است


و تو در آن غرق


این تابلو را به دیوار اتاق مى‌زنى


آن قالیچه را جلو پلكان مى‌اندازى


راهرو را جارو مى‌كنى مبل‌ها به هم ریخته است،


مهمان‌ها دارند مى‌رسند  و هنوز لباس عوض نكرده‌اى،


در آشپزخانه واویلاست و هنوز هم كارهایت مانده است
http://yves.marsal.free.fr/atoutgifs/tsite/utlign5.gif

 یكی از مهمان‌ها كه الان مى‌آید نكته‌بین و بهانه‌گیر و حسود


و چهار چشمى همه چیز را مى‌پاید


از این اتاق به آن اتاق سر مى‌كشى،


از حیاط به توى هال مى‌پرى،


از پله‌ها به طبقه بالا می‌روى، بر می‌گردى


پرده و قالى و سماور و گل و میوه و چاى و شربت و شیرینى


و شهرام و رامین و مهین و شهین ...


غرق در همین كشمكش‌ها و گرفتاری‌ها و مشغولیات


 و خیالات مى‌روى  و مى‌آیى و مى‌دوى و مى‌پرى


كه ناگهان سر پیچ پلكان جلویت یک آینه استhttp://yves.marsal.free.fr/atoutgifs/tsite/utlign5.gif

از آن رد مشو …!


لحظه‌اى همه چیز را رها كن


خودت را خلاص كن


بایست و با خودت روبرو شو


نگاهش كن .خوب نگاهش كن!


او را مى‌شناسى؟


دقیقا وراندازش كن


كوشش كن درست بشناسی‌اش


درست بجایش آورى


فكر كن ببین این همان است كه مى‌خواستى باشى؟


اگر نه پس چه كسى و چه كارى فوری‌تر و مهم‌تر از اینكه


همه‌ی این مشغله‌هاى سرسام آور و پوچ و روزمره و تكرارى


 و زودگذر  و  تقلیدى و بی‌دوام و بى‌قیمت


را از دست و دوشت بریزى و به او بپردازى


و او را درست كنى

http://yves.marsal.free.fr/atoutgifs/tsite/utlign5.gif

فرصت كم است!


مگر عمر آدمى چند هزار سال است؟!


چه زود هم مى‌گذرد


مثل صفحات كتابى كه باد آن را ورق مى‌زند،


آن‌هم كتاب كوچكى كه پنجاه، شصت صفحه بیشتر ندارد
برچسب‌ها: زندگي, زندگي زيباست, سخن زيبا, گلستان دانش, مالكي پور

[ یکشنبه دهم شهریور 1392 ] [ 22:41 ] [ مالكي پور ]

[ ]


حضرت‌ امام‌ جعفر صادق‌ عليه‌ السلام‌ رئيس‌ مذهب‌ جعفرى‌ ( شيعه‌ ) در روز 17ربيع‌ الاول‌ سال‌ 83 هجرى‌ چشم‌ به‌ جهان‌ گشود

پدرش‌ امام‌ محمد باقر ( ع‌ ) و مادرش‌ "ام‌ فروه‌" دختر قاسم‌ بن‌ محمد بن‌ ابى‌ بكر مى‌باشد

كنيه‌ آن‌ حضرت‌ : "ابو عبدالله‌" و لقبش‌ "صادق‌" است‌ . حضرت‌ صادق‌ تا سن‌ 12 سالگى‌ معاصر جد گراميش‌ حضرت‌ سجاد بود و مسلما تربيت اوليه‌ او تحت‌ نظر آن‌ بزرگوار صورت‌ گرفته‌ و امام‌ ( ع‌ ) از خرمن‌ دانش‌ جدش‌ خوشه‌چينى‌ كرده‌ است‌

پس‌ از رحلت‌ امام‌ چهارم‌ مدت‌ 19 سال‌ نيز در خدمت‌ پدر بزرگوارش‌ امام‌ محمد باقر ( ع‌ ) زندگى‌ كرد و با اين‌ ترتيب‌ 31 سال‌ از دوران‌ عمر خود را در خدمت‌ جد و پدر بزرگوار خود كه‌ هر يك‌ از آنان‌ در زمان‌ خويش‌ حجت‌ خدا بودند ، و از مبدأ فيض‌ كسب‌ نور مى‌نمودند گذرانيد
بنابراين‌ صرف‌ نظر از جنبه‌ الهى‌ و افاضات‌ رحمانى‌ كه‌ هر امامى‌ آن‌ را دار مى‌باشد ، بهره‌مندى‌ از محضر پدر و جد بزرگوارش‌ موجب‌ شد كه‌ آن‌ حضرت‌ با استعداد ذاتى‌ و شم‌ علمى‌ و ذكاوت‌ بسيار ، به‌ حد كمال‌ علم‌ و ادب‌ رسيد و در عصر خود بزرگترين‌ قهرمان‌ علم‌ و دانش‌ گرديد


پس‌ از درگذشت‌ پدر بزرگوارش‌ 34 سال‌ نيز دوره‌ امامت‌ او بود كه‌ در اين‌ مدت‌ "مكتب‌ جعفرى‌" را پايه‌ريزى‌ فرمود و موجب‌ بازسازى‌ و زنده‌ نگهداشتن‌ شريعت‌ محمدى‌ ( ص‌ ) گرديد
برچسب‌ها: شهادت امام جعفر صادق, گلستان دانش, مالکی پور
ادامه مطلب

[ یکشنبه دهم شهریور 1392 ] [ 17:21 ] [ مالكي پور ]

[ ]


دوست داشتن چه نشانه‌هایی دارد؟
این مطلب شامل همه کسانی است که دوستشان داریم همسر،مادر ،پدر  ، خواهر ،برادر و فرزند و ….
 
وقتی کسی را دوست داریم، تنها با گفتن “دوستت دارم” نمی‌توانیم به او ثابت کنیم که حقیقتا دوستش داریم. وقتی کسی را دوست داریم به خاطر این دوست داشتن خیلی کارها ‌می‌کنیم و خیلی از رفتارها را انجام نمی‌دهیم.

۱- ‌به او دروغ نمی‌گوییم

دروغ گفتن و هر نوع پنهان کاری نسبت به شخصی که دوستش دارید نه تنها حس اعتماد طرفین را از بین خواهد برد بلکه تداومی را برای ابراز دوستی در پی نخواهد داشت. چرا که در یک ارتباط  تنها راستی و صداقت است که بنیان تمام رفتارهای منجر به پذیرش متقابل را بوجود می آورد.

۲- غرورش را نمی‌شکنیم

گاهی وقت ها شکستن غرور شاید برای رسیدن به خیلی چیزها خوب باشه ولی نه به این شکل که صراحتا برای طرف مقابل بکار ببرید. چون این کار یک نوع خورد کردن شخصیت و ایجاد تنشی را در پی خواهد داشت که شاید در یک زمان کوتاه جبران اینکار چندان هم ساده نباشد.


۳- ‌او را به باد نقدهای بیرحمانه نخواهیم گرفت

این به معنی تایید همه جانبه او نیست چون هر کسی ایراداتی دارد، اما اگر کسی بخواهد همیشه تنها ایرادات ‌شما را بگوید قطعا خسته خواهید شد. همیشه نقاط مثبت را در کنار نقاط منفی ببینید تا به او احساس ‌ارزشمند بودن بدهید و از بهانه گیری و ایرادهای بی‌خود بپرهیزید.

۴- با او لجبازی نمی‌کنیم

وقتی او را دوست داشته باشید در برابر ‌خواسته‌ها و رفتار او موضع گیری و لجبازی نمی‌کنید.


۵- وقتی اشتباهی در قبال او مرتکب می‌شویم براحتی و بدون قید و شرط از او عذرخواهی میکنیم

اشتباه کردن در زندگی، اجتناب ناپذیر است و یکی از راه‌های برطرف کردن اثرات این اشتباه در ذهن طرف مقابل، ‌عذرخواهی و رنجش زدایی است که این عمل در برابر کسی که دوستش دارید باید برایتان بسیار راحت باشد چرا که غرور در ‌برابر کسی که دوستش دارید جایی ندارد.

۶- ‌او را در کارها و تصمیماتمان دخیل می‌کنیم

وقتی کسی را دوست داشته باشید همیشه می‌خواهید نظر او را ‌راجع به همه چیز جویا شوید و کاری کنید که او را خوشحال می‌کند، پس همیشه با او مشورت می‌کنید و ‌تصمیمات خود را به تنهایی نمی‌گیرید.

۷- اگر مخالفتی با او داریم با آرامش قانعش می‌کنیم

اختلاف نظر هم در زندگی  اجتناب ‌ناپذیر است اما ‌برخوردها در این اختلاف نظرها می‌تواند، آن را مشکل ساز و یا سازنده کند. پس اگر او را دوست ‌داشته باشید با آرامش با او سخن می‌گوئید و دلیل مخالفت‌تان را روشن و واضح برایش توضیح می‌دهید و آنگاه ‌می‌توانید قانعش کنید یا قانع شوید.

۸- ‌می‌توانیم به راحتی اشتباهات او را ببخشیم و فراموش کنیم

درست است که بعضی اشتباهات بخشودنی ‌نیست اما تعداد آنها بسیار کم است و معمولا در زندگی اشتباهات کوچکی پیش می‌آید که می‌توان با محبت از آنها ‌گذشت و با صحبت‌های منطقی، از بروز دوباره آن جلوگیری کرد.

۹- با لذت، گذشت خواهیم کرد و تمام چیزهای خوب را برای او می‌خواهیم

این گذشت به معنی نادیده ‌گرفتن خودتان نیست بلکه وقتی کسی را دوست دارید اول به او می‌اندیشید و بعد به خودتان.
بیایم با هم تلاش کنیم تا به حریم های هم احترام بگزاریم عشق به خود و عشق به دیگران داشته باشیم تا در محیط اطرافمون با آرامش ، زندگی کنیمبرچسب‌ها: دوست داشتن, گلستان دانش, مالکی پور

[ جمعه هشتم شهریور 1392 ] [ 15:30 ] [ مالكي پور ]

[ ]

   _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_سلام عزیزان خیلی خوش آمدید تصاویرمتحرک شباهنگ www.shabahang20.blogfa.com _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_               
 چه کارهایی را باید انجام دهیم و از چه کارهایی باید بپرهیزیم؟

دندان های ما طبیعتا سفید است اما دندان های بعضی از افراد کمی سفید تر یا کمی زردتر است.
در وحله ی اول باید بدانید،سفیدی و جنس دندان از همان دوران کودکی،و از دندان های شیری کودکان مشخص می شود به همین دلیل والدین باید از همان ابتدا توجه خاصی را به دندان های کودکشان داشته باشند.

تفاوتی که بین دندان های شیر و دندان های دائمی وجود دارد بدین ترتیب است:

دندان های دائمی دارای مینای و ساختار متفاوت تری نسبت به دندان های شیری هستند.این تفاوت اساسی با بالاتر رفتن سن و رشد دندان های بیشتر بروز می کند،هم چنین مسئله ی مهمی که در مورد دندان های پیش می آید در رابطه با طرز نگهداری و مواظبت آنهاست.اگر به درستی از دندانهایتان مواظبت نکنید باعث می شود که مینای دندان هایتان به مرور زمان باریک شده و از بین بروند.


* به عاج های دندان تان نیز باید اهمیت بدهید.زیرا عاج های دندان نیز نقش بسیار مهمی را در استحکام و پایداری دندان ایفا می کنند.عاج های دندان نقش مستقیمی در سفیدی و درخشندگی دندان های شما دارند.
 
آیا شما می خواهید دندان های سفیدی داشته باشید یا اینکه دندان های تان براق باشند؟
عواملی که باعث می شود دندان های شما براق شود بدین ترتیب می باشد: 
 *استفاده مرتب و مداوم  از مسواک .
 
*هیچ گاه مسواک را بر روی لثه های خود نکشید زیرا باعث می شود که لثه های تان از بین رود و هنگامی که لثه از بین رود،دندان دیگر پایه و جایگاهی برای حفظ خود ندارد.
 
 *بعضی از افراد نحوه ی صحیح مسواک زدن را نمی دانند.به همین دلیل ممکن است نا آگاهانه مینای دندان شان را از بین ببرند.نحوه ی صحیح درست مسواک زدن را از دندانپزشک خود بیاموزید.
 
 *اگر از مینای و عاج دندان تان به خوبی مراقبت کنید،بعد از مدتی،از سفیدی و شفافیت دندان های تان متحیر خواهید شد.
 
 *بسیاری از افراد با جرم گیری مداوم و مرتب،دندان های شان را براق و تمیز می کنند.اما

مراجعه های متعدد نزد دندانپزشک برای جرم گیری،باعث می شود که مینای دندان هایتان مقاومت خود را از دست بدهد.

 *افرادی که به وفور از چای،قهوه استفاده می کنند باعث می شود که دندان هایشان رنگ زردی را به حود بگیرد،زیرا این مایعاتی که میل می کنید دارای رنگ موثری برای تغییر سطح دندان شما هستند.

ا
برچسب‌ها: دندان, مواظبت از دندان ها, گلستان دانش, مالکی پور

[ چهارشنبه ششم شهریور 1392 ] [ 15:38 ] [ مالكي پور ]

[ ]

خانواده،تکوین شخصیت کودکان

محیط خانواده اولین و بادوام ترین عامل در تکوین شخصیت کودکان و نوجوانان و زمینه ساز رشد جسمانی ، اخلاقی ، اجتماعی ، عقلانی و عاطفی آنان است . نهاد خانواده از جمله عمومی ترین نهادهای اجتماعی است که معمولاً درتمام جوامع وجود دارد و مهمترین تکیه گاه و محور زندگی اجتماعی می باشد. در حقیقت فرد در خانواده متولد می گردد و در سازمان خانواده زندگی می کند و در مواقع نیاز به خانواده روی می آورد و در پرتو زندگی خانوادگی سکون و آرامش می یابد.
نهاد خانواده در همه ی ادوار و جوامع ، پذیرفته شده و توسعه یافته است و اولین پایگاه عناصر فرهنگی به نسل جدید است و از جمله عوامل مؤثر در ایجاد تمدن فرهنگ بشری و رشد و شکوفایی استعدادهای آدمی است.  کودکان در فضای خانواده به صورت مستقیم و غیرمستقیم بسیاری از آداب و ارزش ها را می آموزند و تجربیات گوناگون کسب می کنند و از طریق این محیط کوچک با کودکان دیگر و دنیای خارج آشنا می گردند.

در تحلیل روابط ِ خانواده معمولاً با دو نوع برخورد از سوی خانواده ها مواجه می شویم . گاه والدین با مسائلی روبرو می شوند که در واقع رفتار نابهنجار نیست. اما آنها بیش از حد ، حساسیت به خرج داده و احساس می کنند حرکات فرزندشان نامعقول و ناسازگارانه است. اما گاه مشکل واقعاً وجود دارد و کودک یا نوجوان رفتارهایی را از خود بروز می دهد که نه تنها برای خودش مضر است بلکه زندگی دیگران را نیز با مشکل مواجه می کند. البته در مبحث بزهکاری معمولاً با روابط نوع دوم دست به گریبان هستیم. کودکان و نوجوانان ناسازگار و مشکل آفرین و خانواده های نابسامان و بی قید که به فرزند خود همچون گیاه نگریسته اند و با این اندیشه آنها را پرورانده اند که مگر خود ما چطور بزرگ شده ایم ؟ ( بدون آنکه تغییر شرایط زمانی و تفاوت موقعیت ها را در نظر آورند) . به هر حال خانواده از چند جهت در پرخاشگری های بزهکارانه ی نوجوان دخیل می باشد.


سرکوب نیازهای دوران کودکی

گاه کودک با خانواده ای سختگیر و مستبد مواجه می شود که هیچ گونه انعطافی  در حرکات و تصمیم گیریهای خود ندارند . حتی برای اثبات نظریه خود گاه متوسل به کشمکش و مشاجره هم می شوند . یک نمونه درگیری بین والدین و فرزند را در نظر بگیرید؛ کودک نیازمند بازی و نشاط است ولی خانواده دوران کودکی خود را از یاد برده و از فرزند انتظاردارد مانند بزرگسالان رفتار کند . مسلماً کودک قادر نیست این انتظاروالدین را برآورده کند پس شروع می کند به آزار و اذیت دیگر خواهران و برادران که این خود شلوغی و دردسر به دنبال دارد و والدین عصبی و ناراحت معمولاً با کتک زدن کودک و نشان دادن رفتارهای پرخاشگرانه به این نمایش خاتمه می دهند . این گونه رفتارهای خشن و توهین آمیز الگوهای پرخاشگرانه ای هستند که تلویحاً به کودک می آموزند اگر می خواهی حرف خود را به عمل بنشانی فحاشی کن ، پرخاشگر باش و اگر لازم شد از قدرت بدنی و زور بازویت استفاده کن .


حمایت های افراطی

گاه دلیل پرخاشگری های نوجوان ریشه در حمایت های بیش از حد والدین آنها در دوران کودکی دارد . گاهی والدین فکر می کنند فرزندشان مجاز است هر کاری انجام دهد ، بچه های دیگر را کتک بزند و ...وهمیشه پیروز باشد اگرهموالدین دیگر کودکان نیز نسبت به رفتارهای زشت این عزیز دردانه اعتراض کنند با حمایت افراطی والدین از رفتار غلط کودک مواجه می شوند . مسلم است که در چنین حالتی کودک می پنداردکه می تواندهر کاری انجام دهد.  زیرا هر رفتار صحیح و یا غلط او با ناز و نوازش و محبت افراطی والدین مواجه می شود . پس با اتکا به اولیاء خود هر زمان که بخواهد پرخاشگری می کند و بالاخره سر از آنجا در می آورد که فکرکند اگر تیغه تیز دشنه ای را نیز با بدن دیگران آشنا کند ، حق مسلمش بوده است .


احساس امنیت و مشاجرات والدین

می گویند پرخاشگری به دلیل احساس ترس و اضطراب به وجود می آید و ترس ناشی از عدم امنیت در افراد است که واکنش پرخاشگرانه را در آنها برمی انگیزد . به این معنا که هر کسی فریاد کشید و چه به صورت کلامی و یا بدنی دیگران را مورد آزار و اذیت قرار داد ، از موقعیت پیش آمده دچار وحشت شده و این واکنشها را از خود بروز می دهد . به همین دلیل است که می گویند هر کس بیشتر فحاشی کند ترسوتر است .


در خانواده هایی که مدام در حال نزاع و کشمکش هستند،کودک،خود را در معرض خطری دائمی می بیند . حالتی تهدید آمیز که برایش وضع ناخوشایندی ایجاد کرده او را به واکنش وامی دارد . واکنشی که نشان دهنده جهت گیری کودک نسبت به این اختلاف و مشاجرات است . والدین برای فرزندان سمبل امنیت، آسایش و آرامش به حساب می آیند . هنگام منازعات و مشاجرات لفظی والدین و گاه زد و خوردهای جسمی آنها،فرزندان،خود را در چنگال طوفانی مخرب و ویرانگر اسیر می بینند و ناامید و مضطرب تنها می توانند شاهد باشند که والدین چگونه به هم ناسزا می گویند و سعی دارند همدیگر را مقصر قلمداد کنند. آنها تنها می توانند شاهد آن باشند که چگونه سمبل امنیت در مقابل دیدگانشان نابود می شود .برچسب‌ها: خانواده, شخصیت کودکان, گلستان دانش, مالکی پور

[ دوشنبه چهارم شهریور 1392 ] [ 15:28 ] [ مالكي پور ]

[ ]

یکی از موضوعات مهمی که والدین در تربیت فرزندشان به آن اهمیت می دهند، احترام گذاشتن به دیگران و عذرخواهی کردن است.

بسیاری از والدین، هرگز به رفتارهای بد فرزندشان واکنش نشان نمی دهند و کم سن بودن او را توجیه کننده رفتارهایش می دانند. در مقابل، پدر و مادرهایی هستند که فرزندشان را در مقابل هر خطای کوچکی، وادار به عذرخواهی می کنند.

 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com  از چه سنی باید به بچه ها آموزش دهیم که عذرخواهی کنند؟


هر انسانی باید از مراحل مختلف رشدی عبور کند تا به بزرگسالی برسد. این مراحل رشد شامل رشد جسمی، جنسی، روانی و اجتماعی است. اگر دوران شیرخوارگی را کنار بگذاریم، کودک از 3 سالگی تا 7 سالگی و بعد، از 7 تا 11 سالگی در دوران کودکی به سر می برد. از 3 تا 7 سالگی یعنی سنین پیش از دبستان، کودک تفکر شهودی دارد، فکرهای عمیق ندارد و در کارهای خود، بی منطق است.

  تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com
کودکان، بسیاری از کارهای خود را بد نمی دانند، بنابراین چگونه باید به آن ها یاد بدهیم که عذرخواهی کنند؟


علاوه بر این، خودش را مرکز عالم می داند و تصور می کند همه باید مطیع او باشند و همه چیز را از آن خود می داند. نکته مهم تر اینکه کودک، خوب و بد را به صورت انتزاعی در نظر نمی گیرد و کارهایی را که انجام می دهد، خطا نمی داند. اما از سن 6 سالگی، به مرور زمان خوب و بد را می شناسد و منطق، کم کم در افکار و اعمالش شکل می گیرد. در سنین کودکی، بچه ها همه چیز را بزرگ تر از حد واقعی اش در نظر می گیرند و به بیان دیگر، همه چیز در نظر بچه ها غلو شده است، بنابراین والدین باید بدانند در این سنین، بچه ها را زیاد تنبیه یا تشویق نکنند چون بسیار مضر است.

  بچه ها در سنین کودکی، بیشتر به رفتار پدر و مادرشان توجه دارند، به عنوان نمونه، اگر پدر پشت تلفن به دوستش دروغ بگوید، دروغ گفتن برای بچه نهادینه می شود و احساس نمی کند اگر دروغ گفت باید عذرخواهی کند. والدین لازم است جلوی فرزندشان به صورت غیرمستقیم عذرخواهیکنند تا بچه یاد بگیرد اگر کار بدی انجام داد، لازم است عذرخواهی کند. البته این عذرخواهی باید به صورت معقول باشد، نه غلو شده.


 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com چگونه والدین باید به صورت غیرمستقیم به بچه ها عذرخواهی را یاد بدهند؟


اگر کودک، کاری کرده که در جامعه عرف نیست و کار بدی تلقی می شود، والدین باید بدون اینکه شخصیت بچه را زیر سوال ببرند یا احساس منفی به کودک منتقل کنند، به عنوان نمونه به جای بیان الفاظی مانند «تو بچه بدی هستی»، «دیگر دوستت ندارم» به کودک خود بگویند «تو خوبی، ولی این کارت اشتباه بوده» یا «اگر من جای تو بودم، می گفتم ببخشید» علاوه بر این، والدین باید در نظر داشته باشند همان طور که نباید شخصیت کودکشان را زیر سوال ببرند، نباید نسبت به رفتار او بی تفاوت باشند و هر کاری کرد به رویش نیاورند.

  در روش داستان اسباب بازی ها نیز مشابه نقاشی کردن، از شخصیت های داستانی استفاده     می کنیم و یک داستان تعریف می کنیم و از فرزندمان می خواهیم که در مورد آن کار بد، قضاوت کند. ممکن است پاسخ کودک، عذرخواهی نباشد. والدین باید به او کمک کنند تا به این نتیجه برسد.

روش های غیرمستقیم دیگر که والدین باید از آن طریق به کودکشان عذرخواهی کردن را بیاموزند، «نقاشی کشیدن» و «داستان اسباب بازی ها» است. در روش نقاشی کردن، اتفاقی که سبب شده کودک کار زشتی انجام دهد را نقاشی می کنیم. به عنوان نمونه، اگر کودک در مدرسه با دوستش دعوا کرده و او را کتک زده، این اتفاق را با کمک کودک نقاشی می کشیم و یک کودک گریان را ترسیم می کنیم و از کودک می پرسیم: «اگر بخواهیم دوستت لبخند بزند باید چه کار کنی؟» و آن زمان عذرخواهی را به او یاد می دهیم.

 تصاوير زيباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نويسان،آپلودعكس، كد موسيقی، روزگذر دات كام http://roozgozar.com

شکلک های محدثه


برچسب‌ها: آموزش, عذر خواهی, کودکان, زندگی, گلستان دانش
ادامه مطلب

[ چهارشنبه سی ام مرداد 1392 ] [ 9:50 ] [ مالكي پور ]

[ ]

روز هجران و شب فرقت یار آخر شد                 زدم این فال و گذشت اختر و کار آخر شد

آن همه ناز و تنعم که خزان می‌فرمود                   عاقبت در قدم باد بهار آخر شد

شکر ایزد که به اقبال کله گوشه گل                      نخوت باد دی و شوکت خار آخر شد

صبح امید که بد معتکف پرده غیب                        گو برون آی که کار شب تار آخر شد

آن پریشانی شب‌های دراز و غم دل                      همه در سایه گیسوی نگار آخر شد

باورم نیست ز بدعهدی ایام هنوز                           قصه غصه که در دولت یار آخر شد

ساقیا لطف نمودی قدحت پرمی باد                        که به تدبیر تو تشویش خمار آخر شد

در شمار ار چه نیاورد کسی حافظ را                       شکر کان محنت بی‌حد و شمار آخر شد


برچسب‌ها: شعر, اشعار حافظ شیرازی, روز هجران, گلستان دانش, مالکی پور

[ سه شنبه بیست و نهم مرداد 1392 ] [ 14:27 ] [ مالكي پور ]

[ ]

[ شنبه بیست و ششم مرداد 1392 ] [ 15:54 ] [ مالكي پور ]

[ ]

 بنگر که چه زیباست حکایت زندگی؛ بازیگر تویی، کارگردان تویی، تماشاچی تویی، قصه نویس تویی، ترانه خوان تویی، آری تو! فقط تو این همه ای! به خاطر بسپار: حرفی بزن که ارزش آن بیش از خاموشی باشد! 


اقرار کن که دیروز خطا کردی، این نشان می دهد که امروز عاقل شده ای! یادت باشد: اگر در مورد مردم قضاوت کنی دیگر وقتی برای دوست داشتن آنان نمی ماند! 


یادداشت کن: برای اداره کار خود سرت را به کار گیر و برای اداره دیگران دلت را بکار گیر!

 


فراموش نکن: فرصت ها و شانس ها اغلب در بطن مشکلات و گرفتاری ها پنهان اند! 


هر چیزی که فکرش را بکنی و باورش کنی مطمئن باش قابل دسترسی و حصول است! 


روزی که تمام مسئولیت را خود به عهده بگیری از عذر و بهانه بگریزی و گناه و شکست را به گردن دیگران وامگذاری، آن روز سرآغاز گام های موفقیت توست! 


سعی کنید از اشتباهات دیگران بیاموزید، زیرا آنقدر زنده نخواهید ماند که آنها را خود تجربه کنید! فراموش نکن: زمان تنها چیزی است که به عدالت مطلق بین انسان ها تقسیم شده است! بر آنچه داشتی تاسف مخور، از آنچه داری لذت ببر! یادت باشد: اگر تغییر نکنی می پوسی!


منبع:  کتاب لطفا گوسفند نباشید برچسب‌ها: جملات زیبا, متن زیبا, کتاب لطفا گوسفند نباشید, گلستان دانش, مالکی پور
ادامه مطلب

[ چهارشنبه بیست و سوم مرداد 1392 ] [ 14:26 ] [ مالكي پور ]

[ ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،